Vitamin K: Posouzení bezpečnosti

Expertní skupina pro Spojené království pro EU Vitamíny a Minerály (EVM) naposledy hodnoceno vitamíny a minerály pro bezpečnost v roce 2003 a stanovily takzvanou bezpečnou horní úroveň (SUL) nebo orientační úroveň pro každou mikroživinu, pokud bylo k dispozici dostatek údajů. Tato úroveň SUL nebo naváděcí úroveň odráží bezpečné maximální množství mikroživiny, které nezpůsobí žádné vedlejší účinky při každodenním užívání ze všech zdrojů po celý život.

Maximální bezpečný denní příjem pro vitamin K je 1,000 ug. Maximální bezpečný denní příjem pro vitamin K je 13krát vyšší než doporučený denní příjem EU (referenční hodnota živin, NRV).

Tato hodnota platí pro dospělé ve věku 19 let a starší a zohledňuje pouze příjem vitamin K ze stravy doplňky kromě konvenčního stravovacího příjmu. Nevztahuje se na těhotné nebo kojící ženy kvůli nedostatku studií.

Přirozeně se vyskytující vitamíny K1 (fylochinon) a K2 (menachinon) nemají prakticky žádné vedlejší účinky, dokonce ani ve velkém množství.

Několik studií na lidech neprokázalo nepříznivé účinky pro dávky vitaminu K až 10 mg (10,000 130 µg) denně užívané po dobu čtyř týdnů. Toto množství je více než 10krát vyšší než NRV a XNUMXkrát vyšší než bezpečný denní limit.

Pouze vitamin K3 (menadion), který se přirozeně nevyskytuje, může při užívání ve vysokých dávkách způsobit významné vedlejší účinky. Tato forma se však v potravinách nevyskytuje a nepoužívá se ve stravě doplňky.

Jako nežádoucí účinky trvale nadměrného příjmu vitaminu K při jídle a dietě doplňkyalergický kůže Ve vzácných jednotlivých případech se mohou objevit reakce.

Citlivou skupinou lidí na nadměrný příjem vitaminu K jsou pacienti užívající antikoagulancia (antikoagulancia) ze skupiny kumarinů (Marcumar, Warfarin).

  • Celkový denní příjem 500 µg vitaminu K ze všech zdrojů by neměl být překročen, aby se zabránilo zvrácení antikoagulačního účinku léku.
  • Náhlé výkyvy v krev hladiny vitaminu K v množství až 100 µg - způsobené změnou stravovacích návyků nebo konzumací doplňků obsahujících vitamin K - jsou považovány za bezpečné při obvyklém příjmu vitaminu K.
  • V hraničním stavu dodávek vitaminu K může dokonce i 25 µg dodaného vitaminu K. vést na interakcí s antikoagulancii v jednotlivých případech.

Pacienti na antikoagulancii terapie není třeba měnit jejich strava nebo dodržujte dietu s nízkým obsahem vitaminu K. Zvýšení příjmu vitaminu K během antikoagulancia terapie může v případě potřeby vyžadovat úpravu dávky antikoagulancia.