Co pomáhá proti nachlazení?

Zmírnit příznaky nachlazení

Otázka "Co dělat s nachlazením?" přichází zejména v zimních měsících. Infekce podobné chřipce jsou zvláště rozšířené v chladném období. A postižení se chtějí obvykle velmi nepříjemného nachlazení co nejrychleji zbavit.

Ale speciální léky, které přímo bojují proti virům nachlazení, nejsou k dispozici. Tělo se s nimi musí vypořádat samo – a obvykle na to potřebuje zhruba týden.

Abyste si pomohli, můžete různými opatřeními zmírnit příznaky nachlazení, jako je nachlazení, kašel, bolest v krku, únava nebo i mírná horečka. A můžete udělat hodně pro to, aby se zima netáhla déle, než je nutné.

Příznaky nachlazení, jako je nachlazení, kašel a horečka, mohou také naznačovat infekci Sars-CoV-2. Pro jistotu se izolujte a zavolejte svému lékaři o radu, zda byste se měli nechat otestovat!

Ber to s klidem!

Při nachlazení není klid na lůžku nezbytný, ale je vhodné, pokud se cítíte velmi otupělí nebo trpíte vážnými příznaky nachlazení.

Chůze s nachlazením

Ulehčení neznamená, že se musíte cvičení vzdát úplně. Každodenní procházka na čerstvém vzduchu může podpořit hojení nachlazení. V chladném počasí byste se však měli teple oblékat!

Vyvarujte se sportu!

Při nachlazení se vyhněte fyzické námaze a sportu! V opačném případě se mohou patogeny rozšířit do srdce a způsobit zánět srdečního svalu (myokarditida) nebo osrdečníku (perikarditida). To může způsobit trvalé poškození, jako je srdeční selhání, nebo dokonce život ohrožující.

Pijte hodně tekutin!

Při nachlazení je důležité pít hodně tekutin. Ideální je voda nebo čaj. Tím jsou podrážděné sliznice dýchacích cest vlhké. To zmírňuje nepohodlí a pomáhá tělu bojovat s viry. Dokonce i bolestivý, uvíznutý kašel lépe ulevíte, když při nachlazení hodně pijete.

Jaké nápoje na nachlazení?

Při nachlazení jsou vhodné zejména bylinné čaje jako heřmánkový, šalvějový, mátový nebo speciální studené směsi. Rostlinné látky v nich obsažené zklidňují sliznice a díky stoupající páře působí jako lehká inhalace.

Horký citron zklidňuje krk, uvolňuje hleny a obsahuje také vitamín C.

Při nachlazení s bolestí v krku pomáhá horké mléko s medem. Ale pozor: med nedávejte miminkům! Bakterie v něm obsažené (nebo jejich toxiny) mohou způsobit takzvaný kojenecký botulismus, který je životu nebezpečný.

Žádný alkohol na nachlazení

I když někteří přísahají na „domácí léky“, jako je teplé pivo: Alkohol není dobrý nápad, když jste nachlazení. Dodatečně zatěžuje organismus, což může ještě více oslabit obranyschopnost organismu.

Inhalovat!

Inhalace také zajišťuje dobře zvlhčené dýchací cesty. Příznaky nachlazení, jako je kašel, bolest v krku, nachlazení a dokonce i možná infekce dutin, lze zmírnit inhalací.

Inhalace obsahující éterické oleje jsou údajně zvláště účinné. V úvahu přichází například heřmánek, máta nebo eukalyptus.

Poznámka: Esenciální oleje obsahující kafr, eukalyptus nebo mátu mohou být životu nebezpečné pro kojence a malé děti. I nejmenší množství může vyvolat život ohrožující křeč hrtanu. V nejhorším případě to vede k zástavě dechu.

Kdo musí být opatrný při vdechování

Inhalace však není vhodná pro každého. Lidé se zánětlivými kožními onemocněními, nízkým krevním tlakem nebo jinými oběhovými problémy mohou být inhalací nepříznivě ovlivněni.

Astmatici by neměli inhalovat esenciální oleje prostřednictvím inhalačních zařízení. Ty pak zasahují zvláště hluboko do plic a mohou je podráždit.

