Co je Swimmer's Itch (cerkáriová dermatitida)?

Stručné shrnutí

 • Popis: Svědivá kožní vyrážka po koupání ve sladké vodě, způsobená pronikáním některých larev savých červů (cerkárií) do kůže.
 • Léčba: Protisvědivé a protizánětlivé masti, gely nebo pleťové vody (výjimečně i masti s obsahem kortizonu) a studené obklady. Pokud je svědění silné, lékař předepíše antihistaminika (antialergické léky).
 • Příčiny: Paraziti (cerkárie), kteří pronikají kůží při koupání ve sladké vodě a vedou k zánětlivé kožní reakci.
 • Příznaky: Po plavání se na kůži objeví brnění a svědění, později zarudlé a vyvýšené skvrny (šrámy) a malé kožní uzliny (papuly).
 • Diagnostika: Konzultace s lékařem, vyšetření kůže, v případě potřeby krevní test. Koupací dermatitidu lékař většinou pozná podle typických příznaků a vzhledu kůže po plavání.
 • Průběh: Kožní změny často samy vymizí během týdne až 20 dnů. Závažné alergické reakce se závratěmi, horečkou a šokem jsou vzácné.
 • Prevence: Vyhýbejte se mělkým vodám, po plavání se dobře osprchujte a osušte, vyměňte mokré plavky, namažte voděodolným opalovacím krémem.

Co je to koupací dermatitida?

Ty pronikají až několik milimetrů hluboko do kůže, kde spouští typické příznaky. Normálně paraziti napadají pouze vodní ptactvo a některé vodní plže, aby se rozmnožili. U lidí se ukotví omylem, jelikož se zde nemohou rozmnožovat a po krátké době hynou. Lidé jsou takzvaným falešným hostitelem.

Koupelovou dermatitidou jsou postiženy zejména děti, které obvykle tráví čas v mělké vodě, a alergici. Zamoření vodních ploch cerkáriemi celosvětově narůstá.

V běžné řeči je koupací dermatitida známá také jako kachní blechy, kachní červy, kousnutí psem nebo rybniční kousnutí.

Co jsou cerkárie?

Larvy savých červů jsou známé jako cerkárie. Jde o parazity, které jsou pouhým okem ve vodě sotva nebo vůbec viditelné. Cerkárie běžně napadají vodní ptactvo.

Paraziti zůstávají na hladině vody v horkých slunečných dnech a snaží se proniknout do krevního oběhu vodního ptactva přes kůži a krevní cévy na jejich tlapkách. Cerkárie mají na břiše a hlavě malé přísavky (odtud termín sací červi), které jim usnadňují „ukotvení“ na hostiteli.

Občas se larvy zavrtaly i do kůže člověka. Na kůži pak způsobují svědivou vyrážku – vzniká koupelová dermatitida.

Cerkárie, které způsobují koupací dermatitidu, se v této zemi vyskytují ve sladkovodních jezerech (jezerech ke koupání). Obzvláště preferují stojatou, mělkou a teplou vodu. Přežívají tam asi dva až tři dny. Larvy většinou zůstávají na hladině vody.

Larvy se obvykle líhnou začátkem léta a rozmnožují se především při teplotách nad 24 stupňů Celsia. Dlouhotrvající letní počasí s teplotou vody nad 20 stupňů Celsia obecně podporuje vývoj a rozmnožování larev.

I když je v oblastech mnoho vodního ptactva a vodních plžů, podporuje to šíření cerkárií, protože tato zvířata slouží jako hostitelé parazitů. Larvy také rády žijí v rákosinách a oblastech se spoustou vodních rostlin.

Nepříjemná, ale z velké části neškodná dermatitida z koupání nemá nic společného s parazitickým onemocněním, které je také způsobeno cerkáriemi – schistosomiázou. Jedná se o závažné onemocnění způsobené parazitickými larvami motolice párové. Pochází z tropů a subtropů.

Cerkárie se nevyskytují v chlorované vodě, jako jsou venkovní bazény nebo bazény.

Jak se léčí dermatitida při koupání?

Protizánětlivé krémy a gely

Domácí opravné prostředky

Při koupelové dermatitidě pomáhají i domácí prostředky jako studené obklady, éterické oleje (např. mentol nebo cineol) a gel z aloe vera nebo vilínu. Chladí, zklidňují a zmírňují svědění.

Chladivé polštářky umístěné na postižené oblasti pokožky také pomáhají zmírnit svědění. Důležité: Podložku zabalte do ručníku, abyste zabránili poškození pokožky chladem.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Antihistaminika

Při závažnějších příznacích může lékař předepsat antihistaminika (antialergické látky) ve formě gelů nebo roll-onů (např. s účinnými látkami mepyramin nebo difenhydramin), které si pacient aplikuje na kůži. V těžkých případech předepisuje antialergickou medikaci ve formě tablet, kapek nebo roztoků (např. s účinnými látkami cetirizin, loratadin nebo fexofenadin), kterou pacient užívá.

S larvami není nutné bojovat antibiotiky nebo speciálními léky proti parazitům, protože krátce po invazi hynou.

Kortizon

Neškrábat

Pokud trpíte koupelovou dermatitidou, je důležité se neškrábat: V opačném případě dojde k poranění kůže, která se může infikovat bakteriemi.

