Rána: Příčiny, léčba a pomoc

Následující text informuje o rány, jejich příčiny, jejich diagnóza a následný průběh, o jejich další léčbě a preventivních opatřeních opatření.

Co je to rána?

Rána je obecně popisována jako povrchové poranění kůže (lékařsky: zničení tkáně nebo její přerušení). Rána je obecně popisována jako povrchové poranění kůže (lékařské: zničení tkáně nebo přerušení). Poranění může zahrnovat ztrátu tkáně. Pokud je rána důsledkem psychického poškození, nazývá se to traumatická rána. Vzhledem k rozmanitosti různých rány, mohou být klasifikovány podle typu nebo dokonce podle příčiny. Existují následující typy ran:

mechanický rány: jsou způsobeny silou nebo násilím. Mechanické rány zahrnují například oděrky, řezné rány, tržné rány, střelné rány, kousnutí nebo rozdrtit rány. Tepelné rány: jsou způsobeny popáleniny, opaření, nebo omrzlina do tkáně. Chemické rány: jsou způsobeny expozicí kyseliny, zásady nebo jedy a způsobovat chemikálie popáleniny. Radiační rány: jsou poškození způsobená rentgenovými paprsky nebo radioaktivní záření.

Příčiny

Příčiny nejčastějších ran jsou vnější násilí nebo nemoci. Rány způsobené vnější silou jsou:

 • Náhodné rány, které jsou způsobeny náhodně.
 • Chirurgické a laserové rány, které jsou nezbytné a nevyhnutelné.
 • Úmyslné násilné rány, například rány způsobené řezáním nebo střelnými zbraněmi.
 • Popáleniny nebo opaření.
 • Rány způsobené drsnými nebo ostrými povrchy a předměty.

Rány způsobené chorobami jsou:

 • Zranění, která se vyskytnou v důsledku oběhových problémů (zranění se již nehojí).
 • Rány způsobené zhoršeným vnímáním nebo necitlivostí na bolest.
 • Rány způsobené paralýzou.

Nemoci s tímto příznakem

 • Záření
 • Kousnutí
 • Podchlazení
 • Ulcer cruris
 • Škrábanec
 • Pomletá rána
 • Chemické popáleniny
 • Otrava krve
 • Záření
 • Hořet
 • Oběhové problémy
 • Poruchy hojení ran

Diagnóza a průběh

Diagnóza a průběh rány závisí na tom, jak velká a těžká je a zda existuje infekce, pokud existuje. Ránu lze identifikovat podle následujících příznaků: Zarudnutí, bolest, teplo, otoky a v důsledku toho funkční omezení. Pokud se jedná o drobnou neinfikovanou ránu, nevyžaduje ošetření. Uzdravení lze očekávat za 6-8 dní. Pokud však rána zmodrá nebo pulzuje bolest a červený pruh (krev otravu), je třeba vyhledat lékaře. Pokud je rána větší a také špinavá, infikovaná, silně krvácející nebo obsahuje cizí tělesa, musí být rána ošetřena lékařsky. Takové rány jsou většinou kousnutí zvířaty, tržné rány. Popálit rány nebo rozdrtit rány.

Komplikace

Rána může mít celou řadu komplikací v závislosti na tom, kde se rána nachází na těle. Například pokud se jedná o otevřenou ránu na těle, musí být takové zranění vždy udržováno v čistotě. Jinak komplikace jako závažné zánět a vznik hnis může dojít. I při lékařské péči mohou nastat různé komplikace a nežádoucí procesy hojení. Pokud existuje krev porucha koagulace, rána se velmi špatně hojí a opakovaně dochází ke krvácení. V takovém případě je použití vhodných léků povinné. Pokud se jedná o zranění nebo poranění hlava, komplikace jako otřes mozku, nevolnost nebo závažné závrať může nastat. V případě otřesů mozku hlava, existuje také riziko utrpení a mozkové krvácení, které mohou vést k smrti. V těchto případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc, jinak hrozí vážné následné poškození. Pouze ti, kteří vždy udržují čistou a čistou ránu, zabrání možným komplikacím. Záněty lze léčit léky, jako jsou antibiotika. Tímto způsobem lze předcházet nebo účinně léčit komplikace, které se často vyskytují.

Kdy byste měli jít k lékaři?

Rána není nezávislý klinický obraz. Obvykle se toho dosahuje vnější silou. Proto může rána existovat v různých stupních závažnosti, takže není vždy nutné lékařské ošetření přímo. Hluboké rány masa jsou typu, který rozhodně vyžaduje lékařské a drogové ošetření. Důvodem je, že masové rány nemohou růst společně na vlastní pěst. Pokud však v takovém případě nevyhledáte lékařskou pomoc, vystavujete se velkému riziku. Pokud rána ne růst spolu, bakterie a viry může se v něm usadit. Za určitých okolností je to možné vést na zánět, což může způsobit další komplikace. To není neobvyklé pro sbírku hnis rozvíjet v této souvislosti, což samozřejmě vyžaduje také naléhavou lékařskou pomoc. Pokud i v tomto bodě není poskytnuta vhodná léčba, existuje dokonce riziko nebezpečné krev otrava. Platí proto následující: V případě hlubokých ran je třeba okamžitě vyhledat lékaře. Takto, zánět a dalším komplikacím se lze v počáteční fázi vyhnout. Menší rány by se měly zcela zahojit samy, pokud není porucha srážení krve. Léčba lékařem nebo léky nejsou nutné.