Těhotné ženy by také neměly inhalovat esenciální oleje – ty mohou podporovat předčasný porod.

Kojenci a malé děti by neměli vdechovat horkou vodní páru (nebezpečí opaření!). Místo toho jsou pro tyto věkové skupiny vhodné samostatné inhalátory.

Lék na příznaky nachlazení

Pokud jste nachlazení, nemusíte se zbytečně mučit. Léky mohou výrazně zmírnit různé příznaky nachlazení. Nedokážou však vyléčit nachlazení. Například na klasické nachlazení jsou antibiotika k ničemu – fungují jen proti bakteriím a ne proti virům.

Nosní kapky

Nosní kapky nebo spreje se speciálními účinnými látkami (např. xylometazolin, fenylefrin) snižují otoky sliznic a usnadňují dýchání. Přípravky byste však neměli užívat déle než týden. Jinak hrozí, že si tělo na látky zvykne, poškodí se nosní sliznice a budete mít problémy s dýcháním bez nosních kapek/nosního spreje.

Toto omezení se nevztahuje na nosní spreje na bázi fyziologického roztoku (nosní sprej s mořskou vodou). Ty můžete bez problémů používat dlouhodobě.

Léky proti bolesti a léky na snížení horečky

Mnoho dětí má potíže s polykáním tablet. Pro ně jsou proto zvláště vhodné čípky, sirup a šťáva s vhodnými účinnými látkami snižujícími bolest a horečku. Jejich použití však vždy nejprve proberte s pediatrem, zvláště u malých dětí. Pro malé děti může být nebezpečná zejména kyselina acetylsalicylová!

Potlačující kašel

Existují dva typy léků tlumících kašel – expektorancia a léky tlumící kašel:

  • Při produktivním kašli (tedy kašli se sputem) se používají expektorancia. Usnadňují vykašlávání hlenu z plic.
  • Na suchý kašel (dráždivý kašel bez sputa) naopak pomáhají léky tlumící kašel. Neměly by se užívat při zahleněných dýchacích cestách (tj. při produktivním kašli), protože jinak nelze hlen správně vykašlat.

Esenciální oleje nebo odpovídající přípravky (např. masti) také při potírání hrudníku a zad ulevují při kašli a nachlazení. Éterické oleje s kafrem, mátou nebo eukalyptem se nesmí používat u kojenců a dětí!

Zinkové přípravky

Někteří lidé však při užívání zinku pociťují nevolnost a změny chuti. Kromě toho byste zinek neměli přijímat nosem, protože může trvale zhoršit čich. Nebyl prokázán ani přínos pro děti.

Doplňky vitamínu C

Pro fungující imunitní systém je důležitý dostatečný přísun vitamínu C. Zdá se však, že vitamínové preparáty působí jen nepatrně – jak preventivně (pouze při velké fyzické námaze nebo silném nachlazení), tak při akutní infekci. Smysluplnější je jíst zásadně stravu bohatou na vitamíny.

Homeopatie a Schüßlerovy soli

Mnoho pacientů spoléhá na homeopatické globule proti nachlazení, jiní na Schüßlerovy soli. Zda skutečně pomáhají při nachlazení, nebylo dosud jednoznačně vědecky prokázáno.

Poznámka: Koncept homeopatie i Schüßlerových solí a jejich specifická vědecká účinnost je kontroverzní a není studiem jednoznačně prokázána.

Jídlo při nachlazení

Pomoci může půst

Každý, kdo se silně nastydne, má obvykle malou nebo žádnou chuť k jídlu. Do jídla se nemusíte nutit: jíst málo nebo se postit na krátkou dobu může být docela užitečné pro jinak zdravé dospělé. Místo vkládání energie do trávení a bojování proti choroboplodným zárodkům z potravy se pak tělo může soustředit na boj s viry nachlazení.

Půst také stimuluje proces známý jako autofagie. V tomto programu „samotrávení“ tělo eliminuje buněčné odpadky – a to včetně mrtvých buněk a zbytků vyloučených virů. Po velkém úklidu opět funguje imunitní systém a metabolismus o to lépe.

