Vitamin A: Situace v zásobování

V Národním průzkumu výživy II (NVS II, 2008) bylo zkoumáno stravovací chování populace pro Německo a bylo ukázáno, jak to ovlivňuje průměrný denní příjem živin pomocí makro- a mikroživin (životně důležitých látek).

Jako základ pro hodnocení přísunu živin se používají doporučení pro příjem (referenční hodnoty DA-CH) Německé společnosti pro výživu (DGE). Porovnání příjmu živin stanovené v NVS II s doporučeními DGE ukazuje, u kterých mikroživin (životně důležitých látek) je v Německu často nedostatečná nabídka.

Pokud jde o situaci v zásobování, lze konstatovat:

  • 15% mužů a 10% žen nedosahuje doporučeného denního příjmu vitamin.
  • U mladých mužů a žen je větší pravděpodobnost nedostatečného zásobování než u starších lidí. 25% mladých mužů a 20% mladých žen do 24 let nedostatečně konzumuje vitamin v jejich stravě.
  • Nejhorší zásobovaní muži nemají 400 µg vitamin. To odpovídá dennímu deficitu 40% doporučeného příjmu.
  • Nejhorší zásobované ženy postrádají 200 µg vitaminu A. To odpovídá dennímu nedostatku 25% doporučeného příjmu.
  • Těhotné ženy (od 4. Měsíce XNUMX) těhotenství) mají denní nadbytečnou potřebu 300 µg vitaminu A ve srovnání s netehotnými ženami. Podle toho mají nejvíce špatně zásobené těhotné ženy nedostatek 500 µg vitaminu A denně.
  • Kojící ženy mají denní nadbytečnou potřebu 700 µg vitaminu A nad kojícími ženami. Podle toho mají kojící ženy s nejhorší zásobou deficit 900 µg vitaminu A denně.

Vzhledem k tomu, že doporučení DGE týkající se příjmu vycházejí z potřeb zdravých lidí s normální hmotností, může být nad doporučeními DGE k příjmu individuální dodatečný požadavek (např. Náležitá strava, konzumace stimulantů, dlouhodobá léčba atd.).