Léčba a terapie

Pokud jsou ošetřeny menší rány, měly by být nejprve vykrváceny a poté vyčištěny dezinfekční prostředeka poté se oblékají sterilním obvazem, který se mění každé 2–3 dny. Pokud dojde k ošetření větší rány, měla by být rána nejdříve dezinfikována a případně odstraněna cizí tělesa, rána rentgenována nebo podána antibiotikum ošetření a případně rychle zašitý. Během fáze hojení by měla být rána stále v klidu. Během léčby a optimálního hojení ran nastávají 4 fáze:

Fáze 1: Ve dnech 1-3 se objevují typické příznaky (zarudnutí, bolest, otok v teple). Fáze 2: Ve dnech 4-7 kůže se pomalu obnovuje takzvanými okraji rány. Fáze 3: Ve dnech 8-12, pojivové tkáně vlákna se tvoří a znovu připojují pokožku. Okraje rány se spojí. Fáze 4: Od 2-3 týdne je pokožka schopna znovu nést váhu jako dříve. Čím větší je rána, tím déle to může trvat. Pokud během léčby rány nastanou komplikace, hojení trvá déle. Mezi příčiny komplikací patří infekce způsobená znečištěním rány, existující krevní poruchy nebo cukrovka.

Výhled a prognóza

Předvídat průběh nemoci nebo hojení rány je velmi obtížné, protože rána se může vyskytovat v různých stupních závažnosti. Jednoduché poranění nejvyšších vrstev kůže není absolutně žádný znepokojující klinický obraz, který musí být nutně vyšetřen nebo ošetřen lékařem. I bez vhodných léků bude proces hojení pravděpodobně rychlý. Postižená osoba by se nicméně měla ujistit, že rána zůstává chráněna před kontaminací. Jinak se může infekce vyvinout velmi rychle, což může způsobit zánět. Pokud takový zánět přetrvává bez lékařské a léčebné péče, existuje riziko otrava krve. Pokud tedy nechcete riskovat, měli byste mít vždy zánět ošetřený lékařem. S náležitou péčí vypadá prognóza úplného uzdravení během krátké doby velmi dobře. Pokud je rána velmi hluboká, může být nutné ji dokonce zašít. Zašitá rána se obvykle úplně zahojí během čtyř až šesti týdnů. Ti, kdo se v tomto okamžiku vzdají vhodné léčby, však musí v takovém případě počítat také se značnými komplikacemi a výrazně delší dobou hojení. Obecně by proto měly být rány všeho druhu udržovány čisté a čisté. Pouze tímto způsobem lze zaručit rychlý a hladký proces hojení.

Prevence

Aby se předešlo zranění, měla by se věnovat zvláštní pozornost okolí a mělo by se zabránit možným zdrojům nebezpečí. Patří sem zejména nehody. Jelikož se však rány vyskytují velmi rychle, je třeba při samoléčbě dbát na to, aby se do rány nedostaly žádné mastné produkty. Zabraňují hojení a mohou vyvolat infekci. Mastný masti lze použít pouze ke zvýšení pružnosti okrajů kůry rány. Pro menší popáleniny, používání tresky játra olej se doporučuje preventivně. Povrchové rány lze léčit heřmánek květiny/ měsíček tinktury.

Můžete to udělat sami

Při počátečním ošetření rány někteří domácí opravné prostředky a triky mohou pomoci. Menší rány je třeba nejprve opláchnout studený voda aby se zabránilo zánětu. Řezy lze zastavit umístěním sterilizovaného horkého hadříku na ránu. Akutní krvácení lze zastavit zvednutím zraněné části těla. V případě silného krvácení by měl být aplikován tlakový obvaz a rána by měla zůstat nehybná. Rána by však neměla být obvazována příliš pevně, protože pokožka potřebuje při hojení čerstvý vzduch. Schnapps nebo jiné vysoce odolné alkohol je také vhodný pro dezinfekci rány. Také obklady s med or aloe vera lze použít. Ke snížení jizev je pak možné ránu každý den otírat Třezalku tečkovanou olej. Pokud je to možné, svrab by měl být chráněn a omítka dokud sám neodpadne. Pokud se rána špatně hojí, lze použít peruánský balzám z lékárny. Heřmánek čaj, tymián a měsíčková mast také podporují hojení. Kromě toho spousta voda by měl být opilý. Potraviny bohaté na vitamíny a Proteinů podporuje tvorbu kožních buněk a tím urychluje proces hojení. Větší rány, které velmi bolí nebo krvácejí, by měly být okamžitě ošetřeny lékařem.