Co je povoleno po extrakci zubu moudrosti?

Komplikace po operaci zubu moudrosti

Bolest po operaci zubu moudrosti by měla být co nejdříve léčena léky proti bolesti (analgetiky), jako je ibuprofen nebo paracetamol. Po operaci by se neměly užívat léky na ředění krve, jako je aspirin. Ty zvyšují riziko sekundárního krvácení nebo vzniku větších modřin (hematomů). Proces hojení může po operaci zubu moudrosti způsobit zánět, který obvykle po dvou až třech dnech odezní. Pokud si důsledně chladíte tváře nebo dokonce cucáte kostky ledu, můžete se vyhnout velkým otokům po operaci zubu moudrosti. Při použití ledových nebo chladných zábalů je zabalte do ručníku, abyste chránili pokožku před poškozením chladem.

Ústní hygiena po operaci zubu moudrosti

Důsledná ústní hygiena a péče o rány zabraňují množení bakterií a chrání před záněty po operaci zubu moudrosti. Po každém jídle byste proto měli opatrně otřít pěnu zubní pasty přes oblast rány měkkým zubním kartáčkem, aniž byste vyvíjeli tlak. Čištění zubů doplňuje každodenní výplach úst s antibakteriálním roztokem.

Neměli byste kouřit, dokud se rána nezahojí. Konzumace tabáku značně zpomaluje proces hojení a zvyšuje riziko zánětu. Kromě toho mohou účinky kouře podporovat sekundární krvácení.

Sport po operaci zubu moudrosti

Na pár dní byste se měli vyvarovat sportu a jiné fyzické námahy a raději si odpočinout. Důvod: fyzická námaha zvyšuje krevní tlak, což může způsobit otevření rány a krvácení. Poraďte se se svým lékařem o tom, kdy můžete znovu začít sportovat.

Následná péče a pracovní neschopnost po operaci zubu moudrosti

Lékař ránu zkontroluje asi týden po odstranění zubu moudrosti. V rámci této kontroly budou následně odstraněny i stehy, pokud se rána dostatečně zahojila.

Lékař vám po extrakci zubu moudrosti odepíše nemocného nebo vám vystaví potvrzení o pracovní neschopnosti. Můžete se tak uklidnit a předejít možným komplikacím po operaci zubu moudrosti.