Bradavice: Léčba a příznaky

Stručné shrnutí

 • Léčba: ledování (kryoterapie), léčba kyselinou, „pálení“ elektřinou (elektrokoagulace), laserová léčba, chirurgická ablace (kyretou, ostrou lžičkou, skalpelem).
 • Příznaky: Různé typy bradavic v závislosti na místě a příčině – běžné bradavice, kartáčkové bradavice, plantární bradavice, ploché bradavice, „falešné“ bradavice (dell bradavice, stařecké bradavice, stopkové bradavice).
 • Diagnóza: Vizuální diagnostika, možná vzorek tkáně, zřídka detekce patogenu.
 • Prognóza: Většinou neškodná, často sama vymizí (někdy po měsících nebo letech); míra recidivy je vysoká – s léčbou i bez léčby.
 • Prevence: Nechoďte bosí v bazénech a podobně, nesdílejte ručníky nebo holicí strojky, zalepujte bradavice, neškrábejte se, chráněný pohlavní styk

Co jsou bradavice?

Existují různé typy HPV. Podle toho, jaký typ viru je za infekci zodpovědný a kde se usadí, vznikají morfologicky různé typy bradavic. Existují také některé kožní léze, které vypadají jako bradavice, ale jsou jiného původu.

Rozlišují se běžné bradavice, kartáčkové bradavice, plantární bradavice a ploché bradavice, genitální bradavice a „nepravé“ bradavice (dell bradavice, stařecké bradavice, stopkové bradavice).

Jak lze odstranit bradavice?

Pokud vám drobné kožní výrůstky kosmeticky vadí, poraďte se s lékařem, jak lze bradavice odstranit. Totéž platí pro bradavice, které způsobují nepohodlí, jako jsou plantární bradavice na chodidle, kvůli kterým je chůze velmi bolestivá.

Co pomáhá proti bradavicím?

Rozpouštění nadržené vrstvy

Různé kyseliny odstraňují bradavice rozpuštěním jejich zrohovatělé vrstvy. K tomuto účelu se obvykle používá kyselina salicylová, ale někdy se používá jiná kyselina, jako je kyselina mléčná. Pokud se mají odstranit ploché bradavice na obličeji, obvykle se používá kyselina vitaminu A. Kyseliny jsou k dostání jako roztok, krém nebo náplast v lékárnách – většinou bez lékařského předpisu.

Rozpouštění nadržené vrstvy

Různé kyseliny odstraňují bradavice rozpuštěním jejich zrohovatělé vrstvy. K tomuto účelu se obvykle používá kyselina salicylová, ale někdy se používá jiná kyselina, jako je kyselina mléčná. Pokud se mají odstranit ploché bradavice na obličeji, obvykle se používá kyselina vitaminu A. Kyseliny jsou k dostání jako roztok, krém nebo náplast v lékárnách – většinou bez lékařského předpisu.

Aplikace kapalného dusíku někdy vyvolá krátkou, bodavou chladovou bolest. V důsledku toho kůže obvykle zčervená a poněkud oteče. V některých případech se tvoří kožní puchýře. Trvá několik dní, než se bradavice zahojí tvorbou krust. Pokud je kryoterapie prováděna opatrně, nezůstává žádná jizva.

K odstranění bradavic pomocí chladu není bezpodmínečně nutné chodit k lékaři. Mezitím lékárny nabízejí volně prodejná tužovací pera pro samoléčbu doma. Ty jsou však méně chladné než tekutý dusík aplikovaný lékařem. Výsledky studií, které by prokazovaly účinnost takových tužovacích per, k dnešnímu dni z velké části chybí.

Jiné metody

K odstranění bradavic se někdy používají speciální masti a roztoky s účinnými látkami, které inhibují růst buněk (5-fluorouracil) nebo viry (aciklovir). Někdy lékař aplikuje různé léky jako injekci přímo do bradavic, například 5-fluorouracil nebo látky ovlivňující imunitní systém (interferony).

Někteří lidé si nechávají bradavice laserovat, tedy silně zahřívat a ničit laserem.

Fotodynamická terapie spočívá v aplikaci speciálního gelu na bradavici. Nechá se působit asi tři hodiny a poté se bradavice ozáří světlem. Některé složky v gelu se aktivují a bradavice ničí. Metoda vlastně pochází z léčby kožních nádorů.

