Co pomáhá proti migréně?

Co pomáhá na migrénu? Obecné tipy

Léčba migrény spočívá v úlevě od akutních záchvatů migrény a v prevenci nových záchvatů. K tomuto účelu se používají různé léky. Pomoc při migréně navíc nabízejí nelékové metody. Žádná z těchto metod nemůže vyléčit poruchu bolesti hlavy, ale může ji pomoci kontrolovat. Více o těchto terapiích níže.

Kromě toho mohou postižení výrazně ovlivnit závažnost a četnost útoků svým vlastním chováním. Zde je několik důležitých obecných tipů proti migréně:

 • Vyhněte se spouštěčům vaší migrény: Co můžete udělat, abyste záchvatu migrény zabránili? Jasná odpověď: vyhýbejte se pokud možno všem faktorům, o kterých víte, že vám mohou způsobit migrénu. Mohou to být některá jídla, vynechaná jídla, návštěvy sauny a/nebo hektický a stresující každodenní život.
 • Ústup v akutních případech: Při akutním záchvatu byste se měli pokud možno stáhnout do zatemněné místnosti, vypnout zdroje hluku, jako je televize nebo rádio, a lehnout si.
 • Užívejte léky proti bolesti v rané fázi: Nejlepší je užít vhodný lék proti bolesti při prvních příznacích záchvatu migrény. Pak lze záchvat někdy zastavit, protože léky proti bolesti působí účinněji, když se užívají včas.

Dejte si však pozor, abyste příliš často neužívali léky na bolest hlavy nebo migrénu. Jinak mohou bolest vyvolat sami (bolest hlavy vyvolaná léky).

Jak lze migrénu léčit léky?

Pro akutní léčbu záchvatu migrény jsou vhodné různé léky. Užitečné může být i užívání preventivních léků ke snížení počtu a závažnosti záchvatů (profylaxe migrény léky).

Léky v akutních případech

Velmi často je záchvat migrény doprovázen nevolností a zvracením. Proti tomu pomáhají tzv. antiemetika. Na bolest samotnou se doporučují klasické léky proti bolesti (analgetika) jako je ibuprofen nebo – v případě závažnějších příznaků – speciální léky na migrénu (triptany). Ve výjimečných případech se používají námelové alkaloidy.

Některé z těchto léků vyžadují lékařský předpis, jako například většina triptanů. Jiné jsou však volně prodejné v lékárnách, jako je ibuprofen nebo triptan naratriptan. Ale i tehdy je třeba výběr a dávkování předem konzultovat s lékařem.

Antiemetika

Antiemetika nejen působí proti nevolnosti a zvracení, ale také zvyšují účinek následně užívaných analgetik.

Analgetika

U mírných až středně těžkých záchvatů migrény se používají (většinou volně prodejná) analgetika.

Patří mezi ně především kyselina acetylsalicylová (ASA) a ibuprofen – dva zástupci tzv. nesteroidních antirevmatik (NSAID). Jejich účinnost proti migréně je ze všech analgetik nejlépe prokázaná. ASA se užívá ve vysokých dávkách, nejlépe jako šumivá tableta, protože se pak rychle vstřebává do organismu a může tak rychle rozvinout svůj účinek. Výhodné je i užívání ibuprofenu v rozpustné formě.

ASA a metamizol lze také podávat jako injekci proti migréně. Lékaři to dělají při akutní léčbě záchvatu migrény – například když pacienti vyhledají lékařskou pomoc, protože perorální léky (např. tablety) proti migrénové bolesti nepomáhají.

Kombinované léky:

Existují také kombinované přípravky pro medicinální léčbu migrény, jako je trojkombinace ASA, paracetamol a kofein. U takto kombinovaných léků je třeba dbát zvláště na to, aby je neužívali příliš často, pokud nechceme riskovat bolest hlavy vyvolanou léky:

Hranice pro rozvoj bolesti hlavy způsobené nadužíváním léků proti bolesti je u takových kombinovaných přípravků deset a více dní za měsíc užívání. Pro srovnání, tato hranice pro lék proti bolesti užívaný jednotlivě (monopreparát) je 15 nebo více dní v měsíci.

