Vitamin C: Situace v zásobování

V Národním průzkumu výživy II (NVS II, 2008) bylo zkoumáno stravovací chování populace pro Německo a bylo ukázáno, jak to ovlivňuje průměrný denní příjem živin pomocí makro- a mikroživin (životně důležitých látek).

Jako základ pro hodnocení přísunu živin se používají doporučení pro příjem (referenční hodnoty DA-CH) Německé společnosti pro výživu (DGE). Porovnání příjmu živin stanovené v NVS II s doporučeními DGE ukazuje, u kterých mikroživin (životně důležitých látek) je v Německu často nedostatečná nabídka.

Pokud jde o situaci v zásobování, lze konstatovat:

  • 32% mužů a 29% žen nedosahuje doporučeného denního příjmu DGE. To znamená, že téměř každý třetí člověk nepřijímá doporučený příjem pro vitamin C.
  • Nejhorší zásobovaní muži nemají 61 mg vitamin C. To představuje denní nedostatek 61% doporučeného příjmu.
  • Nejhorší zásobované ženy nemají 57 mg vitamin C. To odpovídá dennímu deficitu 57% doporučeného příjmu.
  • Těhotné ženy (od 4. Měsíce XNUMX) těhotenství) mají denní nadbytečnou potřebu 10 mg vitaminu C ve srovnání s netehotnými ženami. Podle toho mají nejvíce špatně zásobené těhotné ženy deficit 67 mg vitaminu C denně.
  • Kojící ženy mají denně nadbytečnou potřebu 50 mg vitaminu C oproti kojícím ženám. Podle toho mají kojící ženy s nejhorší zásobou nedostatek 107 mg vitaminu C denně.
  • Kuřáci mají denně nadbytečnou potřebu 50 mg vitaminu C nad nekuřáky. Podle toho mají nejhorší zásobovaní kuřáci nedostatek vitaminu C 111 mg. Nejhorší zásobované kuřačky mají schodek 107 mg vitaminu C.

Vzhledem k tomu, že doporučení pro příjem DGE vycházejí z potřeb zdravých lidí a lidí s normální hmotností, může být nad doporučeními pro příjem DGE nadstandardní individuální potřeba (např. Náležitá strava, konzumace stimulantů, dlouhodobá léčba atd.).