Co je to zubní píštěl (píštěl v ústech)?

Stručné shrnutí

 • Popis: Spojení mezi dutinou vyplněnou hnisem, např. způsobenou zaníceným kořenem zubu, a dutinou ústní.
 • Příznaky: Zpočátku vzniká mírný otok a zarudnutí dásně a také pocit tlaku na zub; v průběhu času se bolest zvyšuje, dokud se hnis nevylévá do dutiny ústní přes zubní píštěl.
 • Příčiny: Příčinou zubních píštělí bývá zánět zubu, kořene zubu nebo hrotu kořene zubu.
 • Prognóza: Pokud se léčí včas, šance na uzdravení jsou dobré. Pokud se dentální píštěl neléčí, může z dlouhodobého hlediska vést ke ztrátě zubů a poškození čelistní kosti.
 • Léčba: Co nejdříve; léčba antibiotiky; odstranění zaníceného kořenového hrotu, v případě potřeby extrakce postiženého zubu; otevření píštěle drobným chirurgickým zákrokem.
 • Diagnostika: Diskuse s lékařem (anamnéza), fyzikální vyšetření (např. prohlídka chrupu a dutiny ústní, chladový test na postiženém zubu, RTG).

Co je to zubní píštěl?

Zubní píštěle jsou nepřirozené, trubicovité průchody nebo spojení mezi dutinou naplněnou hnisem a sliznicemi v dutině ústní (například dásně). Fistuly slouží k tomu, aby umožnily tekutinám, jako je hnis, který se shromáždil v dutinách tkáně v důsledku zánětu, protékat nebo ven. Princip je srovnatelný s odvodňovacím žlabem.

Fistuly na zubu nebo dásni se obvykle objevují v důsledku infekce bakteriemi v kořenu nebo špičce zubu. Ve většině případů je zub předpoškozen kazem, který způsobuje pronikání bakterií a jiných patogenů do kořene zubu a jeho množení.

To způsobuje zánět v tkáni. V dalším průběhu se tvoří kapsa s hnisem. Při zvýšeném tlaku se zubní píštěl otevírá a hnisavý sekret následně odtéká ze zdroje infekce (základ píštěle) kanálkem píštěle do dutiny ústní.

Jak se od sebe liší zubní píštěle, zubní abscesy a afty?

Zubní píštěle, abscesy a afty se od sebe liší příčinou a strukturou. Afty jsou bolestivé, ale obvykle neškodné léze ústní sliznice. Vyvíjejí se v důsledku silné reakce imunitního systému, která způsobí odumírání tkáně. Spouštěčem jsou například nemoci, úrazy nebo stres. Afty se obvykle zahojí samy během několika týdnů.

Fistuly a abscesy jsou obvykle spouštěny bakteriemi, které napadají tkáně dutiny ústní, množí se tam a způsobují zánět. Zatímco výsledný hnis ve píštěli se často sám vyprazdňuje pod nadměrným tlakem, ohnisko zánětu v abscesu je zapouzdřeno okolní tkání. Absces musí být vždy otevřen chirurgicky.

Zatímco abscesy a afty se obecně tvoří v celé dutině ústní, například na patře nebo na jazyku, zubní píštěle vznikají většinou až na dásních nad jednotlivými zuby.

Jak poznáte píštěl v ústech?

Zubní píštěl se obvykle vyvíjí pouze na jednom zubu v dolní nebo horní čelisti. Příznaky jsou ze začátku velmi slabé. Často postižení zpočátku pociťují pouze otok dásně a pocit tlaku nebo pnutí na zubu. S progresí onemocnění se nad zubem na ústní sliznici vytvoří malé puchýřkovité vyvýšení, které se plní hnisem. Zanícené místo je nepřirozeně zarudlé a někdy citlivé na dotek.

Pokud se nahromadí příliš mnoho hnisu a tlak v zubní píštěli bude příliš velký, nakonec praskne a hnis se vyprázdní píštělovým traktem do dutiny ústní. Ve většině případů se tímto způsobem bolest krátce sníží. Samotná píštěl však nezmizí a po krátké době se opět naplní hnisem.

Vzhledem k tomu, že příznaky obvykle znovu ustoupí, když píštěl praskne, postižení často nenavštíví zubaře několik týdnů nebo dokonce měsíců. Někteří postižení mají zubní píštěl roky předtím, než navštíví zubaře.

Chcete-li urychlit hojení a vyhnout se sekundárnímu poškození, měli byste co nejdříve navštívit zubaře, pokud příznaky přetrvávají.

Proč máte zubní píštěl?

Nejčastější příčinou zubní píštěle v dutině ústní je bakteriální zánět kořene zubu, přesněji hrotu kořene zubu. Obvykle se bakterie (hlavně streptokoky a stafylokoky) dostanou ke kořenu zubu, když je zub již předem poškozen například kazem. Pokud zánět zůstane delší dobu neléčený, nakonec se nad zaníceným zubem vytvoří zubní píštěl.

Kouření, špatná strava (například hodně cukru) a špatná dentální hygiena také zvyšují riziko zubních píštělí a zároveň zpomalují hojení. Dalšími rizikovými faktory jsou: záněty ústní sliznice, záněty zubů, oslabený imunitní systém, poranění v ústech a krku.

Kdo je postižen?

