Vyšetření prostaty

Projekt prostaty žláza je mužský orgán, který produkuje sekreci vylučovanou do močová trubice během ejakulace a poté se mísí s spermie. Sekrece prostaty žláza nakonec tvoří asi 30% ejakulátu. The prostaty leží pod měchýř a obklopuje močová trubice.

Přímo za ním je konečník (konečník). Jednoduchou metodou vyšetření prostaty je tzv. Digitální (z latiny: digitus - prst) rektální (přes konečník) vyšetření (DRU). To umožňuje lékaři prohmatat prostatu a zkontrolovat její velikost a konzistenci. Jako část rakovina prevence může být prostata pravidelně vyšetřována od 45 let. Je-li vyžadován obraz prostaty, doporučuje se MRI prostaty.

Obecné informace

Kdy a proč se provádí digitální rektální vyšetření prostaty? Cílem tohoto vyšetření je na jedné straně včasná detekce prostaty rakovina - nejčastější rakovina u mužů, hodnocení zvětšení v souvislosti s benigním růstem (benigní hyperplazie prostaty) a hodnocení rektální sliznice pro detekci rakovina konečníku. U žen slouží rektální vyšetření k posouzení zadní části děloha a prostor mezi dělohou a konečník, takzvaný Douglasův prostor.

Prostata je orgán, který pracuje pod vlivem testosteron. Sexuální hormon stimuluje 30 až 50 jednotlivých žláz prostaty k produkci sekrece prostaty. Toto tajemství mimo jiné obsahuje enzymy které jsou důležité pro pohyblivost a plodnost spermie.

Zejména u starších mužů je nadměrný růst prostaty poměrně častý. Pokud je tento růst benigní, mluvíme o benigní hyperplazii prostaty (BPH). Protože zvětšená žláza pak často tlačí na močová trubice který ji obklopuje, může vést k problémům s odkloněním moči.

Zvětšení prostaty si pak často všimne problémy s močením (driblování, časté nutkání močit). karcinom prostaty je maligní růst. To znamená, že tkáň prostaty může růst do okolní tkáně a je často tvrdé a nepravidelné konzistence. Většina karcinomů prostaty se vyvíjí ve vnější zóně, což znamená, že jakmile dosáhnou určité velikosti, mohou být palpovány z konečníku. Prostata rakovina je nejčastější rakovinou u mužů s průměrným věkem 69 let.