Jaké jsou různé typy dialýzy?

V Německu, hemodialýza (HD) převládá s 86.1%. V tomto procesu „umělý“ ledvina„(= Hemodialyzátor) je připojen přímo do krevního řečiště. Ačkoli to nemá žádnou vizuální podobnost se skutečnými ledvinami, může napodobovat jejich funkci v určitých mezích. Nicméně, jeho detoxikace kapacita neodpovídá více než 10–15% zdravých ledvin.
Hemodialyzátor se skládá ze systému několika plastových membrán, kolem kterých krev, nekoagulovatelný, je předáván pomocí pumpy. Na druhé straně membrány je solný roztok, do kterého odpadní produkty procházejí kvůli rozdílu v koncentrace. Navíc, voda je vytlačeno („ultrafiltrace“). Stroj sleduje přesný postup, funkce, teplotu, krev tlak a další parametry. Procedura trvá 3-5 hodin a vyžaduje přibližně 120 l voda.

Co je to zkrat?

Jak se toxiny postupně hromadí zpět do krev, léčba musí být prováděna asi 3x týdně. Jelikož to vyžaduje pravidelný přístup do krevního systému pacienta, je pacientovi poskytnut takzvaný zkrat - trvalé spojení mezi tepna a žíla, obvykle na předloktí, který způsobí žíla aby se značně rozšířily, a lze je proto snadno propíchnout.

Ošetření se obvykle provádí speciální dialýza centra, ale je možná i jako domácí dialýza. Poměrně častými vedlejšími účinky HD jsou oběhové problémy s poklesem krevní tlak a nevolnost, sval křeče a srdeční arytmie, stejně jako infekce a okluze bočníku.

Hemofiltrace (HF)

V této formě odpadní produkty neprocházejí membránou pasivně, ale jsou aktivně protlačovány. Odstraněná tekutina se nahradí infuzním roztokem. HF se používá pouze v 0.1% až 1.3% případů.

Hemodiafiltrace (HDF).

Jak název napovídá, tento postup je kombinací dvou výše zmíněných postupů. Používá se - v závislosti na stavu - mezi 5% a 24%.

Peritoneální dialýza (PD).

Tento postup využívá semipermeabilní vlastnosti pobřišnice a cévní stěny. Trvale umístěný plastový katétr je implantován do pacienta, kterým je zavedena sterilní irigační tekutina do peritoneální dutiny 4 až 6krát denně, ponechána tam po dobu 5 až 8 hodin a poté vypuštěna. Toxiny z krve migrují skrz pobřišnice tam a lze je odstranit.

Proceduru lze provést v různých modifikacích a s dalším vybavením a může ji provést pacient. To má výhodu nezávislosti a flexibility, rovnoměrnější koncentrace toxinů v krvi a méně přísné stravovací požadavky. Díky tomu je PD zvláště vhodný pro děti. Nevýhodou je, že existuje zvýšené riziko peritonitida. I když přidání cukrů do zavlažovací kapaliny odstraní přebytek voda z těla existuje riziko metabolických poruch. V Německu se PD používá asi u 1–7% pacientů.