Lehké jídlo

Když se chuť k jídlu vrátí, doporučuje se lehké jídlo. To znamená především: ne příliš bohaté na tuk. Syrová zelenina a jinak velmi doporučované celozrnné výrobky často tíží žaludek nemocných lidí.

Místo toho jezte lehce stravitelná jídla, jako je kaše, dušená zelenina nebo polévka.

Kuřecí polévka

Vitamin & Co.: Potrava pro imunitní systém

Některé potraviny jsou považovány za zvláště užitečné pro imunitní systém. Obsahují například antioxidanty, které dokážou vychytávat škodlivé kyslíkové radikály.

Obzvláště ovoce a ovocné šťávy jsou proto oblíbené u nachlazení – a to právem. Kromě vitamínů obsahují i ​​sekundární rostlinné látky jako jsou polyfenoly. Další látky důležité pro imunitní obranu se nacházejí v potravinách živočišného původu.

  • Vitamin C se nachází především v citrusových plodech, bobulích, bezinkách, kiwi, paprikách a brokolici.
  • Zinek se nachází v ovesných vločkách, rybách, mléce a sýrech.
  • Kyselina listová (folát) se nachází ve špenátu, brokolici, jehněčím salátu, slepičím vejci a drobech.
  • Omega-3 mastné kyseliny působí protizánětlivě. Nacházejí se mimo jiné v rybách a řepkovém oleji.

Tipy na nachlazení

Mezi další užitečná opatření při léčbě nachlazení patří:

Zvyšte vlhkost

Vyhněte se cigaretovému kouři

Při nachlazení jsou velmi zatěžovány sliznice v nose a krku. Měli byste se proto vyhnout všemu, co je dále dráždí. Patří sem především cigaretový kouř a výfukové plyny.

Udržování tepla při nachlazení

Pokud vyrážíte ze dveří s nachlazením, nezapomeňte se při nízkých teplotách teple obléct! Dýchací cesty ochrání šátek přes ústa. Studený vzduch je totiž dráždí a navíc vyvolává kašel. Krevní cévy sliznic se navíc stahují, což snižuje průtok krve. V důsledku toho je přítomno méně obranných buněk – sliznice je citlivá na další patogeny.

Spěte s vyvýšenou horní částí těla

Při nachlazení spěte se zvednutou horní částí těla. Tím se pročistí sliznice a bude se vám lépe dýchat. Budete lépe spát, ráno se budete cítit fit a podpoříte svůj imunitní systém.

Umýt ruce

Kýchejte a kašlejte do ohybu paže

Místo kýchání do ruky byste měli kýchnout a kašlat do ohybu paže. Jinak se vám na ruce okamžitě přilepí nespočet virů a roznesete je všude.

Čichání místo smrkání

Pro prosté vytahování nosního hlenu je co říci. Kvůli zvýšenému tlaku při foukání se viry pravděpodobněji dostanou do dutin. Kromě toho se spolu s viry polyká i hlen – kyselina v žaludeční šťávě likviduje patogeny.

Vyčistěte uši

Během nachlazení může eustachovská trubice (také nazývaná eustachovská trubice) otéct nebo ucpat. Spojuje hrdlo s uchem a je nezbytný pro vyrovnání tlaku. Pokud to nefunguje, ucho se cítí „zavřené“, slyšíte pouze tlumený zvuk a může to bolet. Zvyšuje se také riziko zánětu středního ucha.

První opatření jsou pak zívání nebo polykání. Pokud to nestačí, může pomoci teplo – například vyhřívací polštářek na ucho. V případě silné bolesti nebo pokud příznaky neustupují, měl by ucho vyšetřit lékař ORL.

Domácí léky na nachlazení

Domácí léčbu často využívají pacienti, kteří nechtějí své příznaky léčit klasickými léky. Řada z nich pomohla generacím pacientů.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké domácí léky na příznaky nachlazení jsou k dispozici a jak je používat, zjistíte v článku „Domácí léky na nachlazení“.