Vitamin D: Situace v zásobování

V Národním průzkumu výživy II (NVS II, 2008) bylo zkoumáno stravovací chování populace pro Německo a bylo ukázáno, jak to ovlivňuje průměrný denní příjem živin pomocí makro- a mikroživin (životně důležitých látek).

Jako základ pro hodnocení přísunu živin se používají doporučení pro příjem (referenční hodnoty DA-CH) Německé společnosti pro výživu (DGE). Porovnání příjmu živin stanovené v NVS II s doporučeními DGE ukazuje, u kterých mikroživin (životně důležitých látek) je v Německu často nedostatečná nabídka.

O situaci v zásobování lze říci:

Hlavní dodavatel společnosti vitamin D v strava je především ryba. Podle NVS II (2008) více než 40% denně vitamin D příjem pochází z ryb a rybích pokrmů. Vyvážený strava bohatý na ryby je proto zvláště důležitý s ohledem na zboží vitamin D zásobování.

  • Nového doporučení pro příjem vitaminu D v množství 20 µg je dosaženo normou strava nikoho z německé populace.
  • V průměru muži užívají 2.9 µg vitaminu D denně a ženy 2.2 µg.
  • Nejhorší zásobovaní muži postrádají 19.2 µg vitaminu D. To odpovídá dennímu deficitu 96% doporučeného příjmu.
  • Nejhorší zásobované ženy postrádají 19.5 µg vitaminu D. To odpovídá dennímu nedostatku 97.5% doporučeného příjmu.
  • Těhotné a kojící ženy nemají žádnou další potřebu vitaminu D ve srovnání s těmi, které nejsou těhotné nebo nedojčí. Podléhají však stejné situaci s nedostatkem. Proto nejhorší zásobované těhotné a kojící ženy postrádají 19.5 µg vitaminu D denně.

Vzhledem k tomu, že doporučení DGE týkající se příjmu vycházejí z potřeb zdravých lidí s normální hmotností, může být nad doporučeními DGE k příjmu individuální dodatečný požadavek (např. Náležitá strava, konzumace stimulantů, dlouhodobá léčba atd.).