Černý kašel: Příznaky, nákaza, léčba

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Štěkání, staccato kašel, sípavý zvuk při dýchání po záchvatech, méně typické příznaky u dospělých.
 • Průběh onemocnění a prognóza: Příznaky často přetrvávají několik týdnů, většinou se černý kašel zahojí bez následků. Jsou možné komplikace; u kojenců jsou možné těžké a život ohrožující průběhy.
 • Příčiny a rizikové faktory: Bakteriální infekce Bordetella pertussis, méně často příbuzné bakteriální kmeny. Přenos kapénkovou infekcí, neočkované osoby po kontaktu s patogenem téměř vždy onemocní.
 • Léčba: Antibiotika, inhalace, dostatečný pitný režim, klid; ústavní léčba vysoce rizikových pacientů, jako jsou kojenci.
 • Vyšetření a diagnostika: Fyzikální vyšetření dle stadia onemocnění průkaz patogena, nátěr, kultivace bakterií, průkaz PCR, průkaz protilátek v krvi.
 • Prevence: očkování proti černému kašli

Co je černý kašel?

Černý kašel (odborný termín: pertussis) je nakažlivé, bakteriální infekční onemocnění. Hlavní patogen se nazývá Bordetella pertussis. Kojenci a děti se často nakazí černým kašlem, ale nákaza je možná i u dospívajících a dospělých, zvláště pokud nejsou očkovaní nebo jejich ochrana před očkováním upadla.

Černý kašel je velmi nakažlivý. Přenáší se většinou kapénkovou infekcí. V průběhu infekce tvoří spouštěcí bakterie toxin (bakteriální toxin), který poškozuje sliznice dýchacích cest. Toxin má nadále škodlivý účinek, i když v těle již nejsou žádné bordetellae.

Riziko infekce a inkubační doba

Tyto malé kapičky obsahují bakterie černého kašle. Pokud se dostanou na sliznici zdravého člověka (např. inhalací), ten se nakazí.

Černý kašel se může nakazit i líbáním. To platí i v případě, že používáte stejný příbor nebo nádobu na pití jako osoba s nemocí.

I když jste proti černému kašli očkováni a sami neonemocníte, hrozí, že se nakrátko stanete přenašečem bakterií. Tímto způsobem přenesete bacily nepozorovaně na další lidi.

Inkubační doba

Stejně jako u většiny infekčních onemocnění trvá určitou dobu, než se po infekci projeví příznaky černého kašle. Tato takzvaná inkubační doba je u černého kašle asi sedm až 20 dní.

Nejlepší způsob, jak se chránit před černým kašlem, je vyhýbat se kontaktu s lidmi, kteří touto nemocí trpí. Pokud se v rodinné anamnéze onemocnění vyskytuje, je vhodné dodržovat pečlivou hygienu.

Černý kašel u dospělých

Černý kašel byl dlouho považován za „dětskou nemoc“. To však není pravda. Stále častěji se jí také nakazí dospívající a dospělí:

V roce 2008 se udával průměrný věk pacientů s černým kašlem asi 42 let. O deset let dříve to bylo ještě kolem 15 let. Nyní dvě třetiny všech případů černého kašle postihují osoby starší 19 let.

Dospělí totiž často zapomínají na nezbytné přeočkování: Téměř všechny děti jsou po nástupu do školy očkovány proti černému kašli. Očkování však nezanechává celoživotní imunitu a je nutné jej posilovat. Kdo tak neučiní, riskuje při kontaktu s vakcínou nákazu černým kašlem.

Jaké jsou příznaky černého kašle?

