Předávkování vitaminem D: příznaky, frekvence, důsledky

Předávkování vitaminem D: příčiny

K předávkování vitaminem D nemůže dojít přirozeně – tedy ani nadměrným pobytem na slunci, ani konzumací velkého množství potravin, které přirozeně obsahují mnoho vitaminu D (jako jsou tučné mořské ryby).

Situace je jiná, pokud někdo užívá vysoké dávky doplňků nebo léků s vitamínem D a/nebo konzumuje velké množství potravin obohacených vitamínem D: Každý, kdo tímto způsobem zkonzumuje více než 100 mikrogramů vitamínu D denně, riskuje vedlejší účinky, jako je např. jako ledvinové kameny. Důvodem je, že tělo jednoduše nevylučuje nadbytek vitaminu D rozpustného v tucích, ale ukládá jej do tukové a svalové tkáně.

Tímto způsobem může nadměrný příjem vitaminu D vést k akutnímu i chronickému předávkování vitaminem D. Akutní intoxikace nastává při jednorázovém užití nadměrně vysoké dávky vitaminu D (jako doplněk). Chronická intoxikace vitamínem D se může vyvinout, pokud je přijímáno příliš mnoho vitamínu D po dlouhou dobu (prostřednictvím doplňků a/nebo potravin obohacených vitamínem D).

Předávkování vitaminem D: příznaky

Předávkování vitamínem D může vyvolat různé zdravotní potíže, které jsou způsobeny především zvýšenou hladinou vápníku v krvi (hyperkalcémie): Přebytek vitamínu D způsobuje, že tělo absorbuje nadměrné množství vápníku z potravy a také rozpouští více vápníku z potravy. kosti. Prostřednictvím tohoto mechanismu může mít předávkování vitaminem D mimo jiné následující účinky:

  • Nevolnost a zvracení
  • ztráta chuti k jídlu
  • Extrémní žízeň (polydipsie)
  • Zvýšené močení (polyurie)
  • Pocit slabosti
  • bolesti hlavy
  • nervozita
  • Ledvinové kameny a poškození ledvin až selhání ledvin

Z tohoto důvodu byste neměli užívat doplňky vitaminu D sami, pokud máte podezření na nedostatek vitaminu D nebo mu chcete předejít. Je lepší zajít k lékaři a nechat si stanovit krevní hodnoty. Pokud máte skutečně málo vitaminu D nebo máte zvýšené riziko takového nedostatku, může vám lékař předepsat vhodný přípravek. Ten určí dobu užívání a dávkování, abyste se nemuseli obávat předávkování vitamínem D.