Vitamin K: Situace v zásobování

Vitamín K nebyl zahrnut do Národního průzkumu výživy II (2008). Pokud jde o příjem vitamin K u německé populace existují údaje ze Zprávy o výživě Německé společnosti pro výživu (DGE) z roku 2004.

Tyto údaje o vitamin K příjem je založen na odhadech a odráží pouze průměrný příjem. O situaci v oblasti dodávek pod průměrnou hodnotou nelze učinit žádná prohlášení. To však neznamená, že v německé populaci nedochází k nadměrnému zásobování vitamínem K.

O situaci v zásobování lze říci:

Hlavním zdrojem vitaminu K je zelená zelenina, jako je špenát, kale a brokolice. Navíc, mléko a mléčné výrobky mohou také přispět ke splnění požadavků na vitamin K. Vyvážený strava bohaté na zeleninu je proto zvláště důležité s ohledem na nedostatek vitaminu K, kterému je třeba se vyvarovat. DGE doporučuje denní příjem 400 g zeleniny.

  • Pro Německo neexistují žádné důkazy o nedostatečném přísunu vitaminu K, s výjimkou novorozenců a kojenců.
  • Novorozenci a kojenci často trpí nedostatkem vitaminu K, protože na jedné straně je vitamin nedostatečně transportován placenta v děloze a na druhé straně u žen mléko má nízký obsah vitaminu K.
  • Podle zprávy o výživě z roku 280 muži v průměru přijímají 2004 µg vitaminu K denně. Průměrný denní příjem je ve všech věkových skupinách nad doporučeným příjmem DGE.
  • Ženy přijímají v průměru 300 µg vitaminu K denně. Doporučeného denního příjmu DGE se zde dosahuje také ve všech věkových skupinách.
  • Těhotné a kojící ženy ve srovnání se svými negravidními nebo nekojícími vrstevníky nepotřebují další vitamin K. Podle toho tedy těhotné a kojící ženy také průměrně dosahují doporučení pro příjem DGE.

Vzhledem k tomu, že doporučení pro příjem DGE vycházejí z potřeb zdravých a lidí s normální hmotností, může být nad doporučeními pro příjem DGE vyšší individuální požadavek (např. Kvůli dnešní stravě, Genussmittelkonsum, dlouhodobé léčbě atd.)