Domácí prostředky proti bradavicím

Proti bradavicím prý pomáhají různé léčivé rostliny. Například mléčná šťáva z vlaštovičníku údajně odstraňuje malé kožní nádory, pokud je s ní potíráte několikrát denně. Stejně tak lze bradavice léčit mléčnou šťávou z pampelišky nebo roztokem nártounového kořene. Tím by se měly odstranit i drobné kožní uzlíky.

Dalším domácím prostředkem je lepicí páska, kterou nalepíte na bradavici. Účinek je však kontroverzní.

Tradiční je metoda „mluvení bradavic“, která je založena na formě sugesce. V oblasti alternativní medicíny se toto často stále nabízí – bez jakýchkoli vědeckých důkazů o jeho účinnosti.

Kde se mohou bradavice objevit? jaké jsou typy?

Níže naleznete popis hlavních pravých a nepravdivých bradavic:

Běžné bradavice (Verrucae vulgares).

Ve většině případů jsou běžné bradavice velikosti špendlíkové hlavičky až hrášku. Jejich původně hladký povrch se během růstu stává rozpraskaným a mozolnatým. Původně kožní výrůstky navíc postupně získávají špinavě žlutou barvu. Někdy se objevují jednotlivě (osaměle). Častěji jsou však pozorovány ve větším počtu.

Kartáčové bradavice (Verrucae filiformes).

Jedná se o zvláštní formu běžných bradavic s dlouhou, nitkovitou stopkou. Tvoří se zejména u starších lidí na obličeji (víčka, rty, nos) nebo krku. Občas svědí. Při mytí, sušení nebo holení je také možné podráždit nebo zranit bradavice štětce.

Plantární bradavice (Verrucae plantares)

Na rozdíl od běžných bradavic nejsou plantární bradavice vyvýšené, polokulovité kožní výrůstky. Místo toho jsou plantární bradavice vtlačeny dovnitř. Je to proto, že se obvykle tvoří na chodidle: Tělesná váha, která na ně doléhá, ​​tlačí bradavice dovnitř do podkoží. Kromě toho jsou plantární bradavice obvykle na rozdíl od běžných bradavic poměrně bolestivé. Každý krok je někdy pro postižené nepříjemný.

Přečtěte si více o vzhledu a léčbě bolestivých plantárních bradavic v článku Plantární bradavice.

Ploché bradavice (Verrucae planae juveniles)

Bradavice, které nejsou příliš vystouplé na obličeji nebo rukou, jsou pravděpodobně tzv. ploché bradavice nebo planární bradavice. Občas se tento typ bradavic vyskytuje i na jiných částech těla. Ploché bradavice jsou nejčastěji pozorovány u dětí a dospívajících. Říká se jim proto také juvenilní bradavice.

Ploché bradavice jsou neškodné a často samy zmizí. Kdo na to nechce čekat nebo plochými bradavicemi trpí velmi těžce, poraďte se o možnostech léčby s lékařem.

Více se o tom dočtete v článku Ploché bradavice.

Bradavice Dell (Mollusca contagiosa).

Bradavice Dell nejsou pravé bradavice – navzdory jejich názvu a podobnému vzhledu. Důvodem je, že nejsou způsobeny lidskými papilomaviry. Místo toho je spouštěčem těchto bradavicovitých neškodných kožních uzlů virus Molluscum contagiosum.

Uvnitř bradavice obsahují infekční sekret. Pokud s ním přijdete do kontaktu, nakazíte se celkem snadno (stěrová infekce). To platí zejména, pokud je vaše vlastní pokožka změkčená (například při návštěvě bazénu nebo sauny). Pak viry, které infekci způsobují, snadněji proniknou kůží. Rány, plísňové infekce kůže a neurodermatitida také podporují infekci patogeny genitálních bradavic.

Přečtěte si více o tématu v článku Dellwarzen.

senilní bradavice (seboroická keratóza)

Stařecké bradavice také nejsou pravé bradavice, i když se jim podobají. Jejich příčina není známa. Je však známo, že je nezpůsobují viry – ani HPV, ani jiné typy virů. Stařecké bradavice proto také nejsou nakažlivé.

Vzhledem k tomu, že věkové bradavice jsou neškodné a obvykle nezpůsobují žádné nepohodlí, obvykle se nemusí odstraňovat. Pokud se jich ale přesto chcete zbavit, měli byste se (stejně jako u jiných bradavic) poradit s lékařem: stařecké bradavice odstraní chirurgickým nástrojem (kyretou, ostrou lžičkou, skalpelem) nebo laserem. Stopkaté bradavice lze odstranit pomocí elektrické smyčky.

