Co je to stye (chalazion)?

Krupobití: Popis

Kroupy se objevují, když se ucpou vylučovací kanálky mazové žlázy (meibomská žláza nebo meibomská žláza) na okraji očního víčka. Bakterie a tělu vlastní enzymy rozkládají tukové složky ve vylučovacích cestách. Tyto produkty rozpadu unikají do okolní tkáně a spouštějí pomalou chronickou zánětlivou reakci. To přitahuje imunitní buňky k očnímu víčku a v průběhu několika týdnů se vytvoří tvrdý uzlík.

Vzhledem k tomu, že za imunitní reakci není zodpovědná žádná infekce bakterií, ale spíše jsou za ní tělu vlastní degradační produkty, kroupy nezpůsobují žádnou bolest (na rozdíl od chvojí). Na oko však může nepříjemně tlačit. V konečném důsledku jsou to však většinou estetické důvody, proč postižení chodí k lékaři, aby jim kroupy ošetřili.

Kroupy: Příznaky

Kroupy se projevují jako pohybující se bulka na očním víčku. Roste pomalu během několika dnů až týdnů a nezpůsobuje bolest. Spojivka uvnitř očního víčka může být mírně červená. V zásadě je však kroupy zasažena pouze kůže očních víček. Oko samotné a okolní struktury neotékají. Neexistují také žádné další příznaky, jako je horečka.

Chalazion se obvykle vyskytuje jednotlivě; několik krup na jednom oku je spíše vzácností.

Kroupy: příčiny a rizikové faktory:

K ucpání sekretu na očním víčku, které je pod kroupy, může dojít spontánně, ale může být způsobeno i mnoha dalšími faktory. Například, podobně jako u akné, pohlavní hormony ovlivňují tvorbu kožního mazu při krupobití. Vzhledem k tomu, že plný hormonální účinek na produkci kožního mazu přichází do hry až po pubertě, dospělí lidé mají větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine chalazion než u dětí.

Jiné záněty oka, jako je konjunktivitida, stejně jako kožní onemocnění rosacea (nebo měděná růžovka) mohou také podporovat chalazion. Obecně platí, že všechny faktory, které brání toku kožního mazu, zvyšují riziko chalazionu.

Při opakovaných zánětech mazových žláz oka by měl ošetřující lékař vyloučit některé vzácnější příčiny. Patří mezi ně diabetes mellitus a imunitní nedostatečnost. Ve velmi vzácných případech může také nádor očního víčka bránit toku kožního mazu a způsobit tak kroupy.

Kroupy: vyšetření a diagnostika

Potíže, které pacient popisuje (v anamnestickém rozhovoru) a vyšetření otoku na okraji očního víčka, obvykle stačí k tomu, aby lékař stanovil diagnózu „kroupa“.

Kroupy: Léčba

Na rozdíl od bakteriální infekce trvá léčba kroupy déle. Zpravidla se nejprve snaží vyčistit ucpaný sekret suchými teplými obklady a pravidelnými masážemi očních víček. Pro urychlení hojení lékař někdy doporučuje na kroupy protizánětlivé masti, gely nebo oční kapky. Léčebnému procesu mohou napomoci domácí prostředky (jako jsou vlažné oční koupele a obklady s různými bylinkami) a možnosti homeopatické léčby.

Domácí léčba má svá omezení. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem. Pokud se rozvinula i bakteriální infekce, lékař předepíše oční mast s obsahem antibiotik.

Pojem homeopatie a její specifická účinnost jsou ve vědě kontroverzní a nejsou studiemi jednoznačně prokázány.

Ve většině případů jsou tato konzervativní terapeutická opatření dostatečná k tomu, aby chalazion sám ustoupil během několika týdnů. Pokud se tak nestane, chirurg může chalazion odstranit. Malým kožním řezem otevře chalazion a vyčistí zanícenou tkáň. Faktory ve prospěch takové operace chalazion jsou:

  • Pocit tlaku
  • vnější znepokojivé nálezy
  • Zásah do zrakové funkce

Operace chalazionu se provádí v lokální anestezii a nese malé riziko. Je důležité, aby byl chalazion zcela vyčištěn, jinak se může znovu vytvořit.

Kroupy: průběh onemocnění a prognóza

Chalazion je často pacienty považován za velmi obtěžující, zejména z kosmetických důvodů. Rozvíjí se pomalu během několika týdnů a hojení obvykle také trvá dlouho. Celkově je však prognóza pro kroupy velmi dobrá.

Ve vzácných případech kroupy tlačí na oko a mohou omezit vidění. To se s největší pravděpodobností vyskytuje u dětí a pak vyžaduje okamžitou léčbu. Je to proto, že zrakové funkce jsou u malých dětí velmi důležité pro proces učení a vývoj mozku. Pokud není oko několik dní nebo týdnů zapojeno do zrakového procesu kvůli krupobití, existuje riziko dlouhodobého poškození zraku. U dospělých tomu tak není, takže průběh u dospělých je většinou benigní.

Ve vzácných případech může být kroupy příznakem jiného onemocnění, například když někdo dostane více krup i přes důslednou terapii. Pak je třeba mimo jiné vyloučit jako příčinu (zhoubný) nádor.