Triptany

Jako takzvaní agonisté serotoninových receptorů se triptany vážou na stejné receptory v mozku jako nervový posel serotonin. To zabraňuje kupírování posledně jmenovaného, ​​což snižuje bolest hlavy a její doprovodné příznaky (jako je nevolnost). Zároveň se stahují cévy v mozku, což může ulevit od bolesti při migréně.

Triptany fungují nejlépe, jsou-li použity co nejdříve ve fázi bolesti hlavy při akutním záchvatu migrény. U migrény s aurou se použití doporučuje až poté, co aura odezní a začne bolet hlava – z bezpečnostních důvodů a protože léky při podávání během aury pravděpodobně nezaberou.

K dispozici jsou různé triptany. Poměrně rychlé úlevy od migrény lze dosáhnout například sumatriptanem nebo zolmitriptanem. Jiné triptany, jako je naratriptan, mají pomalejší nástup účinku, ale trvají déle.

Některé přípravky některých triptanů (jako je naratriptan) jsou dostupné bez lékařského předpisu. Přesto je předem nutná lékařská konzultace. V některých případech se léky na migrénu nemusí užívat vůbec nebo jen v omezené míře. Nedoporučují se například při závažných kardiovaskulárních onemocněních (například po infarktu nebo při „kuřácké noze“). V případech mírné slabosti ledvin nebo jater může být nutné snížit maximální denní dávku.

Pokud triptany selžou nebo se bolest hlavy opakuje:

Pokud triptany nedostatečně léčí migrénu, mohou být kombinovány s nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID), jako je naproxen.

Recidivující bolest hlavy je možná i po užití ASA, ale mnohem méně často než po podání triptanů.

Námelové alkaloidy (ergotaminy).

Další skupinou léků, které mohou pomoci při migréně, jsou námelové alkaloidy (ergotaminy). Protože jsou však méně účinné než dříve zmíněné léky a také způsobují více nežádoucích účinků, doporučují se k léčbě akutních záchvatů migrény jen výjimečně – například u pacientů s obzvlášť dlouhým záchvatem. Zde může být výhodou delší trvání účinku ergotaminů (ve srovnání s triptany).

Kortizon

Kortikosteroidy (hovorově: „kortizon“ nebo „kortizon“) na migrénu podávají lékaři v případě záchvatu trvajícího déle než 72 hodin: v takovém stavu migrény pacienti dostávají jednu dávku prednisonu nebo dexamethasonu. Podle studií to může snížit bolest hlavy a snížit opakující se bolesti hlavy.

Existují další léky nebo kombinace léků, které se někdy používají k léčbě akutních záchvatů migrény – i když chybí randomizované kontrolované studie (klinické studie nejvyšší kvality). Tyto zahrnují:

 • kyselina acetylsalicylová (ASA) + vitamín C
 • Kyselina acetylsalicylová (ASA) + kofein
 • Aceklofenak
 • acetamicin
 • Etorikoxib
 • Ibuprofen lysin
 • Indometacin
 • Meloxicam
 • Paracetamol + kofein
 • Parekoxib
 • Piroxicam
 • Propyfenazon
 • Tiaprofenová kyselina

Často se také uvádí účinnost konopí proti migréně. Odpovídající důkazy poskytuje například americká studie z roku 2019, ve které byla analyzována data aplikace léčebného konopí. Jednalo se o informování pacientů s bolestí hlavy a migrénou o symptomech před a po užití různých dávek a odrůd konopí.

Kromě toho další nedávná studie zjistila souvislost mezi užíváním konopí a výskytem bolesti hlavy vyvolané léky: u pacientů s chronickou migrénou, kteří užívali konopí, se častěji rozvinula bolest hlavy vyvolaná nadměrným užíváním léků proti bolesti než u pacientů s migrénou bez užívání konopí.

Závěrem lze říci, že užívání konopí k léčbě migrény vyžaduje další výzkum.

Léky na prevenci migrény

Mnoha postiženým se daří předcházet záchvatům migrény nelékovými opatřeními (viz níže). Někdy však může být také užitečné užívat další léky pro prevenci.

