Co je sekundární smrt?

Sekundární smrt je náhlý nástup smrti z srdce selhání. V tomto případě pacient zemře ve velmi krátké době - ​​obvykle do jedné hodiny - po nástupu prvních příznaků. Často se také označuje jako náhlá srdeční smrt (SCD). Přečtěte si zde, jaké příznaky naznačují náhlou srdeční smrt a jak můžete zabránit sekundární smrti.

Srdeční arytmie jako spouštěč

V Německu každoročně umírá na náhlou srdeční smrt přibližně 65,000 XNUMX lidí. Akutní spouštěče jsou obvykle závažné srdeční arytmie jako komorová fibrilace, komorový flutternebo komorové tachykardie. Kvůli narušeným impulzům na srdce, srdeční rytmus je obvykle rychlejší a rychlejší. V extrémních případech to může být až 500 tepů za minutu. Kvůli vysoké rychlosti bití nedošlo k žádné skutečné kontrakci srdce může dojít a nic víc krev je čerpána tělem. Nakonec oběh zhroutí se a dojde k smrti.

Onemocnění koronárních tepen zvyšuje riziko

Náhlá srdeční smrt ve většině případů neovlivňuje obvykle vysoce rizikové pacienty. Přesto se riziko sekundárního úmrtí významně zvyšuje v důsledku srdečních onemocnění, jako jsou koronární choroby tepna choroba. Následující skupiny osob jsou navíc vystaveny zvýšenému riziku:

 • Jedinci, kteří již utrpěli alespoň jeden infarkt
 • Osoby, které přežily srdeční zástavu
 • Osoby se srdečními arytmiemi
 • Jedinci s rodinnými příslušníky, kteří zemřeli na náhlou srdeční smrt
 • Osoby se srdeční nedostatečností

Obecně platí, že všechny faktory, které mají škodlivý účinek na srdce, zvyšují riziko sekundární smrti. Tyto zahrnují obezita, kouření, vysoká alkohol spotřeba, fyzická nečinnost, hypertenze, cukrovka mellitus a zvýšené cholesterolu úrovních.

Náhlá srdeční smrt během cvičení

Sport je zdravý - ale pokud rizikové faktory jsou přítomny, mohou být nebezpečné a v extrémních případech mohou vést k smrti. Například více než polovina všech druhých úmrtí nastane během nebo po intenzivním cvičení. V případě srdečních onemocnění je proto třeba sportovní aktivity vždy konzultovat s lékařem, který pacienta ošetřuje. Dojde-li k sekundárnímu úmrtí mladých lidí během sportu, je to často kvůli nerozpoznanému srdečnímu svalu zánět. Stejně tak však i další nemoci srdce, například dříve neznámé srdeční vada, může být příčinou. Mimochodem, sekundární smrt nelze s jistotou vyloučit ani v případě dokonale zdravého srdce. Je to proto, že příčiny, jako je prasknutí aorty nebo plic embolie může také vést k náhlé srdeční smrti.

Sekundární smrt: příznaky

K sekundární smrti obvykle dochází velmi rychle:

 • Postižená osoba obvykle náhle omdlí a již nemá hmatatelný puls.
 • Ve velmi krátké době dojde také k zástavě dýchání.
 • Často jsou žáci rozšířeni a kůže na nehty šedavě zbarvené u postižených.

Bez okamžité záchrany opatření, srdeční zástava může způsobit smrt během několika minut. Typické varovné příznaky nebo příznaky, podle nichž by člověk mohl včas rozpoznat sekundární smrt, neexistuje. Podobně jako u srdečního záchvatu se však příznaky mohou projevit v důsledku srdečních arytmií a ventrikulární fibrilace, někdy několik dní nebo týdnů předem:

 • Patří mezi ně bolest a pocit těsnosti v truhla.
 • Rovněž se může objevit dušnost a dušnost závrať a mdloby.
 • Lidé, kteří již utrpěli a infarkt by měly být zvláště citlivé na objevující se bušení srdce.

Zabraňte sekundární smrti

Sekundární smrti lze zabránit pouze rychlou a řádnou léčbou:

 1. Je důležité okamžitě přivolat pohotovostního lékaře a sanitku.
 2. Kromě toho, resuscitace opatření (kardiopulmonální resuscitace) musí být zahájeno okamžitě.
 3. Navíc, a Defibrilátor by měl být použit co nejdříve. Tento elektrický šok zařízení zajišťuje, že je znovu uspořádána elektrická aktivita srdce a srdce začne znovu pomalu a pravidelně bít.

Zabraňte náhlé srdeční smrti

Abyste zabránili sekundární smrti, měli byste věnovat zvláštní pozornost zdraví svého srdce. Vyhýbat se rizikové faktory jako kouření, obezita a fyzická nečinnost. Pokud máte podezření, že se srdcem něco není v pořádku, navštivte také lékaře včas. Pravidelné kontroly pomáhají včas odhalit srdeční stavy a vhodně s nimi zacházet. Pro udržení zdraví srdce je také důležité pečlivě se o sebe starat během a po infekci. Za žádných okolností byste neměli začít znovu cvičit příliš brzy. Jinak srdeční sval zánět může nastat. Zejména nezjištěné záněty srdečních svalů jsou často zodpovědné za sekundární smrt během sportu. Pokud již existují srdeční choroby, je nutné postupovat podle terapie souhlasil s lékařem. Pokud je srdeční onemocnění závažnější, implantuje se Defibrilátor může pomoci zabránit náhlé srdeční smrti.