Předávkování vitamínem C

Předávkování vitamínem C: Příčiny

Z vědeckého hlediska je velmi obtížné odhalit předávkování vitaminem C. Ve skutečnosti není jasné, zda měření hladiny vitaminu C v krvi skutečně dělá něco dobrého. Normální hodnoty nejsou jasně definovány, existují pouze referenční hodnoty a doporučení. Proto je obtížné správně posoudit hladinu vitaminu C.

Za normální hodnotu se považuje hladina vitaminu C 5 až 15 mg/l krve. Na základě toho lze určit jak nedostatek vitaminu C, tak předávkování vitaminem C. Poslední jmenovaný se však u zdravých lidí téměř nevyskytuje, protože vitamín C je rozpustný ve vodě. Přebytek kyseliny askorbové tedy tělo jednoduše vyloučí močí. Pokud jsou však vysoké dávky vitaminu C užívány delší dobu, například ve formě tablet nebo prášku, může dojít k nadbytku vitaminu C. Toto riziko existuje zejména u metabolických onemocnění.

Předávkování vitamínem C: vedlejší účinky

Normálně není předávkování vitamínem C pro zdravé lidi nebezpečné. Lidé, kteří jsou citliví na vitamín C, však mohou mít zažívací potíže a průjem.

Vitamin C: Alergie

Bez ohledu na dávku mají někteří lidé alergické reakce na vitamín C. To se stává poměrně často. Alergie na vitamín C není často jako taková rozpoznána, protože alergická reakce může pocházet i z mnoha dalších složek, které se nacházejí v potravinách obsahujících vitamín C (citrusové plody, papriky atd.). Často jsou to například konzervanty, kterými bylo ovoce a zelenina ošetřeno, nebo tzv. kyselina chlorogenová. Jedná se o přírodní látku, která se nachází v mnoha rostlinách.

Příznaky alergie na vitamín C mohou být např. svědění v krku, otoky (rtů), zarudnutí, puchýře a chlupatý jazyk. Pokud máte podezření na alergii, měli byste navštívit lékaře a nechat si udělat alergický test.