Co jsou to chilblains?

Stručné shrnutí

  • Popis: Načervenalé namodralé, svědivé a bolestivé kožní léze způsobené chladným a vlhkým klimatem. Vyskytují se většinou na prstech a nohou, stejně jako na rukou a uších.
  • Příčiny: Omrzliny nastávají, když chlad způsobí stažení cév, což má za následek nedostatečné prokrvení tkání.
  • Léčba: Omrzliny se obvykle hojí samy, ale v závislosti na závažnosti je vhodné použití vazodilatačních léků a výživných mastí. Teplo (např. teplé oblečení) podporuje proces hojení.
  • Průběh: Ve většině případů jsou omrzliny neškodné a samy se během několika týdnů vyléčí. Jsou však možné komplikace, jako je bolest, jizvy a infekce, které mohou trvat mnohem déle.
  • Příznaky: Kůže je oteklá, má načervenalou až namodralou barvu (skvrny). Kůže svědí, pálí a bolí. V některých případech se na kůži objevují puchýře, vzácně vředy.
  • Diagnóza: Poraďte se s lékařem, vyšetříte na kůži změny, jako je otok, změna barvy, deformace a poranění.
  • Prevence: nošení teplého oblečení, přiměřené cvičení, zdržení se alkoholu a kouření.

Co jsou to chilblains?

K omrzlinám dochází již při teplotách kolem bodu mrazu, například při zimních sportech.

Omrzliny jsou důsledkem poruch krevního oběhu. Obzvláště náchylné k omrzlinám jsou proto oblasti těla se slabším krevním oběhem, jako jsou ruce a nohy, zejména prsty na rukou a nohou. Hovorově se omrzlinám také říká „zimní prsty na nohou“. Omrzliny však často postihují také obličej, uši a nos, stejně jako paty, stehna a bérce.

Rozlišuje se také mezi omrzlinami, které se objevují akutně, krátkou dobu nebo několik hodin po vystavení chladu, a omrzlinami, které vznikají chronicky, kdy je tělo opakovaně vystavováno chladu.

Omrzlina není omrzlina, při které se ve tkáních tvoří ledové krystalky, a je většinou neškodná.

Jak omrzliny vznikají?

Často neexistuje žádná identifikovatelná příčina, proč jsou někteří lidé náchylní k omrzlinám. Je však možné, že se omrzliny vyskytnou v důsledku jiných podmínek. Například je známo, že omrzliny se vyskytují v důsledku autoimunitního onemocnění lupus erythematodes. Kromě toho se omrzliny vyskytují ve spojení s neurologickými poruchami, jako je Aicardi-Goutièresův syndrom (ABS), vzácné dědičné onemocnění mozku.

Studie také naznačují, že kožní změny podobné omrzlinám se u některých lidí objevují během infekce SARS-CoV-2 nebo po ní (takzvané „COVID prsty“ nebo „koronové prsty“). Další zkoumání však musí ještě ukázat, jaké jsou zde korelace.

Jaké jsou rizikové faktory?

Kromě chladu podporuje vznik omrzlin vysoká vlhkost a vítr. Lidé, kteří tráví více času venku (např. jízda na koni, kole nebo motocyklu), jsou proto častěji postiženi omrzlinami. Ti, kteří se pak dostatečně nechrání před vlhkým, chladným počasím (např. rukavicemi nebo čepicí) nebo nosí příliš těsné oblečení (např. příliš těsné boty), navíc podporují vznik omrzlin.

Co lze proti omrzlinám dělat?

Ve většině případů se omrzliny vyléčí sami. V závislosti na závažnosti je však vhodné použití vazodilatačních léků a pečujících mastí předepsaných lékařem. Teplo navíc podporuje proces hojení. Postiženým je naopak lépe vyhýbat se nachlazení.

Teplo

Obecně platí, že omrzliny zmizí samy od sebe během několika týdnů. Teplo je spolehlivým prostředkem ke zmírnění příznaků a prevenci dalších omrzlin. Při prvních známkách omrzlin je nejlepší postižené místo ihned zahřát.

Položte si například teplé, suché ruce na omrzlinu nebo na něj přelijte vlažnou vodu. Měli byste se vyhnout horké vodě nebo přímému kontaktu s horkým ohřívačem. To způsobí další poškození již postižených oblastí kůže.

Proti omrzlinám pomáhá i teplé oblečení jako rukavice, silné ponožky, chrániče sluchu nebo deka. Při omrzlinách se doporučují i ​​zahřívací čaje a polévky. Zahřívají tělo zevnitř. Dokud se omrzliny nevyléčí, je také nejlepší se rýmě co nejvíce vyhýbat.

Uplatňovat

Cvičení také pomáhá stimulovat průtok krve v cévách. Vhodné jsou zejména vytrvalostní sporty: pěší turistika, dlouhé procházky, plavání nebo jízda na kole nejen zlepšují krevní oběh, ale také posilují imunitní systém.

Domácí opravné prostředky

Účinnost domácích léků na omrzliny není dosud dostatečně prokázána. Obecně je vhodné začlenit do denního režimu střídavé sprchování, Kneippovu zálivku a více pohybu, aby se podpořil krevní oběh. O pokožku pečují masti s výtažky z měsíčku nebo lanolinu.

Pro zmírnění nepohodlí omrzlin někteří lidé přísahají na domácí prostředky, jako jsou koupele z dubové kůry a přesličky, hojivé jílové obklady nebo potírání tea tree olejem.

