Hubnutí během menopauzy

Hubnutí navzdory menopauze: Není to tak snadné

Během menopauzy mnoho žen zjišťuje, že rychle přibírají na váze nebo se jen obtížně zbavují přebytečných kilogramů. proč tomu tak je? Na vině jsou mimo jiné tělu vlastní messengerové látky. Během menopauzy vaječníky postupně přestávají produkovat pohlavní hormon estrogen.

Jedním z důsledků této změny je, že ženské tělo ztrácí svalovou hmotu a vyžaduje méně energie na výživu svalů. Potřeba kalorií klesá. Pokud nyní ženy jedí stejně jako dříve, přibývají na váze.

Přebytečná kila se často hromadí na žaludku během menopauzy. Hovorový hormon břicho je typický pro starší ženy po menopauze. Proč se tukové buňky tvoří v oblasti břicha na všech místech, vysvětluje nový poměr mezi ženským pohlavním hormonem estrogenem a mužským pohlavním hormonem testosteronem.

Podíl testosteronu se stává dominantnějším během menopauzy v důsledku poklesu produkce estrogenu. Podle toho se mění i rozložení tuku: sleduje typický mužský vzor, ​​přičemž tuk se hromadí hlavně na břiše.

Hubnutí v menopauze: Jak uspět

Ale jak se ženám daří zhubnout, zatímco jejich chuť k jídlu a hlad zůstávají nezměněny a navzdory sníženým nárokům na kalorie? Bohužel žádný speciální trik na hubnutí v období menopauzy neexistuje. Dobrou zprávou je, že osvědčené metody vám mohou pomoci zhubnout během menopauzy – stejně jako ve všech ostatních fázích života.

Snižte kalorie

Stejně jako u všech, kteří chtějí zhubnout, platí i pro ženy v menopauze stejný základní princip: pro hubnutí musí být energetický příjem nižší než energetické nároky. Tělo by tedy mělo spálit více kalorií, než přijme.

Ale kolik kalorií je dovoleno zhubnout během menopauzy? Pro zdravé hubnutí odborníci doporučují snížit příjem ne více než 500 kalorií denně. Chcete-li při výpočtu příjmu kalorií vzít v úvahu svou počáteční hmotnost a individuální požadavky na kalorie, je nejlepší poradit se se svým lékařem nebo požádat o radu ohledně výživy.

Změňte trvale svůj jídelníček

Chcete-li zhubnout nebo si udržet zdravou váhu během menopauzy i po ní, doporučují odborníci na výživu trvalou změnu jídelníčku. Osvědčila se například středomořská strava se spoustou zeleniny, ryb a rostlinného oleje. Tento způsob stravování poskytuje tělu všechny důležité živiny, ale je poměrně nízkokalorický.

Hubnutí během menopauzy s přerušovaným půstem

Vyhlídky na úspěch nabízí i přerušovaný půst. To znamená jíst pouze v určitých intervalech, zatímco v jiných se postit. Podle principu 16:8 se například lidé, kteří chtějí zhubnout, zdržují jídla 16 hodin v kuse, ale zbývajících osm hodin mohou jíst bez omezení.

Jiné metody přerušovaného půstu omezují jedení na určité dny v týdnu a zavádějí jeden nebo dva pevné dny půstu v týdnu. Formou přerušovaného půstu je také zrušení večeře – trvalé zdržení se večeře. Mnoho lidí má dobré zkušenosti s přerušovaným půstem, ale neexistují žádné jasné vědecké důkazy o jeho úspěchu při hubnutí.

Sport a cvičení

Menopauza: hubnutí na břiše

Důležité vědět pro ženy, které chtějí během menopauzy zhubnout: Může chvíli trvat, než se přebytečná kila rozplynou, protože metabolismus se vlivem hormonů a s přibývajícím věkem zpomaluje. Zůstaňte na míči a nenechte se odradit.

Když začnou kila klesat, přebytečný tuk často zmizí jako první ze žaludku. Tělo totiž běžně odbourává viscerální tuk (nachází se v břišní dutině kolem orgánů) rychleji než podkožní tuk, který leží pod kůží.

S trochou trpělivosti, trvalou změnou jídelníčku a cvičením mohou ženy v období menopauzy zhubnout. Vyvážená strava a pravidelný pohyb jsou dobré nejen pro vaši postavu, ale také podporují vaše zdraví.