Pokud se po koupání objeví závažné alergické reakce, jako jsou závratě, pocení, horečka a/nebo nevolnost, je třeba je okamžitě léčit. Okamžitě volejte pohotovostního lékaře!

Co způsobuje koupelovou dermatitidu?

Kožní příznaky cerkárové dermatitidy způsobují larvy různých druhů savých červů (trematoda, schistosoma), které si za hostitele bezděčně vybírají člověka. Běžně slouží jako hlavní hostitelé červa vodní ptactvo a jako mezihostitelé plži.

Z larev vyrostou u vodního ptactva (např. kachny divoké) červi a produkují zde vajíčka. Vajíčka červů se dostávají do vody prostřednictvím výkalů vodního ptactva napadeného červy. Vylíhnou se z nich malé larvy, které běžně napadají konkrétního sladkovodního plže.

Larvy se v hlemýždi množí a po několika týdnech jsou vypuštěny zpět do mělké vody. Nová generace larev (cerkárií) se pak vydává hledat vodní ptactvo (zejména kachny), které napadá a v jehož útrobách se z nich vyvinou dospělí červi.

Teprve podruhé – když imunitní systém vetřelce rozpozná – tělo reaguje silnější imunitní odpovědí, což vede k typické kožní vyrážce a silnému svědění.

Výskyt cerkárií nesouvisí s hygienickou kvalitou vody koupacích jezírek.

Jak vypadá dermatitida při koupání?

Poté, co larvy proniknou kůží, postižení pociťují brnění, píchání, mírné svědění nebo pálení – podobné kousnutí komárem. Na postižených místech se objevují červené skvrny. Tyto příznaky se objevují také při prvním napadení těla cerkáriemi.

U senzibilizovaných lidí, kteří jsou napadeni parazity podruhé, se skutečná kožní vyrážka (dermatitida) objeví asi po 25 až XNUMX hodinách, někdy po celém těle: to je doprovázeno silným svěděním, mnohem intenzivnějším než kousnutí komárem, např. příklad. Kromě toho se na postižených místech kůže tvoří zarudlé, oteklé pupínky (tečkovité až plošinovité vyvýšení kůže) a papuly (kulaté až oválné uzliny).

U zvláště citlivých (alergických) osob nebo v případě silného napadení cerkáriemi se také může ve vzácných případech objevit další příznaky, jako je otok lymfatických uzlin, horečka, nevolnost a/nebo poruchy krevního oběhu nebo dokonce šok.

Koupelová dermatitida není nakažlivá. Polykání vody z koupele také nezpůsobuje cerkárickou dermatitidu. Cerkárie se do těla dostávají pouze kůží.

Jak stanoví lékař diagnózu?

Pokud máte podezření, že jste postiženi koupelovou dermatitidou, je nejlepší poradit se s vaším rodinným lékařem nebo dermatologem. Lékař stanoví suspektní diagnózu na základě typických příznaků, jako je svědění a vzhled kůže (např. pupínky, zarudnutí kůže, papuly).

Při rozhovoru s lékařem (anamnéza) je zvláště důležité vědět, že jste dříve strávili nějaký čas ve volné vodě. V neposlední řadě k vyloučení dalších kožních onemocnění, jako je bodnutí hmyzem nebo jiné alergie.

Lékař dokáže s jistotou diagnostikovat koupací dermatitidu mikrobiologickým vyšetřením vody ke koupání – a krevním testem, při kterém otestuje krev postiženého na protilátky proti larválním složkám.

Pokud se koupací dermatitida vyskytuje u plavců a koupajících se regionálně a v čase častěji, dává to lékaři další vodítko.

Jak nebezpečná je dermatitida při koupání?

Kožní vyrážka způsobená koupelovou dermatitidou je pro postižené nepříjemná kvůli silnému svědění, ale obecně je neškodná. Kožní změny se často samy zahojí do týdne, nejpozději po 20 dnech, bez následků.

Pokud si postižení poškrábou podlitiny, může se vyvinout infekce. Hojení pak většinou trvá déle.

Koupelová dermatitida však může u každého člověka postupovat velmi odlišně. Liší se také v závažnosti od člověka k člověku. U citlivých (přecitlivělých) alergiků se může objevit horečka a šok, který musí okamžitě léčit lékař.

Jak tomu můžete zabránit?

Chcete-li se chránit před cerkáriovou dermatitidou, jsou při plavání ve volné vodě užitečná určitá behaviorální opatření. Vezměte prosím na vědomí následující:

 • Cerkárie se vyskytují hlavně v teplé mělké vodě. Měli byste se proto vyhýbat mělkým pobřežním oblastem. Pokud plavete trochu dále, jste v bezpečí v hlubších a chladnějších vodách.
 • Nezůstávejte příliš dlouho v mělkých vodách. Několik kratších intervalů plavání snižuje riziko napadení kůže cerkáriemi.
 • Po koupání je důležité se dobře osušit. Osušení kůže odstraní larvy.
 • Mokré plavky je nejlepší ihned převléknout.
 • Jistý stupeň ochrany nabízí i vtírání voděodolných opalovacích krémů do pokožky. To ztěžuje pronikání parazitů do kůže.
 • Jako preventivní opatření se také doporučuje nekrmit kachny na koupalištích, aby nedošlo k přilákání zvířat. Čím více kachen je, tím vyšší je riziko napadení cerkárií.