Vitamin C: Důležitost, denní potřeba, předávkování

Co je vitamin C?

Vitamín C je ve vodě rozpustný vitamín. Tělo ho musí pravidelně přijímat s jídlem. Vitamin C se nachází především v citrusových plodech a čerstvé zelenině.

Kromě toho se vitamin C přidává do mnoha zpracovaných produktů, jako jsou uzeniny a masné výrobky, jako přísada (E300 až E304, E315 a E316). Dělá je odolnější a zachovává původní barvu.

K čemu je vitamín C dobrý? Mnoho metabolických procesů v lidském těle vyžaduje vitamin C. Vitamin má například vliv na optimální fungování imunitního systému.

Co je kyselina askorbová a co je kyselina L-askorbová?

Existují čtyři různé stereoizomerní formy kyseliny askorbové. Stereoizomery jsou sloučeniny se stejným chemickým vzorcem a stejnou konstitucí, ale odlišnou prostorovou strukturou. Jednou z nich je kyselina L-askorbová. Pouze ona vykazuje biologickou aktivitu, tj. pouze ona působí na živou tkáň.

Jaké jsou funkce vitamínu C v těle?

Známý je zejména pozitivní vliv vitamínu C na imunitní systém: tělo vitamín potřebuje pro silný obranný systém.

Kyselina askorbová také podporuje vstřebávání a využití železa z rostlinné potravy. Je potřebný k produkci žlučových kyselin a katecholaminů, jako je norepinefrin a adrenalin. Vitamin C navíc zachycuje v těle kyslíkové sloučeniny poškozující buňky – tzv. „volné radikály“, které vznikají při běžných metabolických procesech, ale také UV zářením, nikotinem a léky.

Dále je vitamín C důležitý pro tvorbu pojivové tkáně (kolagenu), srážlivost krve a hojení ran.

Vitamin C: Chránič pokožky a výrobce trvanlivosti

Výrobci kosmetiky oceňují zejména antioxidační vlastnosti vitaminu C. Jako lapač radikálů zneškodňuje agresivní kyslíkové sloučeniny (volné radikály) – s dvojí výhodou: Na jedné straně tak kyselina askorbová chrání kosmetické produkty před znehodnocením kontaktem s kyslíkem (oxidační znehodnocení). Za druhé, díky vitamínu C se snižuje oxidační stres pro pokožku. Pokud se v buňce nahromadí příliš mnoho volných radikálů, mohou ji poškodit nebo dokonce zničit – kůže rychleji stárne.

Vitamin C pro nachlazení

Aby imunitní systém fungoval, potřebujeme vitamín C. Proto se zdá rozumné předpokládat, že spousta vitamínu C může předcházet nebo zmírňovat nachlazení, šňupání a podobně. Vědecké údaje jsou však méně jasné:

Existují náznaky preventivního účinku především u osob velmi aktivně sportujících nebo jinak vystavených vysoké fyzické zátěži. Na druhou stranu není prokázáno, že by denní příjem doplňků vitamínu C obecně prospíval z hlediska prevence všem.

Některé studie naopak uvádějí, že rýma se rychleji hojí vysokými dávkami vitaminu C. V jiných studiích tento efekt pozorován nebyl. V jiných studiích se tento efekt nepotvrdil nebo se potvrdil jen částečně, například u malých dětí. A v podstatě i s extra dávkou vitamínu C se dá nastydnout.

Vitamin C proti rakovině

Jaká je denní potřeba vitamínu C?

Podle Německé společnosti pro výživu (DGE) je doporučený příjem vitaminu C pro dospívající ve věku 15 a více let a dospělé mezi 90 a 110 miligramy denně. Jedná se o referenční hodnotu, tedy standardizovaný doporučený denní příjem v celé Evropě, který by měl zdravý člověk s normální hmotností denně zkonzumovat, aby pokryl své průměrné potřeby.

Částečně také záleží na pohlaví, kolik vitamínu C člověk denně potřebuje. Potřebu vitaminu C navíc ovlivňují další faktory, například environmentální, fyzický nebo psychický stres a nemoci. Denní potřeba vitaminu C může být také zvýšena během období kojení.

Toto je množství vitamínu C, které byste měli přijmout podle doporučení DGE:

Vitamin C mg/den

Muž

žena

Kojenci

0 až 4 měsíce

20

20

4 až 12 měsíce

20

20

Děti

1 až 4 roky

20

20

4 až 7 roky

30

30

7 až 10 roky

45

45

10 až 13 roky

65

65

13 až 15 roky

85

85

Dospívající a dospělí

15 až 19 roky

105

90

19 až 25 roky

110

95

25 až 51 roky

110

95

51 až 65 roky

110

95

65 let a starší

110

95

Těhotné

105

Kojení

125

Vitamin C: Potraviny s vysokým obsahem

Podle Německé společnosti pro výživu (DGE) můžete snadno dosáhnout doporučeného příjmu vitamínu C prostřednictvím stravy. Pro optimální zásobování doporučuje DGE pět porcí zeleniny a ovoce denně. Důležité: Kyselina askorbová špatně snáší teplo. Zelenina by se proto měla dusit jen krátce. I při přípravě nachlazení tolik oblíbeného „horkého citronu“ se obsah vitaminu C rychle sníží horkou vodou.

Při podezření na nedostatek vitamínu C lékař stanoví hladinu vitamínu C v krvi. Není jasné, zda krevní test skutečně dělá něco dobrého. Normální hodnoty nejsou jasně definovány, a proto je obtížné správně posoudit hladinu vitaminu C.

Vitamin C: Normální hodnoty

Koncentrace vitaminu C se zjišťuje z krve. Obvykle je to 5 až 15 miligramů na litr.

Jak se projevuje nedostatek vitaminu C?

Nedostatek vitaminu C se může objevit například při nevyvážené stravě s nízkým obsahem vitaminů, např. u alkoholiků. Hladiny vitaminu C mohou být také příliš nízké u gastrointestinálních onemocnění, protože je narušena absorpce vitaminu ve střevech.

V určitých situacích je potřeba vitaminu C zvýšená, takže snáze dojde k nedostatečnému zásobování. Týká se to například těhotenství a kojení, fyzické práce, infekcí, stresu a kouření.

Jak se projevuje nadbytek vitaminu C?

Vzhledem k tomu, že vitamín C je rozpustný ve vodě, přebytek kyseliny askorbové se jednoduše vylučuje močí, takže k přebytku téměř nikdy nedojde.

Zdravý člověk se normálně s přebytkem vitaminu C dobře vyrovná. Existují však výjimky, o tom si přečtěte více v článku Předávkování vitamínem C .