Vodní gymnastika

Vodní gymnastika (aquafitness) zahrnuje gymnastická cvičení a cvičí se normálně plavání bazény a také v neplavcových bazénech. Je vhodný pro děti, dospělé i seniory. I obézní lidé mohou těžit z aqua gymnastiky, protože spalování tuků je stimulován.

Vztlak vody to umožňuje vytrvalost a silová cvičení s menším stresem, zejména s ohledem na klouby. Hmotnost lidského těla ve vodě je pouze asi 20 procent její celkové hmotnosti. Tím pádem kosti, šlachy a klouby se jim podstatně ulevilo.

Vzhledem k vysokému odporu vody jsou určité pohybové sekvence často namáhavější než na souši, a tím zvyšují účinek budování svalů. Vodní gymnastika se používá také v souvislosti s rehabilitačními opatřeními po operacích nebo nehodách ve fyzioterapii. Zvláště lidé s poraněním páteře těží ze vztlaku vody, protože ulevuje meziobratlovým ploténkám a zapojeným strukturám, což umožňuje trénink i přes nižší nosnost.

1. "jogging na místě “Toto cvičení trénuje pánevní dno svaly a podporuje tělesné napětí. Ve cvičební lázni si můžete zaběhat na místě.

Cvičení můžete změnit zatažením za hru noha vyšší. Kromě toho můžete pomocí „nudle“ rytmicky pohybovat rukama pod vodou. Věnujte pozornost tekutině dýchání rytmus a udržovat určité tělesné napětí.

2. dřep bez nadávání Zvláště břišní svaly jsou během tohoto cvičení jemně trénováni. Stojíte ve cvičební vaně; vaše nohy jsou blízko u sebe. Oběma rukama držíte nudle napříč před tělem na vodní hladině.

Nyní přitáhnete obě nohy k sobě a krátce dosáhnete polohy podobné dřepu, pak nohy znovu natáhnete a nohama se dotknete dna bazénu. 3. „pod vodou sirtaki“ Velmi dobré cvičení na trénink šikmých ploch břišní svaly. Stojí v kruhu ve cvičebním bazénu a navzájem se drží za ruce.

Nyní začnou rytmicky tančit „Sirtaki“ střídavým pohybem doleva a doprava noha natažený šikmo nahoru. Mezi tím vykročí na levou stranu. Kruh by se nyní měl otáčet ve směru hodinových ručiček.

Jakmile jste zpět na místě, kde jste začali, udělejte boční krok doprava. Kruh by se nyní měl otočit doprava. 4. nudle push Školení truhla a ramenní svaly lze realizovat velmi snadno a efektivně.

Když stojíte, vezmete si pod vodou krátké nudle s oběma rukama před horní částí těla. Nyní zatlačte a vytáhněte nudle pod vodou střídavě k truhla a od hrudníku. Cvičení obměňujte zatlačením a tažením nudlí paralelně, střídavě a do strany.

Je důležité, aby se nudle vždy pohybovaly pod vodou, jinak je příliš malý odpor k dosažení adekvátního tréninkového efektu. 1. „Prsty na nohou a patách“ Cvičení, které posiluje spodní část noha svaly velmi dobře je následující. Když stojíte, ohněte kolena tak, aby vaše hlava je stále nad vodou.

Pak jen stojí s patami. Nakonec se postaví na prsty a protáhnou nohy. Toto cvičení funguje nejlépe, když stojí v kruhu a drží se za ruce.

S nudlemi v obou rukou je stabilnější. Cvičení opakujte v závislosti na své kondici a přizpůsobte tak trénink svým individuálním potřebám. 2. malé a velké kroky “Toto školení podporuje koordinace a svaly.

Projdete v kruhu cvičební vanou. Nejprve uděláte velmi malé kroky a postupně zvyšujete tempo. Asi po 2 minutách uděláte velmi velké kroky, pomalu a koncentrované po dobu 2 minut, pak zase malé kroky, rychlé a rytmické.