Domácí léčba má svá omezení. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Další opatření

Kdy navštívit lékaře?

Ve většině případů jsou omrzliny neškodné a nemusí je léčit lékař. Pokud nejsou žádné další stížnosti nebo silné bolesti, omrzliny se vyléčí samy.

V těžkých případech se však na postižených oblastech kůže vyvinou zánětlivé rány. Abyste předešli dalším komplikacím, jako jsou infekce nebo vředy, okamžitě se v těchto případech poraďte s lékařem. Pokud se u vás opakovaně objevují otoky z nachlazení, doporučuje se také návštěva lékaře. Je to proto, že je možné, že se tkáně časem poškodí nebo že máte onemocnění, které podporuje omrzliny (např. autoimunitní onemocnění, jako je lupus erythematodes). Pokud se omrzliny rozšíří nebo se hojí déle než dva týdny, je stejně vhodné navštívit lékaře.

V závažných případech lékař léčí omrzliny vazodilatačními léky (např. antagonisty vápníku, jako je nifedipin nebo diltiazem). Účinnost tohoto postupu však dosud nebyla dostatečně studována.

Pokud je za poruchy prokrvení zodpovědné základní onemocnění, jako je arterioskleróza („kornatění tepen“), lékař jej léčí a doporučí opatření na podporu krevního oběhu (např. více pohybu, střídavé sprchy). Někdy předepíše antikoagulační léky jako je kyselina acetylsalicylová v nízkých dávkách (např. 100 mg denně), které pacient užívá trvale.

Je důležité chodit na kontrolní schůzky, dokud se omrzliny úplně nevyléčí, aby se snížilo riziko komplikací.

Jak dlouho máte omrzliny?

Obecně platí, že omrzliny nejsou nebezpečné. Svědivé, bolestivé otoky obvykle vymizí samy během jednoho až dvou týdnů (maximálně šesti týdnů). Pokud jsou však zranitelná místa těla opakovaně vystavena chladu bez ochrany, mohou se vyvinout chronické otoky, které způsobují opakující se příznaky i po letech.

Omrzliny si nechte zkontrolovat lékařem, zvláště pokud se již vyskytly vícekrát!

Jak vypadají omrzliny?

Omrzliny obvykle vypadají na začátku načervenalé nebo namodralé barvy. Později jsou postižená místa kůže často oteklá a bolestivá. Kůže je studená a vlhká (těstovitá). Při zahřátí omrzlina obvykle svědí a pálí. Někdy to brní a je chlupaté. Postižení jedinci často hlásí nepohodlí v postižené oblasti, jako je pocit, jako by „chodili mravenci“ po kůži.

Kůže je také obvykle vyboulená do tvaru hrbolku, mírně se vyboulí nahoru a bolestivě reaguje na tlak. Někdy se na kůži tvoří puchýře. V těžkých případech je také možný vznik vředů zasahujících do podkožní tukové tkáně. Pokud se omrzliny nehojí správně, zůstávají jizvy.

Kde se často omrzliny vyskytují?

Jak lékař diagnostikuje omrzliny?

Pokud postižený zaznamená bolestivé nebo neobvyklé kožní změny, je praktický lékař prvním kontaktem. V případě potřeby a na další vyšetření odešle pacienta ke kožnímu lékaři.

Diskuse s lékařem

Před vyšetřením kůže provede lékař podrobný rozhovor s postiženým (anamnéza). V anamnézním rozhovoru se ptá např. na to, kdy ke kožním změnám došlo, zda vznikly náhle nebo se rozvinuly za delší dobu a zda k nim již došlo vícekrát.

Navíc se zeptá na možné spouštěče, např. zda jste byli dlouho venku v mrazu nebo zda nemáte jiná onemocnění (např. lupus erythematodes, arterioskleróza).

Vyšetření

Lékař poté vyšetří kůži na zrakové abnormality (např. deformity, poranění, otoky, změna barvy). Při tom důkladně prohlédne kůži (např. speciální kožní lupou nebo mikroskopem) a v případě potřeby ji prohmatá.

Lékař většinou na základě popsaných příznaků a fyzikálního vyšetření celkem rychle pozná, zda se jedná o omrzliny.

Pokud příznaky ukazují na jiné onemocnění, je nutné provést další vyšetření k vysledování základního problému (např. krevní testy).

Jak předejít omrzlinám?

Nejlepší ochranou proti omrzlinám je vyhýbat se chladu. Chraňte své tělo teplým oblečením (např. rukavice, čepice, ponožky), které neškrtí. V chladném a vlhkém počasí používejte nepromokavé a prodyšné oblečení.

Co se týče oblečení, dbejte na to, abyste si dobře zakryli hlavu. Zde tělo vyzařuje nejvíce tepla. Vyhněte se příliš těsným botám nebo rukavicím. Přerušují přívod krve do cév a pravděpodobněji způsobí omrzliny. Krevní oběh brzdí i stahující náramky, punčochy nebo opasky.

Také se zdržte alkoholu a kouření. Obě látky poškozují vaše cévy a mají negativní vliv na váš imunitní systém.

Po ošetření omrzlin je vhodné i nadále ošetřovat předem poškozená místa pokožky krémy, aby se poškození kůže udrželo v mezích. Ve vlhkém a chladném počasí je nejlepší chránit pokožku obličeje hustým tukem nebo studeným krémem. Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka, které krémy jsou pro vás vhodné, protože některé mohou vaši pokožku dráždit.