Virilizace: příčiny, rizika, příznaky, terapie

Virilizace: Popis

Lékaři hovoří o virilizaci, když se u žen rozvinou sekundární sexuální znaky:

 • Mužské ochlupení, jako jsou vousy, ochlupení na hrudi (hirsutismus)
 • Nižší výška hlasu
 • Abnormálně velký klitoris (hypertrofie klitorisu)
 • Absence menstruace (amenorea)
 • Proporce mužského těla

Důvodem maskulinizace žen je zvýšená produkce mužských pohlavních hormonů (androgenů jako je testosteron). Důvodem mohou být onemocnění nadledvin, vaječníků nebo užívání některých léků.

Virilizace: příčiny a možná onemocnění

Nejvýznamnějšími příčinami virilizace jsou

 • Nádor nadledvin: Někdy je virilizace způsobena nádorem nadledvin, který produkuje mužské pohlavní hormony (androgeny).
 • Adrenogenitální syndrom (AGS): Toto onemocnění nadledvin je vrozená porucha produkce hormonů nadledvinami. Výsledkem je maskulinizace se změnou hlasu, absence menstruace a – u klasického AGS – maskulinizace vnějších ženských genitálií, ke které dochází v děloze.
 • Ovariální tumor: Ovariální tumor, který produkuje androgeny, může způsobit růst vousů, hluboký hlas a další známky maskulinizace.
 • Hyperthecosis ovarii: Tato velmi vzácná dysfunkce vaječníků je spojena s výraznou produkcí androgenů a silnou maskulinizací.

Virilizace: Kdy byste měli navštívit lékaře?

Pokud k virilizaci dojde náhle, rozhodně byste ji měli nechat zkontrolovat lékařem. Mohlo by to být způsobeno nádorem nadledvin nebo vaječníků.

Virilizace: Co dělá lékař?

Lékař se vás nejprve podrobně zeptá na vaši anamnézu (anamnézu). Je například důležité vědět, kdy a jaké známky virilizace jste zaznamenali nebo zda užíváte léky. Je také zajímavé vědět, jak funguje váš menstruační cyklus nebo zda se vaše menstruace zastavila. Následující testy vám pomohou najít přesnou příčinu virilizace:

 • Gynekologické vyšetření: Je rutinní, pokud se u žen objeví známky virilizace.
 • Krevní testy: Nejprve se změří hladina testosteronu v krvi. Pokud je normální, vylučuje to jako příčinu virilizace nádor produkující androgeny v nadledvinách nebo vaječnících. Pokud je však hladina testosteronu zvýšená, zjišťuje se koncentrace jiného hormonu (dehydroepiandrosteron): Pokud je i tato zvýšená, indikuje to onemocnění nadledvin jako příčinu virilizace.

V případě konkrétního podezření jsou nutná další vyšetření. Pro zjištění, zda je příčinou virilizace například adrenogenitální syndrom (AGS), se jako test podává hormon ACTH. Pokud pak nadměrně stoupne hladina endogenního hormonu alfa-hydroxyprogesteronu v krvi, je pravděpodobně přítomen AGS.

Při podezření na polycystické vaječníky se zjišťují další hladiny hormonů v krvi, například LH a FSH.

Jak lze léčit virilizaci

Důraz je kladen na léčbu onemocnění, které je příčinou virilizace. Operují se například androgeny produkující nádory v nadledvinách nebo vaječnících.

Pokud je maskulinizace způsobena adrenogenitálním syndromem (AGS), léky se obvykle musí užívat po zbytek života pacienta. Maskulinizovaný zevní genitál (zvětšený klitoris, zmenšený poševní vchod), jak se vyskytuje u klasického AGS od narození, se operuje v časném stadiu. Později je možný normální pohlavní styk a těhotenství.

Léčba syndromu PCO je velmi zdlouhavá; v závislosti na potřebách a symptomech pacienta se podávají různé léky.

Virilizace: Co můžete udělat sami