 • Za měsíc se objeví tři nebo více záchvatů migrény, které ovlivňují kvalitu života postiženého.
 • Útoky pravidelně trvají déle než 72 hodin.
 • Ataky nereagují na doporučení akutní terapie popsaná výše – včetně triptanů.
 • Nežádoucí účinky akutní terapie jsou pro pacienta netolerovatelné.
 • Frekvence záchvatů se zvyšuje, a proto se pacient více než deset dní v měsíci uchyluje k práškům proti bolesti nebo lékům na migrénu.
 • Jedná se o komplikované záchvaty migrény s oslabujícími (např. hemiplegie) a/nebo dlouhotrvajícími aurami.
 • Je známa anamnéza migrenózního mozkového infarktu, i když jiné příčiny infarktu byly vyloučeny.

Jaká profylaktika migrény jsou k dispozici?

Pro profylaxi migrény je k dispozici široká škála účinných látek. Většina z nich byla původně vyvinuta pro jiné indikace, ale některé byly později schváleny pro profylaxi migrény.

Prostředky vysokého/dobrého vědeckého důkazu: Preventivní účinnost proti záchvatům migrény je velmi dobře prokázána u následujících profylaktických přípravků proti migréně:

 • Propranolol, metoprolol, bisoprolol: Patří do skupiny beta-blokátorů a jako takové mohou snižovat krevní tlak.
 • Flunarizin: Tento tzv. antagonista vápníku (antagonista vápníkového kanálu) se používá nejen jako preventivní prostředek proti migréně, ale také proti závratím.
 • Amitriptylin: Jedná se o tricyklické antidepresivum. Kromě depresí a bolestí nervů se používá i k léčbě migrén.
 • Onabotulinumtoxin A: Někteří lidé trpí migrénami téměř neustále. Často pak pomáhají injekce s onabotulinumtoxinem A. Tato forma botoxu může působit preventivně na chronické migrény.

Preventivní účinnost propranololu, metoprololu, flunarizinu, kyseliny valproové, topiramátu a amitriptylinu proti migréně nejlépe podpoří kontrolované studie.

Prostředky s nižšími vědeckými důkazy: existují také profylaktika migrény, jejichž účinnost je méně prokázaná. Tyto zahrnují:

 • Opipramol: tricyklické antidepresivum, ale používá se pouze off-label pro prevenci migrény.
 • Kyselina acetylsalicylová: v nízkých dávkách s marginální účinností jako profylaktikum migrény.
 • Hořčík + vitamín B2 + koenzym Q10: Existují důkazy pouze v malých studiích o účinnosti vysokých dávek vitamínu B2 při migréně. Existují protichůdné výsledky studií o účinnosti koenzymu Q10. Kombinace těchto tří látek může snížit závažnost záchvatů migrény, ale ne jejich frekvenci.
 • Lisinopril: takzvaný ACE inhibitor; používá „off-label“ pro profylaxi migrény.
 • Candesartan: antihypertenzivum; používá se také „off-label“ pro prevenci migrény.

Jde o uměle vyrobené protilátky, které cílí na mediátorovou látku CGRP (eptinezumab, fremanezumab, galcanezumab) nebo její dokovací místa, receptory CGRP (erenumab). V současné době je známo, že CGRP (Calcitonin Gene-Related Peptide) se podílí na vzniku migrénových bolestí hlavy.

Již schválené protilátky mohou být předepsány pro epizodickou migrénu (minimálně čtyři dny migrény za měsíc) i pro chronickou migrénu jako preventivní prostředek druhé volby.

Bylinné přípravky: V souvislosti s profylaxií migrény se často zmiňují bylinné přípravky, například s kontryhelem nebo mateřídouškou:

Také ve dvou studiích prokázal CO2 extrakt z mateřídoušky (Tanacetum parthenium) svůj preventivní účinek proti migréně. V Německu a Rakousku se však mateří kašička v této podobě neprodává. U jiných forem mateřídoušky nebyla zkoumána jejich účinnost při migréně, takže je nelze pro tento účel doporučit.

