Vitamíny a výživa pro plodnost

Jaké vitamíny mohou pomoci s porodem?

Pomáhají vitamíny otěhotnět? Ačkoli není znám žádný prokázaný „vitamín plodnosti“, pro ženy, které chtějí mít děti, dává smysl, aby se ujistily, že mají dostatečný přísun vitamínů (a také dalších živin) ještě před otěhotněním. Je to proto, že příznaky nedostatku mohou snížit šanci na otěhotnění.

Zvláště důležité vitamíny v touze mít děti

Některé vitamíny hrají zvláštní roli v touze mít děti. Kromě vitaminu C, vitaminu E a různých vitaminů skupiny B jsou to především kyselina listová a vitamin D. Vitamin A by se naopak měl před otěhotněním a v prvních týdnech těhotenství užívat pouze s mírou.

Kyselina listová

Pro přípravu na těhotenství odborníci doporučují užívat více kyseliny listové alespoň měsíc před možným početím. Konkrétně ženy, které chtějí mít děti, by měly denně užívat 400 mikrogramů folátu.

Vitamin D

Nedostatek vitaminu D může bránit touze mít děti. Podle studií je šance na otěhotnění asi čtyřikrát vyšší u žen s dostatečnou hladinou vitaminu D než u žen, které ho mají příliš málo.

Pozor na vitamín A

Jaký by měl být jídelníček, pokud chcete mít děti?

Pro ženy i muže, kteří si přejí mít děti, platí: Vyvážená strava podle doporučení Německé společnosti pro výživu zajišťuje dostatečný přísun většiny živin nezbytných pro zdraví a tím i pro plodnost.

  • Ryby by měly být na jídelníčku jednou až dvakrát týdně.
  • Maso a uzeniny by se naopak měly jíst co nejméně – stejně jako potraviny, které obsahují hodně tuku a/nebo cukru, a průmyslově zpracované produkty.
  • Rostlinné tuky by měly být upřednostňovány před živočišnými, například řepkový olej na smažení potravin.

Nedávné studie naznačují, že omega-3 mastné kyseliny mohou být užitečné při plození dětí tím, že zvyšují plodnost žen. Navíc příjem těchto mastných kyselin, které se nacházejí především v rostlinné stravě, může případně zlepšit úspěšnost umělé inseminace (in vitro fertilizace). Tento vztah však není zcela jasný – jsou zapotřebí další studie.

Podváha může u žen snížit šanci na otěhotnění, protože tělo pak nemá dostatečné zásoby na zásobování dozrávajícího dítěte. Automaticky se přepne do ekonomického režimu, což má negativní vliv na plodnost. U mužů může podváha narušit funkci varlat a tím i schopnost otěhotnět.

Důležité minerály v touze mít děti

Vyvážená, pestrá a rostlinná strava, jak je popsáno výše, poskytuje nejen vitamíny, ale také mnoho minerálních látek (hromadné prvky, jako je vápník a stopové prvky, jako je železo). Jsou důležité i pro plodnost. Pokud se například snažíte mít děti, jsou důležité tyto látky:

Železo

Vápník

Vápník je mimo jiné důležitý pro tvorbu svalů a kostí – nejen u samotné ženy, ale v případě těhotenství i u nenarozeného dítěte. Ženy starší 18 let by měly konzumovat 1,000 miligramů denně.

Jód

V Německu a Rakousku je doporučená denní dávka pro ženy (i muže) do 50 let 200 mikrogramů, ve Švýcarsku 150 mikrogramů. Během těhotenství by ženy měly konzumovat 230 mikrogramů (Německo a Rakousko) nebo 200 mikrogramů (Švýcarsko) denně.

Selen

Selen hraje důležitou roli ve vývoji mozkových struktur a nervových drah embrya. Pro optimální zásobování by ženy měly konzumovat 60 mikrogramů denně.

Nejen ženy by měly dbát na přísun vitamínů a dalších živin, chtějí-li mít děti – to je vhodné i pro muže. Některé živiny jsou totiž pro mužskou plodnost nepostradatelné, například tím, že ovlivňují počet a kvalitu spermií. Patří mezi ně především zinek, vápník a hořčík. Pokud muži chtějí mít děti, měli by se proto postarat o dostatečný přísun těchto látek.

  • minimálně 11 a maximálně 16 mg zinku denně
  • 1,000 19 mg vápníku denně (pro muže XNUMX let a starší)
  • 350 mg hořčíku denně

Jaké doplňky stravy mohou pomoci s porodem?

Kromě toho u mikroživin, u kterých je rozšířený nedostatek nebo u nichž studie naznačují pozitivní účinky v období před otěhotněním, může být cílená substituce užitečná i před těhotenstvím. Týká se to například vitamínů skupiny B, vitamínu C, vitamínu D a E, selenu, zinku, hořčíku a vápníku.

Promluvte si předem s lékařem

Konzultace s lékařem také zajistí, že nebudete užívat nadměrné dávky vitamínů a minerálů – a tím potenciálně způsobit nepříjemné nebo nebezpečné vedlejší účinky.

Yam kořen, šťáva z granátového jablka, kurkuma a spol. – užitečné, když se snažíte mít děti?

Šťáva z granátového jablka, která je běžně považována za afrodiziakum, je také údajně prospěšná pro ty, kteří chtějí mít děti, protože má pozitivní vliv na plodnost. Zatím pro to však neexistují žádné vědecké důkazy. Šťáva z exotického ovoce je však bezesporu zdravá, protože poskytuje mimo jiné hodně vitamínu C.