Proč bolesti hlavy často vznikají v oku

Bolesti hlavy jsou jedním z nejběžnějších zdraví poškození a často je obtížné odhalit jejich příčinu. Ve vzácných případech bolest může být známkou vážného onemocnění očí; častěji je spojeno s nadměrným nebo jednostranným namáháním očí bolesti hlavy. Pro stanovení správné diagnózy proto může být užitečné oftalmologické vyšetření.

Návštěva oftalmologa často poskytuje informace

Oční lékaři mohou zjistit, zda je nepohodlí způsobeno okem nebo zda se jedná o běžný typ bolest hlavy, Jako migréna nebo napětí bolest hlavy, a podle toho poradí svým pacientům. Nicméně, protože bolest vyvolané okem často vyzařuje do svého okolí a projevuje se tam obzvláště intenzivně, nelze jej pro postiženou osobu vždy přesně lokalizovat. Onemocnění oka, očních víček, slzného ústrojí nebo oběžné dráhy tedy často vede ke stížnostem, které jsou vnímány jako čelo, chrám, ucho nebo zub bolest.

Nebezpečí nesprávné diagnózy je zřejmé. Za určitých okolností může uplynout drahocenný čas, než bude identifikována skutečná příčina. To platí například pro glaukom záchvaty, které vyžadují okamžité oftalmologické ošetření, protože pokud nebudou detekovány, mohou vést na nevratné slepota ve velmi krátkém čase. Oblast kolem oka obsahuje obzvláště velké množství nervových vláken, která jsou velmi citlivá na bolest.

Počínaje první větví pátého hlavového nervu, řasinkami nervy dodávat oko. Bolest vyzařující do oblasti kolem oka se objevuje kvůli podráždění řasinek nervy (řasnatý neuralgie) lze také přenést na jiné větve pátého hlavového nervu nebo na velmi citlivé na bolest meningy.

Rozvíjejí se bolesti hlavy související s očima

  • U zánětlivých onemocnění očních víček, slzné žlázy, slzného vaku a oběžné dráhy,
  • Při zánětu předních segmentů oční bulvy, zejména skléry, rohovky a duhovky, a také při náhlém zvýšení nitroočního tlaku (akutní glaukomový záchvat),
  • V asthenopii. Typické pro asthenopii je, že postižení jsou ráno, když se probudí, zcela bez příznaků. Teprve po zvýšení namáhání očí dochází v průběhu dne k tupé bolesti za očima a v oblasti čela a spánků. Někdy dokonce závrať, nevolnost a zvracení jsou přidány.