Průběh a délka medicinální profylaxe migrény

Preventivní užívání botoxu u chronické migrény je formou injekcí: Pro trvalý a zvyšující se účinek je nutné lék aplikovat opakovaně v intervalu cca tří měsíců. Pokud se chronická migréna po 3. cyklu nezlepší, terapie se přeruší. Zhruba u každého druhého pacienta je však Botox proti migréně natolik účinný, že lze upustit od dalších injekčních cyklů.

Monoklonální protilátky pro profylaxi migrény se podávají v intervalech několika týdnů jako injekce pod kůži nebo infuze. Aplikace by měla zpočátku trvat déle než tři měsíce. Pokud dosud neprokázal dostatečný účinek, terapie se přeruší. Pokud je však terapie úspěšná, pokračuje se v podávání protilátek. Po šesti až devíti měsících by však měly být zkušebně přerušeny, aby se zjistilo, zda je další použití stále nutné.

Jak lze migrénu léčit nemedikamentózně?

Stejně účinné jako léky v akutních případech a pro prevenci migrény: Co ještě pomáhá proti bolestivým záchvatům? Ve skutečnosti existuje celá řada nedrogových opatření, kterými lze migrénu léčit – především preventivně, ale někdy i při akutním záchvatu.

Rada

Prvním důležitým nemedikamentózním opatřením pro profylaxi migrény je podrobná konzultace a vysvětlení klinického obrazu ošetřujícím lékařem. Dokonce i konzultace v délce alespoň 30 minut může výrazně snížit počet dní bolesti hlavy a postižení pacientů souvisejících s bolestí.

Sportovní

Stále není jasné, zda je účinnost sportu u migrény založena na nespecifických účincích (sport jako relaxační metoda) nebo na účincích specifických. Je také možné, že k účinku přispívá sportem vyvolaný úbytek přebytečných kilogramů – zdá se, že těžká nadváha je spojena s častějšími záchvaty bolesti hlavy.

Dokud tyto otázky zůstanou nevyřešeny, je obtížné učinit obecná doporučení o frekvenci, délce a intenzitě cvičebního tréninku pro profylaxi migrény. Pacientům trpícím migrénou se nejlépe doporučuje vyhledat individuální radu u svého lékaře nebo specialisty na sportovní medicínu.

Relaxační techniky

Relaxační techniky mohou poskytnout účinnou a trvalou pomoc při migréně: Při pravidelném používání pomáhají zmírnit stres a v mnoha případech mohou snížit frekvenci migrén.

Autogenní trénink je účinný i pro prevenci migrény. Tato relaxační metoda je však náročnější na osvojení a vyžaduje více cviku.

Komu tyto relaxační metody nevyhovují, může zkusit jiné. Někteří pacienti se proti migréně spoléhají například na Tai Chi, meditaci nebo jógu.

Biofeedback

Biofeedback se velmi osvědčil v prevenci migrény – je dokonce vhodný jako alternativa k prevenci migrény pomocí léků. Při této metodě terapie se pacienti učí aktivně řídit procesy v těle, které ve skutečnosti probíhají nevědomě (např. srdeční tep, svalové napětí). Procesy jsou obvykle měřeny senzory připojenými k tělu a hlášeny zpět pacientovi ve formě akustických nebo vizuálních signálů. Pacient se pak silou vůle snaží nějaký proces změnit – například záměrným snížením tepové frekvence. Pokud to funguje, je změna indikována slyšitelně nebo viditelně.

Kognitivní behaviorální terapie

Účinnou metodou léčby migrény bez medikace je kognitivně behaviorální terapie (CBT). Jejím zastřešujícím cílem je udělat z nemocných odborníky samy o sobě, kteří mohou používat různé strategie zvládání v závislosti na situaci.

Za tímto účelem pacient analyzuje a zlepšuje své zvládání stresu, mimo jiné při individuální nebo skupinové terapii. Pracuje se také na negativních myšlenkových vzorcích, které mohou způsobit stres. Celkově se u pacientů rozvíjí silnější pocit vlastní účinnosti a kontroly. To znamená, že se již necítí bezmocní tváří v tvář útokům, ale mají důvěru ovlivnit svou nemoc.

