Vulva: Anatomie a funkce

Co je to vulva?

Vulva (ženská pubis) je vnější oblast ženských pohlavních orgánů. Je to jeden z primárních pohlavních orgánů žen. Vulva zahrnuje:

  • mons pubis nebo mons veneris: tukový polštář nad oblastí symfýzy
  • velké stydké pysky (labia majora)
  • malé stydké pysky (labia minora)
  • klitoris (klitoris)
  • vaginální vestibul

Malé stydké pysky v jejich přední oblasti přecházejí do frenulum clitoridis, který klitoris obklopuje, a do samotného klitorisu. V jejich zadní oblasti – směrem k perineu, které je zároveň koncem vulvy – se spojují malé stydké pysky.

Vulva: Změny související s věkem

Vulva se v průběhu života mění s množstvím produkovaných pohlavních hormonů. Během puberty se zvětšuje a stává se více pigmentovaným. Jednotlivé struktury se stávají výraznějšími, zejména klitoris a velké a malé stydké pysky. Kromě toho roste pubické ochlupení.

Jaká je funkce vulvy?

Vulva je důležitou erotogenní zónou. Klitoris je považován za centrum sexuálního vzrušení. Stydké pysky chrání poševní vchod a zásobují jemnou sliznici vlhkostí prostřednictvím žlázových sekretů.

Kde se nachází vulva?

Vulva je vnější oblast ženských primárních pohlavních orgánů. Sahá od m. veneris přes velké stydké pysky a malé stydké pysky až k perineu (přechodná oblast mezi vulvou a řitním otvorem).

Zánět vulvy (vulvitida) postihuje celou oblast zevního genitálu. Může být infekční. Takové infekce v oblasti vulvy jsou vždy charakterizovány – bez ohledu na příčinu – svěděním, pálivou bolestí, zarudnutím, otokem a výtokem, příležitostně také otokem a bolestí tříselných lymfatických uzlin. Vulvitida však může mít i neinfekční příčiny.

Rozlišujeme primární a sekundární vulvitidu:

Primární vulvitida

Bakteriální infekce vulvy zahrnují bartholinitidu a folikulitidu. Bartholinitida je běžné onemocnění vulvy. Jde o zánět vylučovacího vývodu jedné z Bartholinových žláz na vnitřní straně malých stydkých pysků. Způsobuje silnou bolest a jednostranný otok, který může dosáhnout velikosti tenisového míčku.

Možné jsou i virové infekce vulvy, například herpetickými viry (genitální herpes) nebo papilomaviry (genitální bradavice).

Infekce lidským papilomavirem (HPV) způsobuje genitální bradavice ve vulvě. Z více než 100 různých typů papilomavirů jich asi 20 postihuje oblast genitálií. Rozlišují se zde genotypy „nízkorizikové“ a „vysoce rizikové“, které mohou způsobovat benigní (nezhoubné kožní bradavice) i maligní změny (až po rakovinu děložního čípku včetně).

Sekundární vulvitida

Další onemocnění v oblasti vulvy

Karcinom vulvy je maligní nádor v oblasti vulvy a vyskytuje se jen zřídka. Ve většině případů se jedná o tzv. spinocelulární karcinom. Možné jsou i jiné zhoubné nádory (jako je bazaliom, maligní melanom = černá rakovina kůže) a také nezhoubné nádory v oblasti vulvy.