Vitamin D: Posouzení bezpečnosti

V roce 2012 hodnotil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vitamin D pro bezpečnost a nastavte takzvanou tolerovatelnou horní úroveň příjmu (UL). Tento UL byl potvrzen EFSA v roce 2018 v souhrnné tabulce. UL odráží bezpečné maximální množství mikroživiny (životně důležité látky), která při celoživotním užívání ze všech zdrojů nezpůsobuje žádné vedlejší účinky.

Maximální bezpečný denní příjem pro vitamin D je 100 µg. 100 µg vitamin D odpovídá 4,000 20 IU (mezinárodní jednotky). Maximální bezpečný denní příjem vitaminu D je XNUMXkrát vyšší než doporučený denní příjem EU (referenční hodnota živin, NRV).

Tato hodnota platí pro dospělé muže, ženy a děti ve věku 11 let a starší, stejně jako těhotné a kojící ženy. U kojenců ve věku od 0 do méně než 6 měsíců je hranice bezpečného denního příjmu (UL) 25 µg a u kojenců ve věku od 6 do 12 měsíců je tato hodnota 35 µg. U dětí od 1 roku do 11 let je UL 50 µg.

NOAEL (No Observed Adverse Effect Level) - nejvyšší dávka látky, která není detekovatelná a měřitelná nepříznivé účinky i při pokračujícím příjmu - bylo stanoveno EFSA na 250 µg. Tím je nejvyšší dávka na kterém č nepříznivé účinky lze detekovat více než dvojnásobek limitu bezpečného denního příjmu vitaminu D.

Údaje z NVS II (National Nutrition Survey II, 2008) o denním příjmu vitaminu D ze všech zdrojů (konvenční strava a doplňky) označují, že není dosaženo maximální bezpečné úrovně 100 µg.

Nežádoucí účinky trvale vysokého příjmu vitaminu D spočívají ve zvýšeném množství závislém na vitaminu D. vápník vstřebávání ve střevě a zvýšené mobilizaci (uvolňování) vápníku z kosti. To může vést k hyperkalcémii. Prodlouženo vysoko krev vápník koncentrace mohou vést k metastatické kalcifikaci měkkých tkání, včetně ledvin, krev plavidla, srdcea plíce.

V jedné studii se hyperkalcémie vyskytovala pouze na hladinách 15,000 150 µg vitaminu D (což odpovídá 3násobku maximálního bezpečného denního množství) každé XNUMX měsíce. Zvýšené krev vápník koncentrace nemusí nutně vést k metastatické kalcifikaci měkkých tkání, ale je to rizikový faktor. Další studie neprokázala žádné zvýšení obsahu vápníku v krvi koncentrace u zdravých dospělých s denním příjmem 250 µg vitaminu D po dobu 6 týdnů. Podobně starší dospělí tolerovali jednotlivé dávky až 10,000 XNUMX µg vitaminu D bez vedlejších účinků.