Techniky zvládání bolesti pomáhají během akutního záchvatu migrény. Pacienti se učí distancovat od bolesti například formou kontroly pozornosti a cvičení představivosti.

Dobrá účinnost

Léčebné přístupy kognitivně-behaviorální terapie mohou významně snížit počet dní bolesti hlavy v měsíci a psychologické problémy související s bolestí hlavy (katastrofizace, úzkost, deprese). Přístupy kognitivně behaviorální terapie se také ukázaly jako vysoce účinné ve srovnání s léčbou drogami. Zvláště užitečná je kombinace CBT a medikamentózní profylaxe migrény: je účinnější než kterákoli z těchto terapií samostatně.

Nejvíce z kognitivně behaviorální terapie profitují pacienti, kteří na sebe kladou velmi vysoké nároky, trpí častými záchvaty a na stres jednoznačně reagují záchvaty migrény. KBT však může pomoci i dalším migrenikům.

Kognitivně behaviorální terapie je obecně prováděna licencovanými psychologickými psychoterapeuty.

Intervenční procedury

Blokáda okcipitálního nervu

Zda zákrok pomáhá i při akutním záchvatu migrény, nebylo dosud dostatečně prozkoumáno.

Neinvazivní nervová stimulace (neurostimulace)

Tento termín zahrnuje postupy, při kterých jsou určité nervy stimulovány přes kůži – aniž by ji perforovaly – jako je transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS). Studie o účinnosti takových postupů u migrény jsou (zatím) nedostatečné. Ale vzhledem k dobré snášenlivosti lze neinvazivní nervovou stimulaci v případě potřeby vyzkoušet u pacientů, kteří odmítají léky na prevenci migrény.

Domácí léky na migrénu

Domácí léčba má své limity. Pokud nepříjemné pocity přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Mátový olej

Bylinná medicína a aromaterapie znají následující domácí lék: Migrénu lze často zmírnit potíráním nebo masáží spánků a/nebo bolavého čela několika kapkami mátového oleje. Olej působí na pokožku osvěžujícím chladivým účinkem, což je často postiženým velmi příjemné. Při aplikaci si ale dejte pozor, aby se žádná silice nedostala do očí (podráždění sliznic!).

Mátový olej aplikovaný zevně je účinný nejen při migréně, ale i při tenzních bolestech hlavy.

Aplikace tepla a chladu

Pokud migréna začíná pocitem tepla v hlavě a studených nohou a/nebo rukou, může pomoci stoupající koupel paží nebo nohou, tedy částečná koupel s pozvolným zvyšováním teploty.

Místo tepla prospívá ostatním migrenikům chlad: Chladivý obklad na čelo nebo krk může být při akutním záchvatu velmi příjemný. Někteří nemocní také přísahají na studenou ponořovací koupel paží nebo nohou:

 • V ponořovací lázni paží se paže ponoří na asi deset sekund do studené vody o teplotě asi 15 stupňů a poté se opět zahřejí třením nebo pohybem.
 • V ponorné lázni chodidel jsou chodidla držena ve studené vodě o teplotě asi 15 stupňů po dobu asi 15 až 30 sekund. Poté, bez sušení, nasaďte silné ponožky a projděte se.

Krátká ponorná koupel ve studené vodě reflexně stáhne cévy na paži/chodidle – a také tepny v hlavě, které se při záchvatu migrény bolestivě rozšiřují.

Studené ponorné koupele nejsou povoleny při zánětech močového měchýře, ledvin a břicha!

Něco proti migréně můžete udělat i teplou-studenou střídavou sprchou.

Čaj proti migréně

S léčivými bylinnými čaji by někteří lidé chtěli léčit migrénu přirozeně.

Zázvorový čaj může zmírnit nevolnost a zvracení, které často doprovázejí záchvat migrény. Chcete-li to udělat, zalijte šálkem horké vody jednu čajovou lžičku nahrubo mletého kořene zázvoru. Přikryjte a louhujte pět až deset minut, poté sceďte. Pijte takový čaj se zázvorem před jídlem na nevolnost související s migrénou.

