Pelyněk na trávení

Jaký účinek má pelyněk?

Jako léčivá rostlina byl pelyněk pravý (Artemisia absinthium) ceněn již od starověku. Spolu s dalšími dvěma druhy Artemisia (pelyněk a routa) byla jednou z nejdůležitějších léčivých rostlin starověkého lékařství.

V 19. století byl velmi oblíbený absint, alkoholický nápoj obsahující výtažky z pelyňku, meduňky a dalších rostlin. Umělci jako Vincent van Gogh byli závislí na psychoaktivní módní droze. Absint však může způsobit vážné škody, zejména při delší konzumaci. Patří mezi ně poškození nervů, gastrointestinální problémy, duševní onemocnění a dokonce sebevražda.

Lékařsky uznávaný pelyněk se používá pro:

  • ztráta chuti k jídlu
  • dyspeptické potíže, tj. potíže v horní části břicha, jako je pocit plnosti, mírné žaludeční křeče, pálení žáhy, plynatost a nevolnost

Lidové léčitelství používá pelyněk i při dalších potížích a onemocněních, jako je zánět žaludku, anémie, nepravidelná nebo příliš slabá menstruace a červotoč.

Pelyněk se obvykle užívá jako extrakt nebo čaj.

Jak se používá pelyněk?

Existuje několik způsobů, jak využít pelyněk jako léčivou rostlinu.

Pelyněk jako čaj

Pelyňkový čaj má poměrně hořkou chuť, ale má léčivé vlastnosti: čtvrt až celou čajovou lžičku (1 čajová lžička = 1.5 gramu) nasekané pelyňkové byliny zalijte šálkem horké vody, přikryjte a nechte nálev louhovat tři až sedm minut, poté odceďte části rostliny.

  • čtyři až devět let: 1 až 1.5 gramy
  • deset až 15 let: 1.5 až 3 gramy

Čaj z pelyňku hořkého není vhodný pro děti do čtyř let.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají svá omezení. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Pelyněk v aromaterapii

Pelyňkový olej může mimo jiné poškozovat nervy (neurotoxický účinek), vyvolávat záchvaty (epileptický účinek) a způsobit potrat u těhotných žen (abortivní účinek). Také dráždí pokožku a může způsobit popáleniny. Pelyňkový olej by proto měli používat, pokud vůbec, pouze zkušení aromaterapeuti!

Hotové přípravky s pelyňkem

Někteří lidé místo čaje preferují tekutý extrakt (tekutý extrakt) z pelyňkové byliny nebo pelyňkových kapek. Takové hořké přípravky jsou dostupné i na bázi několika léčivých rostlin – kromě pelyňku mohou obsahovat například pampelišku, centaury a nebo kořen anděliky.

Váš lékárník nebo lékař Vám poradí s výběrem správného přípravku a informuje Vás o správném dávkování a aplikaci.

Jaké vedlejší účinky může pelyněk způsobit?

Předávkování však může způsobit nežádoucí účinky, jako je zvracení, gastrointestinální křeče, ospalost a bolest hlavy. Důvodem je nervový jed thujon.

Co byste měli zvážit při použití pelyňku

  • Pokud jste alergičtí na rostliny kopretin, jako je pelyněk a arnika, nepoužívejte pelyněk.
  • Lidé s onemocněním jater a (suchí) alkoholici by neměli užívat alkoholické přípravky z pelyňku.
  • Pelyňkovým čajem a tinkturou v doporučeném dávkování nedodáte tělu thujon v toxické dávce. Přesto byste preventivně neměli léčivou rostlinu užívat vnitřně déle než maximálně dva týdny nebo se striktně držet návodu k použití, který vám dal váš lékař nebo lékárník.
  • Pelyněk může snížit účinnost léků proti záchvatům.
  • Pelyněk může zvýšit riziko selhání ledvin.

Jak získat produkty z pelyňku

Sušenou bylinu pelyňku i hotové přípravky na bázi pelyňku jako kapky seženete v lékárnách a někdy i v drogeriích.

Pro správné použití pelyňku si prosím přečtěte informace na příslušném balení a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Co je to pelyněk?

Jeho lodyha vzpřímená je šedoplstnatě chlupatá a v horní části rozvětvená. Nese dvou- až třípeřené listy, které jsou navíc oboustranně bíle hedvábně chlupaté. Žluté kulovité květní hlávky jsou uspořádány ve vzpřímených latách. Pokud květy nebo listy promnete mezi prsty, vydají silnou aromatickou vůni, která pochází z esenciálního oleje, který obsahují.