Vitamíny pro těhotné ženy: Tyto jsou důležité

Které vitamíny jsou v těhotenství důležité?

Pro optimální vývoj nenarozeného dítěte a dobrou péči o vlastní tělo by těhotné ženy měly mít dostatečné množství všech vitamínů. Nedostatek jednotlivých vitamínů – stejně jako jejich nadbytek – může představovat vážná rizika pro nenarozené dítě.

Pomáhají vitamíny i v těhotenství? Odpověď na tuto otázku a další k tématu najdete v článku Výživa a vitamíny v touze mít děti.

Kyselina listová

Kyselina listová je vitamín B, který se podílí na dělení buněk a procesech růstu. Je to důležité zejména pro zdravý vývoj miminka v prvních týdnech těhotenství. Folát se nachází v různých potravinách, jako je špenát, kapusta, jehněčí salát, brokolice, slepičí vejce, luštěniny, celá zrna, pomeranče a rajčata.

Vitamin D

V těhotenství – jako v každé jiné fázi života – by měl být organismus zásobován dostatečným množstvím vitamínu D. Sluneční vitamín mimo jiné zajišťuje zdravý vývoj nervů a imunitního systému dítěte, orgánů a kostry.

Dále je vhodné pravidelně konzumovat potraviny bohaté na vitamín D, jako jsou tučné mořské ryby (např. losos, sleď).

Vitamin D je souhrnné označení pro celou skupinu vitaminů rozpustných v tucích a ve skutečnosti je spíše prekurzorem hormonu (prohormonem) než vitaminem. Reprezentativním vitaminem D3, který se v těle přeměňuje, je hormon kalcitriol – biologicky aktivní forma vitaminu D.

Vitamin

Proto s ohledem na vitamín A: V prvním trimestru by nastávající maminky neměly jíst játra, protože obsahují hodně vitamínu A (nedoporučujeme také doplňky obsahující vitamín, protože dávkování může být příliš vysoké). Od druhého trimestru je opět povoleno občasné jídlo s játry (jednou až dvakrát měsíčně).

Vitamín C

Těhotenství vyžaduje od ženského těla hodně. V důsledku toho často trpí imunitní systém, takže nastávající matka je náchylnější k infekcím. Proti tomu může působit dostatečný přísun vitamínu C.

Pro uspokojení zvýšené potřeby vitaminu C během těhotenství by ženy měly pravidelně zařazovat potraviny obsahující vitamin C do svého jídelníčku. Mezi dobré zdroje patří čerstvé ovoce (například citrusové plody, černý rybíz), čerstvá zelenina a brambory.

Vitamín E

Tělo mimo jiné potřebuje vitamín E pro zdravý imunitní systém a pro „detoxikaci“ buněk poškozujících „volných radikálů“ (agresivních sloučenin kyslíku, které přirozeně vznikají při metabolických procesech, ale například i při kouření).

Vitamin B6 (pyridoxin)

Vitamin B12

Těhotenství může být pro vegetariány a vegany výzvou, pokud jde o přísun vitamínu B12. Tento vitamín důležitý pro krvetvorbu se nachází především v živočišných potravinách – mase, rybách, mořských plodech, vejcích a mléčných výrobcích.

Těhotenství: vitamíny na první pohled

Doporučený denní příjem pro netěhotné ženy

Doporučená denní dávka u těhotných žen

Vitamin B1 (thiamin)

1.0 mg (od 19 let)

1.2 mg (2. trimestr)

Vitamín B2 (riboflavin)

1.1 mg (19 až 50 let)

1.3 mg (2. trimestr)

Vitamin B6 (pyridoxin)

1.4 mg (od 19 let)

1.5 mg (1. trimestr)

Kyselina listová

300 µg (od 15 let)

550 μg

Vitamin B12 (kobalamin)

4 µg (od 15 let)

4.5 μg

Biotin

40 µg (od 15 let)

40 μg

Niacin

13 mg (15 až 24 let)

14 mg (2. trimestr)

kyselina pantotenová

5 mg (od 15 let)

5 mg

95 mg

105 mg (od 4. měsíce)

Vitamín A/Retinol

700 μg

800 μg

Vitamín D*

20 µg (od 15 let)

20 μg

Vitamín E

12 mg (15 až 64 let)

13 mg

60 µg (15 až 50 let)

60 μg

* Doporučený příjem 20 mikrogramů (potravou nebo doplňkem stravy) platí při absenci endogenní produkce vitaminu D. Pokud je však pokožka často vystavována slunci, tělo se obecně dokáže vitaminem D dostatečně zásobit samo.

Vyvážená strava – například podle doporučení Německé společnosti pro výživu (DGE) – běžně poskytuje všechny vitamíny, které žena během těhotenství potřebuje. Dodavatelé doplňků výživy ale uznali těhotné ženy za cílovou skupinu a dvoří se jim s vervou. Pilulky a prášky naznačují: „Kupte si mě a bude o vás i vaše dítě dobře postaráno.

V těhotenství je nesporné umělé dodávání:

Jaké jsou důsledky nedostatku na dítě?

Nedostatek vitaminu u nastávající matky během těhotenství může vážně narušit zdravý vývoj dítěte. Krátkodobý mírný nedostatek samozřejmě nevede okamžitě k těžkým malformacím dítěte. Problémem se však může stát trvalý nedostatek vitaminu – v jaké formě závisí na postiženém vitaminu. Možné účinky nedostatku vitamínů na nenarozené dítě jsou:

  • Vitamin B6: V extrémních případech může nedostatek vést k poškození kůže, očí a nervů u dítěte.
  • Vitamin B12: Pokud má ženské tělo během těhotenství trvalý nedostatek vitaminu B12, může dojít k mírnému až těžkému poškození mozkových funkcí dítěte.

Nedostatek vitamínů v těhotenství proto může způsobit vážné příznaky nedostatku u dítěte a dlouhodobě ohrozit jeho zdravý vývoj. Toto nebezpečí lze odvrátit, pokud těhotná žena přijímá všechny potřebné vitamíny – vyváženou, pestrou stravou a vitamínovými doplňky doporučenými jejím lékařem.