Čaj z vrbové kůry se často osvědčuje proti bolestem hlavy a migrénám díky obsaženým salicylátům. Ty se v těle přeměňují na kyseliny salicylové – přírodní látky tišící bolest podobné uměle vyrobené kyselině acetylsalicylové (ASA). Čaj připravíte takto: jednu čajovou lžičku jemně nasekané vrbové kůry (z lékárny) přelijte 150 mililitry vroucí vody. Nechte 20 minut louhovat a poté sceďte. Alternativou čaje jsou hotové přípravky s vrbovou kůrou z lékárny.

Alternativní léky na migrénu

Akupunktura proti migréně

Akupunktura podle principů tradiční čínské medicíny (TCM) může zabránit epizodickým záchvatům migrény. V tomto ohledu ji lze dokonce považovat za minimálně stejně účinnou jako profylaxi migrény pomocí léků. Podle současných doporučení pro léčbu migrény je to výsledek hodnocení několika studií na toto téma.

Existují také studie, které porovnávaly účinek klasické akupunktury s akupunkturou falešnou. Umístění jemných jehel na „skutečné“ akupunkturní body pro prevenci migrény se ve skutečnosti ukázalo být účinnější, než když byly jehly umístěny na nesprávných místech nebo aniž by pronikly kůží. Rozdíl byl však minimální.

Zda je akupunktura prospěšná i u chronické migrény, nelze na základě aktuálních údajů podle guidelines jednoznačně říci.

Akupresura na migrénu

Vhodné akupresurní body při migréně se nacházejí v oblasti hlavy, obličeje a krku. Požádejte o radu zkušeného terapeuta ohledně sebemasáže.

Homeopatie pro migrénu

Mnoho pacientů doufá, že pomocí homeopatie dostanou migrénu pod kontrolu. V závislosti na typu a závažnosti příznaků používají homeopaté k tomuto účelu různé léky, například:

 • Iris versicolor: zejména při migréně s výraznou aurou a nevolností.
 • Belladonna: zejména na pulzující bolest hlavy se silnou nevolností a zvracením.
 • Bryona: když i sebemenší dotek vede k silné bolesti hlavy
 • Gelsemium sempervirens: když bolest přechází ze zadní části hlavy do očí.
 • Sanguinaria: zvláště při velmi silných bolestech
 • Nux vomica: při migréně způsobené hněvem, hektikou a nedostatkem spánku

Homeopatické léky jsou dostupné v různých formách, jako jsou tekuté extrakty nebo globule. Záchvaty migrény se obvykle léčí potencí C30.

Z vědeckého hlediska však neexistuje žádný důkaz účinnosti: podle pokynů homeopatie nemůže záchvatům migrény zabránit. Některé studie na toto téma prý dokonce přinesly částečně negativní výsledky.

Migréna: Schuesslerovy soli

Mnoho postižených uvádí pozitivní zkušenosti s užíváním Schüsslerových solí. Migréna je údajně léčitelná například následujícími Schüsslerovými solemi:

 • č. 7: Magnesium phosphoricum
 • č. 8: Natrium chloratum
 • č. 14: Potassium bromatum
 • č. 21: Zincum chloratum
 • č. 22: Calcium carbonicum

Na migrénu můžete použít několik Schüsslerových solí, ale nikdy ne více než tři soli současně. U dospělých s migrénou se doporučuje užívat jednu až tři tablety třikrát až šestkrát denně. Děti mohou užívat půl tablety až dvě tablety jednou až třikrát denně v závislosti na jejich výšce a váze.

Koncept Schüsslerových solí a jejich specifická účinnost nejsou studiemi jednoznačně prokázány.

Výživa při migréně

Téměř u všech pacientů s migrénou je akutní záchvat vyvolán individuálními spouštěcími faktory. Některé potraviny mohou například vyvolat nebo zesílit záchvat migrény. Proč tomu tak je, je do značné míry nejasné. V mnoha případech se zdá, že za to mohou některé složky v potravinách, takzvané biogenní aminy, jako je tyramin a histamin. Mnoho lidí totiž hlásí záchvaty migrény po konzumaci červeného vína, zralého sýra, čokolády, kysaného zelí nebo banánů – tedy všech potravin obsahujících biogenní aminy.