Stopkové bradavice (fibromy)

Stopkové bradavice také nejsou pravé bradavice. Jsou to spíše měkké, benigní výrůstky určitých kožních buněk. Jejich lékařsky správný název je měkké fibromy.

Téměř každý dostane dříve nebo později tyto malé, stopkaté kožní štítky. Proč se to děje, není známo. Protože se však bradavice se stopkami vyskytují v některých rodinách častěji, odborníci mají podezření na genetickou predispozici.

Více o těchto stopkaté kůži se dozvíte v článku Stopkaté bradavice.

Genitální bradavice (Condylomata acuminata)

Více o genitálních bradavicích si můžete přečíst v článku Genitální bradavice.

Příčiny a rizikové faktory

Ve většině případů jsou pravé bradavice způsobeny lidskými papilomaviry (HPV): Patogeny pronikají do kožních buněk malými poraněními a prasklinami a spouštějí zde nekontrolovanou reprodukci buněk. V tomto procesu útočníci nutí lidské hostitelské buňky produkovat další viry.

Některé typy lidských papilomavirů se podílejí na vzniku několika druhů rakoviny (jako je rakovina děložního čípku a rakovina penisu). Nejedná se však o typy virů odpovědné za konvenční verucae. Opatrnost se doporučuje pouze v případě tzv. genitálních nebo genitálních bradavic (kondylomat).

Přečtěte si více o lidských papilomavirech (HPV) v našem článku HPV.

Nepravé bradavice nejsou způsobeny HPV: Za bradavice dell jsou zodpovědné viry Molluscum contagiosum. U věkových bradavic je příčina neznámá. Totéž platí pro bradavice stopkaté.

Rizikové faktory

Zdá se, že také psychické konflikty a stres zvyšují riziko onemocnění. Postižení dospělí jsou také často kuřáci.

Jsou bradavice nakažlivé?

Virové bradavice jsou nakažlivé (infekční): Viry se přenášejí přímo z člověka na člověka a někdy nepřímo přes ručníky nebo holicí strojky. Mezi infekcí a objevením se prvních verrucae (inkubační doba) uplynou obvykle čtyři týdny až osm měsíců.

Někdo, kdo již má malé kožní výrůstky, někdy pokračuje v infekci (autoinokulace). Takto se verrucae šíří po těle: Viry se přenášejí například škrábáním kožních uzlíků do sousedních nebo vzdálenějších částí těla, kde se také usazují.

Nenakažlivé nejsou „falešné“ bradavice, které nejsou způsobeny viry (věkové bradavice a stopkové bradavice).

Vyšetření a diagnostika

 • bradavice krvácí nebo je zanícená,
 • bradavice vznikají při jiných kožních onemocněních (jako je neurodermatitida) nebo
 • bradavice Dell se rychle šíří.

V případě věkových bradavic může hrozit záměna s rakovinou kůže. Kdo si tedy není jistý, že bradavice podobné kožním uzlům jsou ve skutečnosti neškodnými stařeckými bradavicemi, je dobře doporučeno, aby také zašel k lékaři.

Diagnostika je většinou jednoduchá

Pokud si lékař není zcela jistý, lze odebrat vzorek tkáně z kožních uzlin a laboratorně vyšetřit jemnou tkáň (histologicky). V jednotlivých případech se ve vzorku pokouší detekovat patogeny (lidské papilomaviry).

Průběh a prognóza

Jak rychle drobné kožní výrůstky v jednotlivých případech zmizí, závisí na různých faktorech. Roli hraje například typ viru a bradavice a také stav imunitního systému. Verrucae jsou například často velmi tvrdohlavé u lidí s oslabenou obranyschopností těla.

Jakmile se bradavice zahojí – ať už s léčbou nebo bez –, nebudete vůči nim v budoucnu imunní: míra opakování je vysoká.

Prevence

 • Nesdílejte ručníky, boty a ponožky s jinými lidmi.
 • Nechoďte bosí v bazénech, společných sprchách, tělocvičnách a šatnách.
 • Před koupáním překryjte stávající bradavice voděodolnou náplastí.
 • Nedotýkejte se verrucae.

Také se ideálně vyhněte škrábání bradavic. Jinak můžete viry, které obsahují, přenést do jiných částí svého těla nebo na jiné lidi.