Co je to syndrom zlomeného srdce?

Syndrom zlomeného srdce: popis

Syndrom zlomeného srdce je náhlá dysfunkce levé srdeční komory způsobená silným stresem. Je klasifikován jako primární získané onemocnění srdečního svalu (kardiomyopatie).

Postihuje tedy pouze srdce a není vrozená, ale vyskytuje se v průběhu života. Jiné názvy pro nemoc jsou stresová kardiomyopatie a Tako-Tsubo kardiomyopatie nebo Tako-Tsubo syndrom.

Ve většině případů je syndrom zlomeného srdce zpočátku mylně považován za infarkt, protože způsobuje stejné příznaky. Na rozdíl od toho však postižený netrpí uzávěrem koronární cévy. Zatímco syndrom zlomeného srdce je méně život ohrožující než infarkt, přesto se mohou objevit vážné komplikace.

Koho postihuje syndrom zlomeného srdce?

Tako-Tsubo kardiomyopatie byla poprvé popsána v 1990. letech XNUMX. století a od té doby byla studována pouze u malých skupin pacientů. Proto zatím není k dispozici velké množství dat, z nichž lze určit četnost onemocnění.

Odhaduje se, že přibližně dvě procenta všech pacientů a až sedm procent žen, které jsou hospitalizovány s podezřením na infarkt myokardu s elevací ST segmentu, mají syndrom zlomeného srdce.

Syndrom zlomeného srdce: Příznaky

Příznaky syndromu zlomeného srdce jsou k nerozeznání od příznaků infarktu. Postižený trpí dušností, pociťuje tíseň na hrudi a někdy tam má i silné bolesti, kterým se také říká anihilační. Často klesá krevní tlak (hypotenze), zrychluje se srdeční tep (tachykardie), objevuje se pocení, nevolnost a zvracení.

V důsledku funkčního omezení srdce se také často objevují příznaky srdeční insuficience. Krev se například vrací zpět do plic a žilních cév, protože srdce ji již nedokáže dostatečně pumpovat do oběhu. Výsledkem může být nahromadění tekutiny (edém) v plicích a nohou. Tyto příznaky často vyvolávají strach ze smrti.

Komplikace

V případě výrazné pumpovací slabosti srdce může dojít i k tzv. kardiogennímu šoku. Krevní tlak pak klesá tak prudce, že tělo již není zásobováno dostatečným množstvím kyslíku. Bez včasné léčby je tato komplikace také často smrtelná.

Asi polovina pacientů se syndromem zlomeného srdce trpí komplikacemi kardiovaskulárního systému.

Syndrom zlomeného srdce: příčiny a rizikové faktory

Syndromu zlomeného srdce v naprosté většině případů předchází velký emoční stres. Mohou to být například rozchody nebo smrt blízkého člověka, což vysvětluje název nemoci. Syndrom zlomeného srdce mohou způsobit i traumatizující události, jako jsou přírodní katastrofy nebo násilné trestné činy, ale i situace ohrožující existenci člověka, jako je ztráta zaměstnání.

Nedávný výzkum také ukázal, že i pozitivní stres může způsobit Tako-Tsubo kardiomyopatii. V souladu s tím jsou možnými příčinami této formy onemocnění srdečního svalu také radostné události, jako je svatba, narozeniny nebo výhra v loterii, i když mnohem méně často než negativní stres.

Jak přesně emoční stres vede k dysfunkci srdečního svalu a fyzickým příznakům srdečního infarktu, není dosud zcela pochopeno. U mnoha pacientů se syndromem zlomeného srdce však lze v krvi nalézt zvýšené koncentrace některých stresových hormonů.

Například takzvané katecholaminy, jako je adrenalin a noradrenalin, tělo stále více uvolňuje. Vědci mají podezření, že stresové hormony působí na srdeční sval a vedou tam k poruchám krevního oběhu a křečím.

Ženské pohlavní hormony (estrogeny) mají ochranný účinek na srdce. Vzhledem k tomu, že jejich koncentrace v krvi po menopauze klesá, je to možné vysvětlení toho, že syndromem zlomeného srdce jsou postiženy především starší ženy.

Syndrom zlomeného srdce: vyšetření a diagnostika

Zejména vstupní vyšetření syndromu zlomeného srdce se neliší od těch u infarktu. V obou případech lékař co nejdříve provede komplexní diagnostiku, která mu pomůže odhalit nebo vyloučit infarkt.

Syndrom zlomeného srdce vykazuje mnoho podobných výsledků ve vyšetřeních, ale má také zásadní rozdíly:

Echokardiografie

Na konci srdečního tepu (systoly) vypadá srdce jako sklenice s krátkým hrdlem. Tento tvar připomíná past na japonské chobotnice zvanou „tako-tsubo“.

Navíc v důsledku často důsledkového srdečního selhání může echokardiografie často detekovat nahromadění tekutiny v plicích. Infarkt se může projevit podobným způsobem, a proto jej nelze vyloučit pouze na základě echokardiografie.

Elektrokardiogram (EKG)

Také na EKG progrese křivky u stresové kardiomyopatie připomíná infarkt. Dochází totiž ke změnám elektrické aktivity srdce, jak je typické pro kyslíkový deficit srdečního svalu. Tyto změny se však obvykle objevují ve všech křivkách (svodech) EKG a nejen pro konkrétní oblast srdečního svalu, jak tomu u infarktu bývá.

Krevní hodnoty

Stejně jako u infarktu myokardu se po několika hodinách v krvi zvýší koncentrace určitých enzymů, jako je troponin T nebo kreatinkináza (CK-MB). Nárůsty jsou však obvykle menší než u infarktu a neodpovídají jinak výrazným výsledkům ultrazvuku srdce a EKG.

Angiografie

Rozhovor s pacientem

Při rozhovoru s pacienty s akutními srdečními potížemi se lékař zajímá především o to, jaké příznaky jsou, ale také o to, zda události předcházela intenzivní emoční stresová situace. Pokud tomu tak není, je syndrom zlomeného srdce nepravděpodobný. Zde je třeba být opatrný: protože stres může vést i ke skutečnému infarktu.

Syndrom zlomeného srdce: Léčba

V současné době neexistuje jediný režim pro léčbu Tako-Tsubo kardiomyopatie. Protože zejména v prvních hodinách mohou nastat život ohrožující komplikace, jsou pacienti nějakou dobu sledováni na jednotce intenzivní péče.

Účinek stresových hormonů a zejména zvýšená aktivita stimulačního sympatického nervového systému může být tlumena některými léky, jako jsou betablokátory. Snižují srdeční stres. Srdeční arytmie a jakékoli příznaky srdečního selhání lze také léčit vhodnými léky.

Syndrom zlomeného srdce: progrese onemocnění a prognóza

Ze všech onemocnění srdečního svalu má kardiomyopatie Tako-Tsubo nejlepší prognózu. Příznaky často odezní během prvních několika hodin. Jen výjimečně dojde k trvalému poškození srdce. Pokud je však pacient k onemocnění predisponován, je riziko recidivy stresové kardiomyopatie asi desetiprocentní.