Infekce černého kašle probíhá klasicky ve třech fázích, z nichž každá je doprovázena různými příznaky:

1. studená fáze (etapní katarální onemocnění): trvá jeden až dva týdny. V této první fázi jsou příznaky pertuse stále nespecifické. Proto jsou zřídka interpretovány správně. Ve většině případů si postižení myslí, že příznaky jsou triviální nachlazení. Příznaky černého kašle v první fázi jsou:

 • Kašel
 • Kýchání
 • Bolení v krku
 • Rýma

2. stadium záchvatu (stadium convulsivum): Toto stadium trvá až šest týdnů. Objevují se klasické příznaky černého kašle: záchvaty křečovitého kašle až dušnosti (také nazývané „paličkový kašel“), zejména v noci. Po záchvatu se pacienti nadechnou přes křeč v hrtanu se skřípavým zvukem.

V této fázi onemocnění většina pacientů nemá chuť k jídlu a málo nebo vůbec nespí. Horečka se vyskytuje zřídka.

3. fáze zotavení (stage decrementi): Tato konečná fáze nemoci trvá až deset týdnů. Během této doby záchvaty kašle postupně slábnou a pacienti se brzy opět cítí fit.

Černý kašel u dospělých

Černý kašel u dospělých má často atypický průběh: Příznaky jsou slabší, záchvaty kašle jsou méně závažné a nepřetržité, spíše než záchvatovité. Riziko udušení je nízké.

To však nečiní infekci o nic méně nebezpečnou; naopak, mnoho nemocných dospělých si jednoduše myslí, že černý kašel je zvláště přetrvávající, ale běžný kašel. K lékaři proto často nejdou.

Dospělí, kteří onemocní černým kašlem, jsou také často nebezpečím pro ostatní. Jsou považovány za vážný zdroj infekce pro kojence a starší osoby. Pertuse je u těchto skupin lidí někdy závažná.

Černý kašel u kojenců a malých dětí

Čím je dítě mladší, tím je černý kašel nebezpečnější. Děti v prvním roce života ještě nemají vybudovanou kompletní ochranu očkováním. Proto je černý kašel v tomto věku často těžký. Kromě toho se kojenci a batolata často ještě nedokážou samo posadit ke kašli.

Kojenci často nevykazují typické příznaky. Záchvaty černého kašle u nich často nejsou příliš závažné nebo staccato. Často si všimnete pouze pípání nebo zarudlé tváře. Často však dochází k zástavě dechu (apnoe) na několik sekund. Důkazem toho je někdy namodralé zbarvení kůže (cyanóza).

Příznaky doprovodných onemocnění

K typickým příznakům černého kašle se mohou přidat další příznaky, pokud se u pacientů rozvine doprovodné onemocnění. To se děje asi u čtvrtiny všech pacientů. Důvodem je většinou to, že černý kašel je diagnostikován a léčen pozdě.

V té době se již bakterie často rozšířily po celém těle. Možná doprovodná onemocnění a také sekundární příznaky černého kašle jsou:

 • Střední ucho a zápal plic: Objevují se, když bakterie černého kašle cestují do zvukovodu nebo dolů do plicní tkáně.
 • Žeberní kýla a tříselná kýla: Jsou způsobeny zvláště silnými záchvaty kašle. Často jsou tyto kýly rozpoznány až mnohem později, například když se při sportu objeví silné bolesti.
 • Silný úbytek hmotnosti: K tomu dochází hlavně u dětí. Černý kašel je často doprovázen nechutenstvím.

Jaký je průběh černého kašle?

Černý kašel někdy trvá týdny až měsíce. U některých pacientů je průběh onemocnění relativně mírný, u jiných naopak těžký. Zpravidla se však černý kašel zcela vyléčí bez trvalých pozdních následků.

Komplikace se vyvinou asi u jednoho ze čtyř pacientů s pertusí. Patří mezi ně především zápal plic a zánět středního ucha. Děti jsou postiženy častěji než dospělí.

Černý kašel je nebezpečný zejména pro kojence do šesti měsíců věku. V extrémních případech zástavy dechu způsobují značný nedostatek kyslíku, který poškozuje mozek. Mezi možné následné škody patří trvalé ochrnutí, poškození zraku nebo sluchu a duševní poruchy.

