Co je hodnota PSA?

PSA je zkratka pro prostaty specifický antigen. PSA je protein a je produkován primárně epiteliálními buňkami prostaty žlázy a uvolněny do semenné tekutiny. V krev„PSA se vyskytuje u zdravých mužů pouze ve velmi malém množství. Test PSA je vhodný od 50 let - pokud již není v rodinné anamnéze prostaty rakovina. Pokud existuje rodinná anamnéza prostaty rakovina, testování se provádí již ve věku 45 let, aby se stanovila úroveň PSA.

Test PSA k určení hodnoty PSA.

Před vyšetřením byste neměli jezdit na kole nebo na koni a měli byste sexuálně abstinovat po dobu 24 hodin. Po testu PSA lékař primární péče palpuje prostatu pomocí anus z konečník. Celková hladina PSA (tPSA) by měla být nižší než 2.5 ng / ml séra. Úroveň PSA se obvykle zvyšuje s věkem, ale neměla by překročit limit 4.0 ng / ml. Zvýšené hladiny PSA se vyskytují v:

  • Zánět prostaty
  • Rakovina prostaty
  • Po biopsii prostaty
  • Po masáži prostaty
  • Po částečném odstranění prostaty

Zvýšené hladiny PSA u rakoviny prostaty.

Pokud zvýšené Hodnota PSA je detekován, další diagnostika opatření by mělo být použito ke zjištění, jaké onemocnění může být základem, protože pouze čtvrtina všech mužů s a Hodnota PSA 4 až 10 skutečně má prostatu rakovina, Hodnota PSA se stává stále důležitějším testem při screeningu rakoviny. Bohužel test PSA jako rutinní kontrola screeningu rakoviny dosud není zákonem upraven zdraví pojištění.