Voltaren – Jak funguje lék proti bolesti

Tato účinná látka je obsažena ve Voltarenu

Voltaren obsahuje účinnou látku diklofenak, protizánětlivý a proti bolesti. Patří do skupiny nesteroidních antirevmatik (NSAID), tedy účinných látek bez kortizonu nebo příbuzné (steroidní) hormonální složky. Účinná látka blokuje tkáňové hormony, které se podílejí na zánětlivých procesech, spouštění bolesti a vzniku horečky. Diklofenak tak působí i protizánětlivě a protirevmaticky.

Droga působí přímo v zanícené a bolestivé tkáni. Rozmanitost lékových forem umožňuje léčbu mírných až středně silných pohybových bolestí a podporuje proces hojení v případě zánětu. Droga je nabízena v řadě různých přípravků:

 • Tablety Voltaren
 • Masť Voltaren
 • Voltaren gel
 • Voltaren sprej
 • Voltaren omítka
 • Voltarenové čípky
 • Voltaren oční kapky
 • Krém Voltaren

Kdy se přípravek Voltaren používá?

Aplikace Voltarenu se doporučuje nejen při bolestech a zánětech svalů, šlach a kloubů („revmatismus“, dna). Přípravek také pomáhá při potížích páteře a kloubů souvisejících s opotřebením (osteoartróza) a migréně či menstruačních křečích. Voltaren lze také účinně použít při sportovních úrazech, jako jsou modřiny, výrony, natažení nebo tendovaginitida.

Jaké jsou vedlejší účinky přípravku Voltaren?

Přestože je Voltaren obecně dobře snášen, může způsobit nežádoucí účinky. Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky souvisí s trávicím traktem: může se objevit nevolnost, zvracení, průjem, podráždění žaludeční sliznice a gastrointestinální vředy, případně doprovázené krvácením. Možné jsou také poruchy centrálního nervového systému (bolesti hlavy, závratě, točení hlavy, neklid, únava). Zevní použití jako gel nebo mast může způsobit kožní vyrážku a svědění.

U pacientů s vysokým krevním tlakem nebo poruchou funkce ledvin je občas pozorováno zadržování vody v tkáních (edém). Užívání Voltarenu může při dlouhodobém užívání vést i k vypadávání vlasů, kopřivce (kopřivka) nebo poškození jater.

Vzácněji se objevují závažné intolerance s problémy s krevním oběhem nebo astmatické záchvaty. Ve velmi vzácných případech se po použití může objevit závažná alergická reakce s příznaky šoku (otok a zúžení dýchacích cest, pokles krevního tlaku, bušení srdce), vyžadující okamžitou lékařskou pomoc.

V případě závažných nebo neuvedených vedlejších účinků přípravku Voltaren se vždy poraďte s lékařem. To platí i v případě, že obtíže pohybového aparátu i přes předepsané užívání neustoupí.

Co byste měli mít na paměti při používání přípravku Voltaren

Voltaren se nesmí užívat:

 • v případě existující přecitlivělosti na léčivou látku Voltaren nebo jiné složky léčiva.
 • Pokud se reakce intolerance (jako jsou křeče plicních svalů, astmatické záchvaty, kožní reakce) již vyskytly v minulosti po užití nesteroidních protizánětlivých léků
 • v případě nevysvětlitelných poruch krvetvorby
 • V případě existujících nebo opakujících se žaludečních/dvanáctníkových vředů nebo krvácení.
 • Při krvácení do mozku nebo jiném krvácení
 • v případě těžké poruchy funkce jater nebo ledvin
 • při pokročilém srdečním selhání
 • v posledním trimestru

Použití nebo degradace přípravku může být narušena nebo omezena výše uvedenými okolnostmi a nemocemi. Účinek se snižuje nebo se vedlejší účinky zvyšují. Pokud se současně užívají jiné léky, může dojít ke zhoršení účinku léků. Zvláštní pozornost je třeba věnovat souběžnému užívání následujících léků:

 • látky na posílení srdce (digoxin)
 • přípravky pro léčbu záchvatů (fenytoin)
 • Prostředky pro léčbu mentálně-emocionálních poruch (lithium)
 • diuretika a antihypertenziva (diuretika a antihypertenziva)
 • Chinolonová antibiotika

Pokud užíváte některý z těchto přípravků, poraďte se před použitím se svým lékařem.

Předávkovat

Předávkování Voltarenem se projevuje poruchami centrálního nervového systému (bolesti hlavy, ospalost, tinitus, křeče, bezvědomí) a dále bolestmi břicha, nevolností, zvracením a průjmem. Možnými následky jsou také krvácení do gastrointestinálního traktu nebo dysfunkce jater a ledvin. Možný je i náhlý pokles krevního tlaku a astmatické záchvaty, ale i celkové selhání orgánů. Pro léčbu otravy Voltarenem neexistuje žádné specifické antidotum. Při podezření na předávkování by měl lékař posoudit závažnost otravy a zahájit vhodná léčebná opatření.

Voltaren a alkohol

Nežádoucí účinky, které se mohou objevit, mohou být zesíleny alkoholem. To se týká zejména nežádoucích účinků postihujících gastrointestinální trakt a centrální nervový systém. Během užívání přípravku Voltaren je proto třeba se vyvarovat alkoholu.

Těhotenství a kojení

Těhotné ženy by se před užitím jakýchkoli léků měly vždy poradit se svým lékařem. Přípravek nesmí užívat nastávající maminky v posledním trimestru těhotenství.

Nevýhody pro kojence způsobené tím, že účinná látka Voltaren přechází do mateřského mléka, nejsou dosud známy. Přerušení kojení proto většinou není nutné. Pokud je však nutné dlouhodobé užívání nebo užívání vysokých dávek, je třeba se předem poradit s lékařem.

Sjízdnost a obsluha strojů

Užívání Voltarenu, zvláště ve vysokých dávkách, může způsobit nežádoucí účinky na centrální nervový systém (únava, zhoršené vidění, závratě), které mohou nebezpečně zhoršit reakce na řízení a obsluhu strojů.

Jak získat Voltaren

Voltaren lze zakoupit volně v lékárnách v nízkých dávkách a pro vnější použití. Vysoké koncentrace Voltarenu vyžadují lékařský předpis. Poraďte se se svým lékařem o tom, jaké dávkování a způsob aplikace je nejlepší pro léčbu vašich příznaků.

Kompletní informace o tomto léku

Zde naleznete kompletní informace o léku ke stažení (PDF)