Úmrtí na černý kašel u dětí jsou možné, ale velmi vzácné. Aby byly děti s černým kašlem pečlivě lékařsky sledovány, doporučuje se nemocniční léčba.

Jaký je průběh černého kašle v těhotenství?

Odborníci v současnosti doporučují těhotným ženám očkování proti černému kašli na začátku posledního trimestru těhotenství (od 28. týdne těhotenství), případně již ve druhém trimestru, pokud hrozí předčasný porod.

V důsledku očkování si nastávající matka vytváří protilátky proti původcům černého kašle, které přenáší na nenarozené dítě. Dítě tak během prvních týdnů života dostává hnízdní ochranu proti pertusi.

Doporučení platí i pro každé nové těhotenství a bez ohledu na to, zda byla žena již před otěhotněním očkována proti pertusi.

Je také vhodné, aby okolí těhotné ženy, jako jsou partneři, děti nebo prarodiče, bylo očkováno proti černému kašli.

Je velmi nepravděpodobné, že by se bakterie černého kašle přenesly z infikované těhotné ženy na její nenarozené dítě.

Co je příčinou černého kašle?

Bakterie také vylučuje různé jedy (toxiny). Ty poškozují okolní tkáň, zejména řasinky sliznic v dýchacích cestách. Navíc oslabují místní obranu. V důsledku toho se choroboplodné zárodky snadněji množí.

Pokud se neléčí, pertuse někdy způsobuje vážné komplikace. U novorozenců je pertuse někdy život ohrožující.

Kromě Bordetella pertussis se zřídka vyskytují další příbuzné druhy Bordetella, jako je Bordetella parapertussis a Bordetella holmesii. Infekce těmito patogeny je však obvykle kratší a méně závažná.

Jaká léčba je nutná?

Stejně jako u jiných onemocnění i u černého kašle platí: terapie a průběh hojení černého kašle závisí na stadiu a závažnosti onemocnění.

Léčba černého kašle u dětí

U kojenců s černým kašlem je vždy vhodné hospitalizace. V ambulanci lze odsát bronchiální hlen – miminka nejsou schopna hlen vykašlat. Lékaři a sestry navíc jednají rychle a profesionálně, když hrozí zástava dechu nebo k ní dojde.

Pro nemocné děti je obecně důležitá spousta pozornosti a náklonnosti. U černého kašle není nutný přísný klid na lůžku. Postačí, když to vezmete v klidu fyzicky. Procházky na čerstvém vzduchu a klidné hraní jsou povoleny a většině dětí dokonce dělají dobře. Ujistěte se však, že prostředí je málo dráždivé.

Během záchvatů kašle dítě uklidněte. Je užitečné dítě posadit nebo nosit ve vzpřímené poloze. Inhalace horké vody a mořské soli někdy u starších dětí zmírňuje nepohodlí. Pro malé děti jsou v lékárně k dostání inhalátory, u kterých nehrozí opaření.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Vzduch v místnosti by měl být dostatečně vlhký. Toho lze dosáhnout například pravidelným nárazovým větráním nebo vlhkými hadry přes topení. Tím se zvyšuje vlhkost.

Je důležité, aby pacienti dostatečně pili. Přednostně připravujte tekutá nebo kašovitá jídla. Několik malých jídel rozložených během dne je vhodnější než několik velkých jídel. Děti s černým kašlem jsou náchylné k dávení a zvracení.

Dbejte na to, aby se vaše dítě během infekčního období nestýkalo s jinými dětmi nebo staršími lidmi. Ty jsou zvláště náchylné k infekci a možným těžkým průběhům a komplikacím.

Léčba antibiotiky však může být užitečná i poté, protože přeruší řetězec infekce: asi pět dní po nasazení antibiotik již pacienti nejsou infekční. Poté mohou znovu navštěvovat komunitní zařízení, jako je škola a školka.

