Vitamin K: důležitost, denní potřeba, příznaky nedostatku

Co je vitamin K?

Vitamín K je jedním z vitamínů rozpustných v tucích (jako vitamíny A, D a E). V přírodě se vyskytuje jako vitamín K 1 (fylochinon) a vitamín K 2 (menachinon). Fyllochinon se nachází hlavně v zelených rostlinách. Menachinon je produkován bakteriemi, jako je E. coli, které se také nacházejí v lidském střevě. K2 je zřejmě aktivnější formou vitaminu. Efekt je však u obou stejný.

Vitamin K se vstřebává ve střevě a krví je transportován do jater, kde plní svůj hlavní úkol – tvorbu faktorů srážení krve.

Kromě přírodních sloučenin vitaminu K1 a K2 existuje také syntetický vitamin K3 (menadion). Dříve se používal k léčbě nedostatku vitaminu K, ale pro své vedlejší účinky již není schválen: Vitamin K3 může mimo jiné poškodit játra a způsobit anémii v důsledku rozpadu červených krvinek (hemolytická anémie).

Jaké funkce má vitamín K v těle?

Další účinky vitaminu K: Zabraňuje usazování vápníku v měkkých tkáních, jako jsou cévy a chrupavky. Pomáhá také regulovat buněčné procesy (jako je buněčné dělení) a opravné procesy v očích, ledvinách, játrech, cévách a nervových buňkách. Vitamin K také inhibuje úbytek kostní hmoty u žen po menopauze – enzym osteokalcin, který reguluje mineralizaci kostí, je závislý na vitaminu K.

Antagonisté vitaminu K jako lék

Jaká je denní potřeba vitamínu K?

Kolik vitaminu K denně potřebujete, se liší od člověka k člověku. Podle odborníků je doporučené denní množství pro dospívající od 15 let a dospělé mezi 60 a 80 mikrogramy vitaminu K v závislosti na věku a pohlaví. Děti v prvním roce života mají denní potřebu vitamínu K 4 až 10 mikrogramů, zatímco děti mají denní potřebu mezi 15 až 50 mikrogramy v závislosti na věku.

Německé, rakouské a švýcarské společnosti pro výživu vyvinuly (DACH) referenční hodnoty, které jsou považovány za vhodné a dobře tolerované:

Denní potřeba vitaminu K v µg/den

kojenci*

0 až 4 měsíce

4

4 až 12 měsíce

10

děti

1 až 4 roky

15

4 až 7 roky

20

7 až 10 roky

30

10 až 13 roky

40

13 až 15 roky

50

Teenageři / dospělí

samec

žena

15 až 19 roky

70

60

19 až 25 roky

70

60

25 až 51 roky

70

60

51 až 65 roky

80

65

65 let a starší

80

65

Těhotná žena

60

Kojení

60

V případě některých onemocnění (zvýšené riziko cévního uzávěru v důsledku krevních sraženin = trombóza) může lékař doporučit snížený příjem vitaminu K.

Vitamin K: Potraviny s vysokým obsahem

Přečtěte si více o hladinách vitamínu K v potravinách v článku Potraviny s vysokým obsahem vitamínu K

Jak se projevuje nedostatek vitaminu K?

Nedostatečný příjem potravou je vzácný. Odborníci na výživu předpokládají, že vitaminu K získáte ze smíšené stravy více než dost.

Pokud hladina vitamínu K klesne, tělo zřejmě využije vitamín K produkovaný střevními bakteriemi. Pokud je přesto prokázaný nedostatek vitaminu K (např. při chronickém selhání ledvin), dochází ke krvácení. Nedostatek vitaminu K totiž znamená, že faktory srážení krve závislé na vitaminu K se již nevytvářejí v dostatečném množství – krev se sráží hůře.

Chcete-li zkontrolovat, jak dobře funguje srážlivost krve pacienta, může lékař určit hodnotu INR nebo hodnotu Quick.

Jak se projevuje nadbytek vitaminu K?