Poruchy hojení ran: příčiny, příznaky a léčba

termín hojení ran Poruchy se týkají obecných obtíží při přirozeném hojení ran. Může k nim dojít z nejrůznějších důvodů, například z důvodu předchozí nemoci nebo nesprávně péče o rány.

Co jsou poruchy hojení ran?

Zdravotníci mluví o hojení ran poruchy, kdykoli se vyskytnou potíže nebo zpoždění v přirozeném hojení rány. Tělo se v zásadě snaží co nejrychleji nahradit tkáň zraněnou násilím nebo onemocněním zdravou. Z různých příčin však může dojít k narušení procesu hojení. Jedná se o zátěž pro organismus, zejména proto, že existuje stálé riziko zánět z otevřená rána. Zejména v případě velmi velkých a vážných ránynapříklad po operaci může dojít k život ohrožujícím stavům. V případě určitých onemocnění je proto nutné pečlivě zvážit chirurgické zákroky.

Příčiny

Příčiny hojení ran poruchy se mohou lišit. V zásadě, rány léčit lépe u mladých lidí než u starších lidí. Často nesprávné péče o rány je také zodpovědný za narušený proces hojení. Například pokud rána nebyla po operaci dokonale uzavřena nebo jsou stehy odstraněny příliš brzy, nemůže se optimálně uzavřít. Individuální stav pacienta zdraví může také ovlivnit hojení ran. Nemoci jako cukrovka, tuberkulóza„HIV nebo drogová závislost mohou způsobit problémy s hojením ran, stejně jako některé léky. Nedostatek bílkovin, nedostatek vitaminu nebo závažné obezita jsou další faktory, které mohou vést k problémům s hojením ran. Ošetřující lékař by proto měl při stanovení diagnózy vždy vzít v úvahu životní styl pacienta.

Příznaky, stížnosti a příznaky

Poruchy hojení ran mohou mít vážné následky. Proto je důležité věnovat pozornost prvním známkám a porucha hojení ran. To umožní rychlé profesionální ošetření lékařem. Některé kliniky poskytují specializovaný personál péče o rány pro amputacesouvisející a další poruchy hojení ran. Nejdůležitějším příznakem poruch hojení ran je to, že otevřená rána prostě se nehojí. To může být otevřené noha, amputace nebo chirurgická jizva nebo nějaký jiný typ rány. Porucha rány se může na chvíli projevit různými způsoby. Rána může vytékat nebo krvácet, aniž by vykazovala dostatečné známky hojení. Oblast kolem rány může být velmi bolestivá, oteklá nebo zbarvená. Kromě problémů s hojením ran někdy dochází k poškození nervů, kostí a cév. Li krev a lymfy oběh v oblasti rány je narušena, lymfedém a mohou nastat další následky. Mohou se vyvinout infekce ran. Jejich příznaky jsou nepříjemný zápach, hnisavá vrstva na raně a zarudnutí v oblasti rány. Existuje tlak bolest kolem otevřená rána. Horečka může znamenat nástup sepse. Mezi hlavní příznaky poruch hojení ran patří opožděné hojení, zarudnutí, hypertermie, citlivost nebo otoky. Rána může vytékat, krvácet nebo ulcerovat. Tady je bolest v oblasti rány a někdy omezení pohybu.

Diagnóza a průběh

Ve většině případů mohou být poruchy hojení ran diagnostikovány přímo ošetřujícím lékařem vizuálně. Prohlédnutím a prozkoumáním rány může určit, jak stará je a do jaké míry se již měla zahojit jako součást optimálního hojení rány. Pokud porucha hojení ran je skutečně přítomen, je třeba určit přesné příčiny. Z tohoto důvodu je třeba důkladněji prozkoumat péči o rány i životní podmínky pacienta. Pokud rána zůstane neošetřená, když je proces hojení narušen, těžká zánět může dojít. V nejhorším případě to může ohrozit život pacienta, zvláště pokud je rána velká. Vhodná lékařská péče je proto nezbytná.

Komplikace

Poruchy hojení ran jsou považovány za nebezpečnou komplikaci chirurgického zákroku, úrazu a základních onemocnění. Vyskytují se zejména u lidí se oslabeným imunitním systémem nebo v důsledku cukrovka mellitus a těžké kůže nemoci. Nesprávná poloha po operaci nebo nesprávné ošetření rány však také může vést k narušení hojení. Při optimálním ošetření rány jsou šance na hojení dobré. Někdy se však mohou objevit recidivy. Prognóza a porucha hojení ran také se zhoršuje, pokud je způsobeno základním onemocněním. V tomto případě je úplné hojení rány možné pouze tehdy, pokud je úspěšně léčena i spouštěcí nemoc. Poruchy hojení ran mohou vést k vážným komplikacím. Pokud rána není nebo není dostatečně dezinfikována, často dochází k rychlému rozmnožení Patogenů které pronikají do rány. opar se vyvíjejí ohniska, která ve velmi nepříznivých případech mohou vést k potenciálně smrtelným následkům sepse. Poruchy hojení ran jsou navíc často příčinou chronického poškození nervů, cév, svalů, šlach nebo kostí. Obzvláště obávanou komplikací poruch hojení ran je takzvaný kompartment syndrom. V tomto případě se tlak tkáně ve svalech zvyšuje kvůli poruchám odtoku venózního systému krev. Následující krev oběh porucha může přerušit průtok arteriální krve do svalstva. Zejména v oblasti dolních končetin, chodidel nebo předloktí pak často dochází k odumírání svalové tkáně.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Za optimálních podmínek se nepohodlí rány v nepřetržitém procesu během několika dnů nebo týdnů zmenšuje. Pokud zlepšení v zdraví lze vnímat denně, není nutný žádný lékař. Během pohybu často dochází k napětí, protože kůže rána se ještě plně nezregenerovala a v důsledku toho není dostatečně roztažitelná. Jedná se o přirozený proces, který nevyžaduje další lékařskou péči. Pokud proces hojení ran nepokračuje dále několik dní, je nutný lékař. Pokud se nepohodlí zvyšuje, je třeba konzultovat s lékařem. Otok a změna barvy kůže by normálně měla trvale klesat. Pokud se však zvýší nebo bolest dojde, je nutná akce. Pokud dojde k podráždění kůže kolem rány, je rovněž nutné jednat. Ve zvláště závažných případech a pokud je proces hojení nepříznivý, otrava krve může nastat. Pokud se objeví silná bolest, objeví se intenzivní nepohodlí nebo se vytvoří otoky, musí být navštívena nemocnice nebo pohotovostní služba. Citlivost na tlak v oblasti rány je normální. Pokud se však citlivost zvýší nebo se postižená oblast zvětší, je třeba vyhledat konzultaci s lékařem.