Záchvat migrény může vyvolat i studená zmrzlina. To se ale neděje kvůli určitým složkám ve zmrzlině, ale kvůli chladu, který dráždí určité struktury v mozku.

Obecně platná migrénová dieta neexistuje! Protože ne každý pacient reaguje na histamin, kofein & spol. záchvatem migrény. Nemá proto smysl se hned od začátku vyhýbat tak častým potravinovým spouštěčům. Je lepší vést si deník migrény, abyste mohli sledovat své osobní spouštěče migrény.

Deník migrény

Může být možné identifikovat určité spouštěče ze záznamů v průběhu času: Zaznamenáváte například shluk záchvatů migrény po požití určitého jídla? Pak byste se měli v budoucnu pokusit vyhnout se tomu, abyste zjistili, zda se záchvaty migrény následně nezmenší.

Mějte však na paměti, že mezi snědením jídla a záchvatem obvykle uplyne několik hodin, někdy dokonce celý den. Také nemusíte být schopni tolerovat určité jídlo, pouze pokud existují další matoucí faktory. Vyhodnotit svůj deník migrény tedy nemusí být snadné. S tím vám však může pomoci váš lékař.

Do deníku migrény si také poznamenejte, zda jste během záchvatu migrény užili léky (např. prášky proti bolesti) (typ a dávkování léků) a jak to fungovalo. To pomáhá lékaři naplánovat vhodnou terapii.

Zvláštním případem jsou těhotné ženy a kojící matky s migrénou. Co dělat s léky? Všechny léky – i volně prodejné – by těhotné a kojící matky měly užívat zásadně pouze po konzultaci s lékařem. Ten nejlépe ví, které účinné látky jsou pro matku a (nenarozené) dítě nejméně nebezpečné, v případě potřeby s přihlédnutím k individuálním rizikovým faktorům. Níže jsou uvedeny některé obecné informace.

Léky na záchvaty migrény

Záchvaty migrény v 1. a 2. trimestru těhotenství (trimestru) lze v případě potřeby po konzultaci s lékařem léčit kyselinou acetylsalicylovou (ASA) nebo ibuprofenem. Ve 3. trimestru jsou však oba agenti odrazováni. Paracetamol by měly užívat těhotné ženy s migrénou pouze v případě, že ASA nelze užívat ze zdravotních důvodů (kontraindikace). V zásadě je toto analgetikum povoleno během těhotenství.

Triptany nejsou schváleny pro použití u těhotných žen. Dosud však nebyly pozorovány žádné případy malformací plodu nebo jiných komplikací při užívání těchto specifických léků na migrénu během těhotenství. U sumatriptanu byly v tomto ohledu provedeny rozsáhlé studie. Proto jej lze – jako jediného zástupce triptanů – použít k záchvatům migrény během těhotenství, pokud je očekávaný přínos pro matku větší než možné riziko pro nenarozené dítě.

Kojící matky mohou také užívat sumatriptan (jako preferovaný triptan) při záchvatech migrény, pokud je to vhodné – za předpokladu, že ASA a ibuprofen (v případě potřeby v kombinaci s kofeinem) dostatečně nepomáhají. To doporučuje Farmakovigilance a poradenské centrum pro embryonální toxikologii Berlínské Charité (embryotox).

Ergotaminy jsou kontraindikovány během těhotenství a kojení.

Léky na prevenci migrény

Preventivní užívání hořčíku proti migréně se nedoporučuje těhotným ženám. Důvodem je to, že hořčík podávaný přímo do žíly (intravenózní podání) může potenciálně poškodit kosti nenarozeného dítěte.

S použitím botoxu k léčbě chronické migrény v těhotenství chybí dostatečné zkušenosti.

V zásadě platí, že těhotné ženy s migrénou by měly (také) používat k prevenci záchvatů neléková opatření, jako jsou relaxační cvičení, biofeedback a akupunktura.

Dobrá zpráva pro těhotné ženy