Vitamin D: Důležitost, denní potřeba

Co je vitamin D?

Hormonální prekurzor (prohormon) by byl vlastně vhodnější název pro vitamín D. Tělo jej přeměňuje na hormon zvaný kalcitriol. Je to biologicky aktivní forma vitaminu D.

Co je vitamín D3?

Vitamin D2, také nazývaný ergokalciferol, patří také do skupiny vitaminu D. V těle se přeměňuje na účinnější formu vitaminu D3.

Více o cholekalciferolu se můžete dozvědět zde.

Tvorba vitaminu D pomocí slunce

V zimě je však sluneční záření v našich zeměpisných šířkách příliš slabé na dostatečnou tvorbu vitamínu D v kůži. Tělo se pak vrátí zpět na vitamín D3 uložený ve formě kalcifediolu, pokud je k dispozici. Zásoby se nacházejí především ve svalové a tukové tkáni.

Jaké jsou funkce vitaminu D v těle?

Hlavní funkce vitaminu D v těle je v oblasti kostí:

Další, ale částečně dosud ne zcela jednoznačně vědecky prokázané účinky vitaminu D:

  • Posílení imunitního systému, jak v obraně proti patogenům, tak v inhibici nadměrných imunitních reakcí (užitečné při autoimunitních onemocněních, jako je diabetes 1. typu a roztroušená skleróza)
  • Posílení svalstva
  • ochranný účinek na nervové buňky v mozku
  • pozitivní vliv na kardiovaskulární systém
  • snížení cévních onemocnění
  • ochranný účinek proti rakovině
  • pozitivní vliv na psychiku

Jaká je denní potřeba vitaminu D?

Odborníci odhadují potřebu vitaminu D od jednoho roku věku na 20 mikrogramů (µg) vitaminu D denně. Kojenci potřebují asi polovinu.

Německá společnost pro výživu (DGE) vyvinula referenční hodnoty (DACH), které jsou považovány za přiměřené a dobře tolerované. Takto vysoký by měl být příjem vitaminu D, pokud chybí tělu vlastní syntéza.

věk

Příjem vitaminu D při absenci endogenní syntézy (v µg/den)

10

1 až 14 let

20

15 až 64 let

20

od 65 let

20

Těhotné

20

Kojení

20

K prevenci křivice je kojencům (tj. dětem do konce 1. roku života) pravidelně podáván doplněk vitaminu D. Tím je zajištěno, že potřeba vitaminu D je skutečně pokryta – bez ohledu na to, zda je dítě kojeno nebo ne a kolik ho tělo samo produkuje. Ve 2. roce života by děti měly ještě v zimních měsících dostávat doplněk vitaminu D.

Lidé, kteří žijí vegansky, jsou zvláště náchylní k nedostatečné nabídce, pokud netráví dostatek času na slunci. Vitamin D se nachází ve významném množství pouze ve velmi malém počtu rostlinných potravin, jako jsou některé jedlé houby a margarín obohacený vitaminem D.

Klíčové slovo solárium

Odborníci proto doporučují nechodit do solária, abyste zabránili nedostatku vitaminu D!

Vitamin D: Potraviny s vysokým obsahem

I když se naše jídlo na přísunu vitamínu D podílí málo, je třeba dbát na jeho dostatečný přísun ve stravě. Které potraviny mají pozoruhodné hodnoty vitamínu D se dozvíte v článku Potraviny s vysokým obsahem vitamínu D.

Jak se projevuje nedostatek vitaminu D?

Jak se projevuje předávkování vitamínem D?

Stejně jako nedostatek může mít nadbytek vitamínu D vážné následky. Vystavením slunci nebo dietou však nemůže vzniknout prakticky žádný přebytek. Jiná situace je u doplňků vitaminu D. Více o vedlejších účincích vysokých dávek vitaminu D si můžete přečíst v článku Vitamin D: Předávkování.