Věnujte pozornost svým osám nohou a svým vyvážit při provádění těchto kroků. Pokud jste nevyvážení, snižte tempo. 3. „balet“ zde stehno svaly jsou trénovány velmi intenzivně.

Stojíte v kruhu ve cvičebním bazénu a držíte se navzájem za ruce. Nyní se střídavě pohybují levou a pravou nohou po dobu 20 sekund v rytmu dopředu a dozadu. Udělejte si přestávku (10 sekund).

Nyní nechte 20 sekund kroužit pravou nohou. Udělejte si přestávku (10 sekund). Nechte levou nohu po dobu 20 sekund v natažené poloze.

Udělejte si přestávku (10 sekund). 4. překážkový běh Toto cvičení z vodní gymnastiky je velmi náročné a mělo by se provádět pouze tehdy, pokud jste schopni zvládnout zátěž / pohyb. Studenti stojí v řadě zády k okraji bazénu. Každý z nich drží tyč pod vodou ve výšce kolen.

Nyní jeden účastník kráčí s pólem nad vodou a musí překonávat tyče jako překážky. Jakmile projde kurzem, postaví se na konec řady a zase drží tyč pod vodou jako překážku. Pak další účastník prochází kurzem.

Cvičení provádějte pouze v případě, že již máte dostatek pohybu kolenní kloub překonat překážky bez bolest. Můžeš najít cvičení z fyzioterapie na zemi na stránce Fyzioterapeutická cvičení koleno. 1. „uzavřený řetěz“ Ve stoje ohýbáte kolena, dokud ne hlava je stále nad vodou.

Pak pomalu natáhněte nohy. Nakonec stojí na špičkách a krátce si tuto pozici udrží. Toto cvičení funguje nejlépe, když stojí v kruhu a drží se za ruce.

Cvičení opakujte v závislosti na vaší kondici a upravte trénink individuálně. 2. „do strany“ V tomto cvičení je tenzorová fasciae latae (boční stehno) je aktivován pro boční stabilitu pánve. Ve stoje oběma rukama držte nudle na vodní hladině.

Nyní střídavě pohybujete pravou a levou nohou stranou od těla. Noha je napnutá a pohybuje se bez rotace v kyčelní kloub. Zvýšení je možné chůzí do strany pánví.

Proveďte malé boční kroky, abyste se vyhnuli příliš silným addukce v kyčelní kloub. 3. „manžety na nohy“ břišní svaly, stehno a spodní noha během této vodní gymnastiky se posilují svaly.

Opíráte se zády o okraj pánve, ruce držíte na okraji pánve. Nedochází k žádnému kontaktu země s nohama. Kolem nohou mají vztlaková těla.

Nyní jezdíte na kole s nohama ve vodě. Je důležité udržovat napětí kmene tak, aby se nohy nedotýkaly země. 4. „Podpora ve vodě“ Pro zlepšení funkce podpory je toto cvičení vhodné.

Když stojíte pod vodou, držíte v pravé a levé ruce krátký nudle. Nyní natáhněte obě paže dopředu před vaše tělo. Nudle se navzájem dotýkají.

Poté otočte ruce dovnitř a posuňte je dozadu a dolů, jako byste se chtěli postavit z křesla a podepřít se. Cvičení opakujte podle své ústavy. V článku Cvičení Hip-TEP, cvičení po umělém kyčelní kloub na souši jsou popsány.

1) „Tam a zpět“ Tento trénink posiluje hlavně trupové svaly bez namáhání páteře. Upnete si pod podpaží nudle a přesunete se do polohy na zádech. Paže jsou rozprostřeny po stranách těla.

Nyní přitahují obě nohy směrem k tělu a poté nohy natahují od těla. Dále roztáhli natažené nohy a poté je znovu spojili. Nakonec přitáhnou nohy zpět k tělu a natáhnou je od těla.

