Extrakce zubu moudrosti: důvody, postup a rizika

Co je operace zubu moudrosti?

Operace zubu moudrosti je pokus o co nejbezbolestnější odstranění zubů moudrosti, které se ještě neprořezaly. Pokud je zub moudrosti plně proražen, lze jej extrahovat jako každý jiný zub.

Zuby moudrosti

Zdravý, stálý chrup se skládá ze dvou řezáků, jednoho špičáku, dvou premolárů a až tří stoličkových zubů (brusky) nahoře a dole na každé straně. Poslední stolička je zub moudrosti. Ve vývoji zubu se tvoří jako poslední a při nedostatku místa v čelisti může zůstat zcela nebo částečně uzavřený (zadržený).

Ať už (částečně) proražené nebo ne, zuby moudrosti někdy způsobují problémy. Například se mohou zanítit dásně nebo zub moudrosti může poškodit nebo vytlačit sousední zuby při prořezávání.

Kdy podstoupíte operaci zubu moudrosti?

 • Záněty při prořezávání zubu moudrosti (obtížné prořezávání zubu = Dentitio difficilis)
 • kaz nebo kořenový zánět zubu moudrosti
 • Ohrožení ostatních zubů a zubních kořenů z důvodu nedostatku místa
 • špatné postavení zubů v důsledku dalšího zubu
 • cysty

Co děláte při operaci zubu moudrosti?

Nejprve s vámi zubař projde vaši anamnézu (anamnézu). Řekněte mu, pokud je známo, že máte sklon ke krvácení nebo pokud užíváte antikoagulační léky. To mu pomůže lépe posoudit, jaká je pravděpodobnost, že po operaci zubu moudrosti dojde ke krvácení.

Součástí přípravy na případnou operaci zubu moudrosti je také to, že zubař pečlivě prohlédne váš chrup a provede rentgenový snímek. Na základě výsledků pak rozhodne, zda si máte nechat vytrhnout zuby moudrosti či nikoliv.

Anestezie

 • Při celkové anestezii zákrok vůbec nepoznáte. Tato komplexní anestezie je však pro organismus výrazně více zatěžující než lokální anestezie.
 • V případě spánkové anestezie za šera vám kromě lokálního anestetika píchne lék, který uvolňuje svaly a tlumí úzkost.
 • Smějící se plyn je podáván nepřetržitě přes nosní masku a má podobný účinek jako spánková anestezie za šera.

Postup

Chirurg nejprve skalpelem odstraní sliznici nad zasaženým zubem moudrosti a okolní dásní. Pokud je zub moudrosti stále pevně ukotven v čelistní kosti, je třeba kost mírně odstranit. Poté zubař pomocí speciálních pák a kleští zub moudrosti uvolní a vyjme. V případě potřeby je třeba zub moudrosti – například v případě nepříznivého postavení – při operaci zubu moudrosti také vypreparovat a následně po částech odstranit.

Protože tkáň dolní čelisti je mnohem kompaktnější než tkáň horní čelisti, je zde odstranění zubu složitější.

Po operaci

Pokud byla operace zubu moudrosti provedena v celkové anestezii, zůstanete na klinice několik hodin poté na pozorování. Po lokální anestezii, soumrakové spánkové anestezii nebo ošetření oxidem dusným můžete naopak ihned po zákroku odejít domů.

Aby bolest a otok byly co nejmenší, dostanete léky proti bolesti a operované místo byste měli chladit (např. kostkami ledu zabalenými do plátna na tváři).

Pokud si musíte nechat vytrhnout všechny čtyři zuby moudrosti, doporučuje se nechat mezi ošetřením pravé a levé strany dostatek času. Tímto způsobem, zatímco se jedna strana léčí, můžete druhou stranu použít ke žvýkání.

Jaká jsou rizika operace zubu moudrosti?

 • Infekce
 • Krvácející
 • Poranění nervů, svalů nebo kostí
 • zlomenina čelisti u poškozených čelistí
 • Otevření maxilárního sinu
 • Poškození ostatních zubů

Operace zubu moudrosti v horní čelisti

Někdy kořeny zubů vyčnívají do maxilárního sinu, který se nachází nad horní čelistí. Pokud dojde při operaci zubu moudrosti k jeho náhodnému otevření, musí být znovu chirurgicky uzavřen.

Operace zubu moudrosti v dolní čelisti

Protože vzdálenost mezi mandibulárním nervem (inferior alveolární nerv) a kořeny zubů může být velmi malá, dochází ve vzácných případech k jeho podráždění během operace. To může vést k brnění nebo necitlivosti v oblasti spodního rtu a brady, ale to po nějaké době odezní.

Co musím mít na paměti po operaci zubu moudrosti?

Na co si ještě po zákroku musíte dát pozor, přečtěte si text Po operaci zubu moudrosti.

Stravování po operaci zubu moudrosti

Zvláštní doporučení platí pro stravování po operaci zubu moudrosti. Bezprostředně po proceduře byste například neměli jíst jogurt nebo sýr.

Proč tomu tak je a co dalšího byste měli z hlediska výživy zvážit, se dočtete v textu Stravování po operaci zubu moudrosti.