Zubní píštěle, které jsou důsledkem infekcí zubů, zubních kořenů a parodontu, postihují především lidi ve věku 20 až 40 let. Zubní píštěle se však vyskytují v jakémkoli věku, včetně dětí a dospívajících.

Kromě toho jsou infekcemi častěji postiženi lidé s již existujícími onemocněními (jako je diabetes mellitus, bronchiální astma) nebo lidé s oslabenou imunitou (například po transplantaci kmenových buněk nebo chemoterapii), stejně jako silní kuřáci a alkoholici. ústní dutina.

Jak nebezpečné jsou píštěle v ústech?

Pokud pacienti nevyhledají lékařské ošetření, zánět může progredovat. Otevřená rána se přitom opakovaně infikuje bakteriemi. Zánět se šíří a může také poškodit čelistní kost.

Ve vzácných případech se píštěl zablokuje, zapouzdří se a stane se abscesem. Hrozí pak, že se bakterie z nahromadění hnisu v abscesu rozšíří krevním řečištěm a způsobí otravu krve (sepse). To platí zejména pro abscesy, které nejsou léčeny nebo nejsou léčeny včas.

Sepse je pro postižené život ohrožující, protože v těžkých případech vede k selhání životně důležitých orgánů, jako je srdce nebo ledviny. Pacienti musí dostat lékařské ošetření co nejrychleji v nemocnici, obvykle na jednotce intenzivní péče.

Zubní píštěle se i přes léčbu někdy opakují. V tomto případě je nutné obnovení ošetření u zubního lékaře.

Jak léčíte zubní píštěl?

Zubní lékař obvykle ošetří zubní píštěl antibiotiky, aby zabránil šíření bakterií. Postižený je užívá každý den jako tabletu. Dávkování a aplikaci určuje lékař podle toho, jak dalece zánět pokročil.

Aby bylo možné specificky bojovat proti zánětu a vyhnout se rezistenci na antibiotika, je někdy nutné nechat patogen stanovit v laboratoři (antibiogram).

Pokud je příčinou zubní píštěle zanícený kořen zubu, lékař odstraní postiženou část kořenového hrotu (resekce kořenového hrotu). V některých případech je nutné k zastavení zánětu zub úplně odstranit.

To způsobí odtok hnisu do dutiny ústní a v případě potřeby lékař odsaje případný zbývající hnis v ráně malou odsávačkou. I po tomto zákroku lékař většinou předepíše antibiotika k urychlení hojení a snížení rizika obnovení zánětu.

Pokud je zánět lokalizovaný, příčina zánětu je odstraněna a nejsou zde žádné další rizikové faktory (např. imunodeficience), lékař někdy antibiotika nenasadí.

Často jsou tato opatření dostatečná pro zhojení zubní píštěle. V některých případech se však zubní píštěle i přes léčbu vracejí (například na zub ošetřený kořenem nebo po extrakci zubu). Pak je nutná další návštěva zubaře.

Za žádných okolností byste sami neměli kopat nebo mačkat zubní píštěl. To může způsobit zhoršení zánětu a zpoždění hojení.

Účinek těchto domácích prostředků nebyl dostatečně vědecky prokázán. Před jejich použitím požádejte o radu svého zubního lékaře.

Po ošetření zubní píštěle je u postižených nutné pravidelně kontrolovat proces hojení zubním lékařem až do odeznění příznaků. Postižené osoby tak snižují riziko komplikací a předcházejí obnovení zánětu.

Jak stanoví lékař diagnózu?

V případě bolesti zubů a příznaků v oblasti úst je zubní lékař prvním kontaktním místem. Zubní lékař nejprve provede podrobnou konzultaci s pacientem (anamnézu). Lékař se například zeptá, jak dlouho příznaky přetrvávají a zda pacient pociťuje bolest nebo jiné příznaky (například horečku).

Poté prohlédne zuby a ústa. Za tímto účelem zkoumá zuby a ústa, zda na nich nejsou viditelné viditelné známky, jako je otok, nepřirozené zarudnutí, změna barvy nebo zranění.

Zubař poté pořídí rentgenové snímky čelisti. Ty ukazují, jak daleko zánět pokročil a zda již byla postižena čelistní kost.

Pokud se vyskytnou komplikace, jako je zánět čelistní kosti, zubař pošle pacienta k ústnímu nebo maxilofaciálnímu chirurgovi. Ten v případě potřeby provede další vyšetření, jako je ultrazvukové vyšetření (sonografie), počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI) k posouzení šíření zánětu a možného poškození čelistní kosti.

Jak zabránit zubní píštěli?

K prevenci zubní píštěle doporučují zubní lékaři počínající zánět zubu nebo zubního kořene co nejdříve léčit. Pro postižené je nejlepší kontaktovat stomatologa, jakmile zaznamenají první příznaky, jako je pocit tlaku, otok a/nebo mírná bolest.

 • Zajistěte důkladnou, každodenní ústní a zubní hygienu.
 • Vyčistěte těžko dostupná místa a mezizubní prostory dentální nití.
 • Nechte si zuby zkontrolovat u zubaře alespoň jednou, ideálně dvakrát ročně.
 • Nechte si zuby profesionálně vyčistit zubním lékařem alespoň jednou ročně.
 • Posilujte svůj imunitní systém: jezte vyváženou stravu, pravidelně cvičte, vyhýbejte se stresu a udržujte své sociální kontakty.