Bílá rakovina kůže: bazaliom a spol.

Rakovina bílé kůže: nejběžnější forma rakoviny kůže

Černá rakovina kůže (maligní melanom) je nejnebezpečnější formou zhoubného kožního nádoru. Mnohem častější je však „rakovina bílé kůže“: rakovina bazálních buněk a rakovina páteřních buněk. V roce 2016 bylo v Německu nově diagnostikováno zhruba 230,000 2020 lidí s rakovinou bílé kůže. Pro rok 265,000 odborníci z Institutu Roberta Kocha (RKI) předpovídají 120,000 145,000 nových případů (XNUMX XNUMX u žen a XNUMX XNUMX u mužů).

Bazocelulární karcinom tvoří přibližně tři čtvrtiny všech případů rakoviny bílé kůže. To z něj dělá zdaleka nejběžnější formu rakoviny kůže.

Výskyt černé i bílé rakoviny kůže v posledních letech prudce stoupá.

Rakovina bílé kůže: bazaliom

Bazaliom (bazaliom, starý název: bazaliom) se vyvíjí z buněk v tzv. bazocelulární vrstvě kůže a kořenových pochvách vlasových folikulů. Může se vyvinout kdekoli na těle. 70 až 80 procent všech bazaliomů se však vyskytuje v oblasti hlavy a krku. Zvláště často jsou postiženy „sluneční terasy“, jako je nos, rty nebo čelo. Bazaliom se také často tvoří na krku a rukou, méně často na nohou.

Rakovina bazálních buněk: Příznaky

Bazocelulární karcinom má mnoho podob. Obvykle se vyvíjí ve formě zpočátku voskových, kožních až načervenalých nodulárních nádorů. Ty často tvoří lem podobný provazci a mohou čas od času krvácet. Tato rozšířená forma rakoviny bílé kůže se nazývá nodulární bazocelulární rakovina. Existují však i jiné formy. Některé vypadají spíše jako jizva nebo jsou červené nebo tmavě pigmentované.

Je důležité vědět, že neexistuje žádné prekancerózní stadium bazaliomu. Již první příznaky představují rakovinný nádor, který je nutné odstranit.

U většiny pacientů (80 procent) se bazaliom nacházejí na tzv. slunečních terasách – na obličeji mezi vlasovou linií a horním rtem. Postiženy však mohou být i jiné části těla, například vnější ucho, spodní ret, ochlupená pokožka hlavy nebo – vzácněji – trup a končetiny.

Více o vzhledu a umístění bazaliomů si můžete přečíst v části Rakovina kůže: příznaky.

Bazaliom: Léčba

Obvykle se operuje bazaliom. Chirurg se pokusí odstranit nádor úplně spolu s okrajem zdravé tkáně.

Lékaři se někdy rozhodnou léčit velkou, povrchovou bazocelulární rakovinu účinnou látkou imichimod – zvláště pokud není možná operace. Imichimod je takzvaný imunomodulátor, který stimuluje odpověď imunitního systému na nádorové buňky. Aplikuje se jako krém několikrát týdně po dobu šesti týdnů.

Další možností u tohoto typu bílé rakoviny kůže je speciální léčba světlem – fotodynamická terapie: zhoubný nádor se nejprve speciální mastí zcitliví na světlo a poté se ozáří intenzivním světlem.

Více o této a dalších terapiích bazaliomu si můžete přečíst v části Rakovina kůže: Léčba.

Bazaliom: šance na uzdravení

Bazaliom velmi vzácně tvoří metastázy. Lékaři proto také tento typ rakoviny bílé kůže označují jako „semi-maligní“. Pokud je rakovina bazálních buněk včas diagnostikována, je v naprosté většině případů (až 95 procent) léčitelná. Chirurgie je nejslibnější formou léčby. Úmrtí jsou u bazocelulárního karcinomu velmi vzácná (přibližně jeden z 1,000 pacientů).

Bazaliom: prevence

Pokud chcete tomuto typu rakoviny bílé kůže předejít, měli byste svou pokožku především chránit před přílišným UV zářením. Bazaliom – stejně jako spinaliom – je způsoben především nadměrným UV zářením kůže (slunce, solárium). Bílé rakovině kůže obou typů lze tedy předejít především důslednou UV ochranou: Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření (zejména v poledne). Chraňte svou pokožku také vhodnými opalovacími krémy a textiliemi. To by měli dodržovat především lidé se světlým typem pleti, kterým hrozí vyšší riziko rakoviny kůže.

Kromě UV záření může vznik bazocelulárního karcinomu podporovat také genetická predispozice a některá dědičná onemocnění. Prevence zde není možná. Dalším rizikovým faktorem jsou různé látky a chemikálie jako arsen. Pokud je to možné, je třeba se jim vyhnout, aby se zabránilo bazaliomu.

Rakovina bílé kůže: spinaliom

Spinaliom (spinocelulární karcinom, spinocelulární karcinom) je druhou nejčastější formou rakoviny kůže s přibližně 98,000 70 novými případy ročně. Muži jsou postiženi o něco častěji než ženy. Průměrně je pacientům kolem XNUMX let.

Rakovina bílé kůže typu spinaliom roste poměrně agresivně. Pokud se neléčí, postupně ničí okolní tkáň. V pokročilé fázi může spinaliom tvořit metastázy v jiných částech těla. Včasná léčba je zde proto ještě důležitější než u bazaliomu.

Více o tomto typu rakoviny kůže si můžete přečíst v článku Spinocelulární karcinom.