Pokud nemají dostatečný vztlak, mohou si pod podpaží dát také dvě nudle. 2. břicho a záda “Jak název napovídá, jedná se o intenzivní cvičení pro spodní břicho a zádové svaly. Upnete si dvě podpaží do podpaží a postavíte se do vody.

Paže jsou rozprostřeny po stranách těla. Nyní přitahují obě nohy k tělu, krátce leží na zádech a poté nohy natahují dopředu od těla. Ve druhém kroku přitáhnou nohy zpět k tělu, krátce přejdou do polohy na břiše a poté je protáhnou dozadu od těla.

Nohy by se během tohoto cvičení měly pohybovat vždy paralelně a zavřené. 3. „Točivý moment“ Točivý moment je jednoduché cvičení k posílení truhla, ramenní a boční zádové svaly. Vezměte si plavání v každé ruce a sevřete jej mezi předloktí a podpaží.

Natáhněte ruce do strany od těla pod vodou. Nyní otočte horní část těla střídavě doprava a doleva s rukama rozpaženýma od sebe. Pokud je pro vás cvičení příliš těžké, můžete si do každé ruky vzít vodní činku.

4. skákací zvedák stojíte ve vodě a v každé ruce máte krátké nudle. Paže jsou rozprostřeny do stran, nudle jsou na úrovni vodní hladiny. Nyní roztáhli nohy ve stejnou dobu a ve stejnou chvíli vytáhli natažené ruce k tělu.

Poté znovu roztáhnou paže do strany a přitáhnou nohy k sobě. Chcete-li zvýšit cvičení, můžete také integrovat malý skok před roztažením nohou do cvičení. Cvičení na zemi po herniovaném disku najdete na stránce Cvičení herniovaného disku. Zákonné zdraví pojišťovny jsou nejen povinny platit za kurzy pro zdravotně postižené nebo chronicky nemocný aby se lidé učili lékařsky indikovanou funkční gymnastiku.

Rovněž musí nést náklady na pozdější udržovací kurzy, protože při správném provádění cvičení během autotréninku se mohou vklouznout chyby. Zeptejte se svého zdraví pojištění, zda existují kurzy nebo skupiny ve vaší oblasti pro Bekhterev, revmatismus, osteoporóza nebo podobné nemoci, které odpovídají vašim příznakům a jsou dotovány. Nákladové jednotky jsou zdraví pojišťovny, pracovní agentury, důchodové pojištění a úrazové pojištění.

Rehabilitační sporty jsou sporty a sportovní hry, ale také - v závislosti na účastnících - koordinovaná pohybová terapeutická cvičení. Je možné širokou škálu sportů a cvičení v závislosti na předchozích onemocněních, nemocech a postiženích účastníků kurzu. Cílem je dlouhodobě integrovat postižené osoby nebo osoby ohrožené zdravotním postižením do pracovního života a umožnit jim žít v sociální komunitě.

Rehabilitační sport vždy probíhá ve skupinách ve stanovených termínech, protože jde také o výměnu zkušeností mezi pacienty, pozitivní skupinové zkušenosti a svépomoc. Jako rehabilitační sport je vodní gymnastika klasicky nabízena po nehodách a operacích, jako jsou TEP kyčle, TEP kolena nebo TEP ramen. Obzvláště tato cílová skupina je zvláště vhodná pro vodní gymnastiku, protože společný šetrný účinek vztlaku vody a účinek budování svalů vodního odporu po operaci je ideální pro provádění rehabilitačních opatření bez rizika zranění.

Mezitím se ve vodní gymnastice stále více využívá cvičební zařízení. K těmto zařízením patří například podvodní trampolína, tyče na zeď, běžecký pás, stepper a trenažér. S pomocí těchto zařízení, velmi specifické plán školení lze implementovat na míru individuálnímu pacientovi.