Mast na rány a hojení: Druhy, aplikace, rizika

Mast na rány a hojení s obsahem dexpanthenolu

Častými společníky v lékárničce jsou masti s účinnou látkou dexpanthenol. Podporují obnovu vrstvy pokožky a poskytují vlhkost. Jsou ideální pro tzv. proliferační fázi hojení ran, kdy se rána pomalu uzavírá a tvoří krusty. Kromě kožních mastí s obsahem dexpanthenolu existují i ​​přípravky vhodné zejména na nosní sliznici nebo oči.

Mast na rány a hojení se zinkem

Zinková pasta, která se v minulosti často používala, podporuje zesíťování fibrinu a tvorbu kolagenu. Jde o látky důležité pro hojení ran. Nevýhodou zinkových mastí je, že ránu vysušují. Tento efekt je žádoucí pouze u silně mokvajících ran, proto se zde používá především zinková pasta. Mějte na paměti, že pasta obsahující zinek není mast na otevřené rány.

Dezinfekční masti a antibiotika

Pokud je rána infikována bakteriemi, může lékař použít masti na rány s antibiotiky. Účinné látky ničí choroboplodné zárodky, čímž zabraňují šíření infekce a nepřímo podporují hojení ran. Pozor: I přes použití antibiotické masti je nutné ránu stále udržovat v čistotě!

Mast na rány a hojení s hyaluronem

Masti na rány a hojivé masti s hyaluronem mohou urychlit proces hojení chronických ran. Kyselina hyaluronová má schopnost vázat velké množství tekutiny a tím zajišťuje, že rána zůstane vlhká. Ve vlhkém prostředí se pokožka může rychleji regenerovat, navíc je chráněna před třením, třením a vysoušením. Je však důležité ránu předem vyčistit a vydezinfikovat a po aplikaci hyaluronové masti překrýt sterilním obvazem.

Mast na jizvy – co to je?

Po úrazu se mnoho pacientů obává, že vznikne neestetická a někdy bolestivá jizva. V lékárnách se dají koupit tzv. masti na jizvy s obsahem silikonu, které mají změkčit tkáň a zabránit tomu, aby se jizva vymkla z rukou. Aplikují se na jizvu několikrát denně, jakmile se rána zahojí a je bez krust.

Kdy byste neměli používat mast na rány a hojení?

Měli byste se vyhnout aplikaci masti na rány a hojení přímo na otevřené rány. Viskózní mast na rány by poranění uzavřela, takže sekret z rány již nemohl odtékat.