Mezi používaná antibiotika patří erythromycin, azithromycin a klarithromycin. Užívají se několik dní až dva týdny v závislosti na účinné látce.

Sirup proti kašli na černý kašel většinou pomáhá málo nebo vůbec. Pokud je hlen vytvořený v průduškách velmi tuhý, někdy pomáhají mukolytické léky.

Léčba černého kašle u dospělých

Léčba černého kašle u dospělých je podobná jako u dětí. Antibiotika se podávají přednostně v časných stadiích onemocnění. V pozdějších stádiích se používají ke snížení rizika infekce pro jiné lidi, zejména kojence. Pro ně je černý kašel někdy i životu nebezpečný.

Zaměstnanci komunitních institucí (např. učitelé, vychovatelé, ošetřující personál atd.) se nesmí vrátit do práce, dokud to ošetřující lékař nepovolí. Pomocí vyšetření a laboratorních nálezů posoudí, zda pacient stále vylučuje či nevylučuje patogeny černého kašle.

Jak stanoví lékař diagnózu?

K objasnění podezření na černý kašel lékař nejprve odebere pacientovi anamnézu (anamnézu). K tomu mluví s pacientem nebo – v případě malých dětí – s rodiči o symptomech, které se objevují. Typické otázky jsou:

 • Jak dlouho je kašel přítomen?
 • Vykašlává se hlen nebo je kašel spíše suchý?
 • Existují problémy s dýcháním po záchvatech kašle?
 • Existují nějaké další potíže (horečka, bolest v krku, bolest na hrudi atd.)?

Pokud jsou přítomny typické příznaky černého kašle (u dětí), usnadňuje to diagnostiku. Pro potvrzení této skutečnosti se provádějí laboratorní testy. Některé krevní hodnoty jsou u pertuse někdy zvýšené, například počet bílých krvinek. To ukazuje na zánět, ale není to specifická známka černého kašle.

Laboratorní testy jsou zvláště důležité, pokud je pertuse atypická. To je zvláště případ kojenců, ale je také častější u dospívajících a dospělých. Poslední jmenovaní nyní představují nejčastější věkovou skupinu mezi pacienty s černým kašlem.

Laboratorní vyšetření a testy na černý kašel

Typ laboratorních testů, které se používají, závisí na stadiu onemocnění.

Během prvních dvou až tří týdnů po začátku kašle se pokusí přímo detekovat původce černého kašle. Za tímto účelem lékař buď odebere výtěr z hlubokého hrdla, nebo odsaje trochu bronchiálního hlenu, který je vynášen vzhůru, když pacient kašle.

Další možností je tzv. sérová diagnostika. To zahrnuje testování krevního séra pacienta na protilátky proti patogenům černého kašle. Tato metoda je možná pouze v pokročilých stádiích onemocnění: takto specifické protilátky lze detekovat až asi tři týdny po začátku kašle.

Pokud má lékař podezření na komplikace nebo sekundární onemocnění černého kašle (jako je zánět středního ucha nebo zápal plic), jsou nutná další příslušná vyšetření.

Černý kašel podléhá hlášení

Od roku 2013 platí v Německu povinnost hlásit černý kašel: v případě podezření na černý kašel a prokázání onemocnění musí lékař nahlásit jméno pacienta příslušnému zdravotnímu úřadu. Úmrtí na černý kašel je také hlášeno.

Očkování proti černému kašli

Proti pertusi se doporučuje očkovat zejména tyto skupiny osob:

 • Ženy v plodném věku
 • Úzký kontakt těhotných žen ve společné domácnosti a pečovatelů (např. pečovatelé, rodiče, sourozenci) nejlépe čtyři týdny před narozením dítěte
 • Starostliví rodiče dítěte s pertusí
 • Zaměstnanci ve zdravotnictví i v komunitních zařízeních

Více se dočtete v článku očkování proti černému kašli.