Léčba a terapie

Po komplexním vyšetření a diagnostice ošetřujícím lékařem je na prvním místě očištění rány. Musí být důkladně vyčištěny a dezinfikovány, aby se zabránilo nebezpečným zánět. Různé zavlažování řešení jsou k dispozici pro tento účel. Za určitých okolností může být nutné chirurgicky odstranit již odumřelou tkáň a poté ránu znovu zašít, aby mohlo dojít k uzdravení. Obecně jsou dnes rány značně pokryty obklady, takže přirozený proces hojení nemůže být ovlivněn vnějšími vlivy. Tyto obvazy musí být pravidelně měněny. Kromě toho podporuje koagulaci drogy mohou být podávány za určitých okolností. Kromě akutní péče by měly být také určeny základní příčiny poruchy hojení ran, nejlépe dříve terapie je zahájeno. V případě určitých onemocnění může být nutné speciální ošetření nebo některé léky nemusí být použity. Pokud příčiny zhoršeného hojení ran spočívají v životním stylu pacienta, podávaných živinách resp vitamíny může obvykle poskytnout nápravu poměrně rychle. Li cukrovka je již přítomen, krevní cukr úroveň by měla být vždy regulována na rozumnou úroveň. Pokud již došlo k zánětu rány, musí být rychle ošetřena léky nebo případně chirurgickým zákrokem, aby se zabránilo rozvoji život ohrožujících stavů.

Prevence

Poruchám hojení ran lze v mnoha případech předcházet optimální a profesionální péčí o rány. Tomu by proto měla být vždy přikládána nejvyšší důležitost.Rizikové faktory jako obezita nebo životní styl, který upřednostňuje příznaky nedostatku, by měl být minimalizován, aby se zabránilo závažným problémům v procesu hojení v případě zranění. Pokud jsou přítomna základní onemocnění, jako je cukrovka, je naléhavě nutná jejich vhodná léčba. Pokud se rána nehojí rychle a bez problémů jako obvykle, důrazně se doporučuje návštěva lékaře.

Následná péče

Při poruchách hojení ran se vyskytují různé komplikace. Následná péče by však v tomto případě neměla být založena pouze na původní ráně. Nejprve je třeba zajistit, aby se rána nezanícovala nebo aby byl zánět detekován a ošetřen co nejrychleji. Kromě místních opatřenízde může být také nutné užívat určité léky, jako je antibiotika. Je proto důležité pravidelně sledovat hojení ran lékařem. Druhým pilířem následné péče je stanovení příčiny poruchy hojení ran. V některých případech jsou zodpovědné dříve nerozpoznaná systémová onemocnění (např. Cukrovka), stejně jako rozsáhlé užívání cigaret. Je důležité léčit skutečnou příčinu, jinak může recidiva ran vést k poruchám hojení ran, které jsou stále obtížněji léčitelné - i podle typu a umístění rány. Pacient by měl spolupracovat se zkušeným lékařem o radu a léčbu v konkrétním případě. O samotnou ránu by se mělo pečovat, dokud není zcela zahojena, pokud je to nutné, oblečena a chráněna před zdroji infekce. Opětovné poranění může také vést k významným komplikacím a během následné péče do určitého bodu se také doporučuje šetření postižených oblastí těla.

To je to, co můžete udělat sami

Pokud je narušení hojení ran narušeno, je třeba při provádění pohybů věnovat zvýšenou pozornost každodennímu životu. V oblasti rány je třeba se vždy vyhnout pocitům napětí. Proto, strečink nebo předvádění protahovací cvičení se nedoporučují. Fyzická námaha musí být přizpůsobena zdraví možnosti. Proto je nutné zkontrolovat, které sportovní činnosti lze za současné zdravotní situace vykonávat a které pracovní činnosti je možné vykonávat. Situace přetížení nebo těžké fyzické námahy mají rušivý účinek na proces obnovy a je třeba se jim vyhnout. Organismus může být při hojení podporován zdravě a vyváženě strava. strava bohatý na vitamíny, postačující kyslík dodávka a vyhýbání se spotřebě škodlivých látek pomáhají v tomto procesu. The imunitní systém tím je podporována a může silněji podporovat regenerační proces. Osvědčilo se také přiměřené spaní a pravidelný odpočinek. Přestávky by měla být prováděna v pravidelných intervalech a rána by měla být kontrolována několikrát denně. Obvaz na rány musí být měněn sterilním způsobem. V případě potřeby je třeba vyhledat pomoc ošetřujícího personálu. Pokud je to možné, fyzická oblast kolem existující rány by měla být udržována v klidu. Výsledkem je, že při plnění každodenních úkolů je často nutná pomoc ostatních.