Hojení ran: Jak k tomu dochází

Jak funguje hojení ran?

Po úrazu, nehodě nebo operaci je hojení ran komplikovaný proces zahrnující mnoho různých buněk, přenašečů a dalších látek. Jeho cílem je co nejrychleji uzavřít ránu – tedy defektní oblast ve tkáni zevního nebo vnitřního povrchu těla. To zabraňuje infekcím, kolísání teploty, dehydrataci a dalším mechanickým podrážděním tkáně.

V zásadě existují dva typy hojení ran: primární a sekundární hojení ran.

Primární hojení ran

Primární hojení ran se vyskytuje u nekomplikovaných příležitostných ran, jako jsou řezné a tržné rány, s hladkými okraji rány a bez větší ztráty tkáně. V tomto případě nesmí být rána po uzavření starší než čtyři až šest hodin. Hojení ran po operaci je také primární, pokud se jedná o neinfikovanou (aseptickou) operační ránu.

Sekundární hojení ran

Velké a/nebo zející rány s velkou ztrátou tkáně se hojí sekundárně, tj. okraje rány nesrůstají přímo. Místo toho je rána ze spodiny vyplněna granulační tkání. Taková sekundárně se hojící rána má v konečném důsledku širší povrch jizvy, který není při zátěži příliš stabilní a často je kosmeticky nepříjemný.

Sekundární hojení ran se vyskytuje i u chronických ran, jako jsou diabetické vředy na noze nebo proleženiny.

Jak lze urychlit hojení ran?

Tělu nějakou dobu trvá, než rány opět uzavře. Existují však různé způsoby, jak podpořit hojení ran.

Zinková mast podporuje hojení ran např. po popáleninách, diabetických vředech na noze nebo po operaci.

Ionty stříbra mají antibakteriální účinek. Stříbrný prášek nebo obvazy na rány obsahující stříbro se proto používají k prevenci infekcí a mají tak pozitivní vliv na hojení ran.

Mnoho lidí používá k podpoře hojení ran domácí prostředky, jako je heřmánkový čaj nebo tea tree oil. Existují počáteční náznaky, že med může urychlit hojení ran.

Důležitou roli při hojení ran hraje také výživa. Tělo potřebuje minerály jako železo a zinek, vitamíny jako vitamín C nebo vitamín E a zejména bílkoviny, aby pokožka byla zdravá a hojila se rány. Proteiny a jejich složky, aminokyseliny, jsou potřebné například k produkci nové tkáně po operaci.

Co lékaři důrazně nedoporučují, je konzumace alkoholu. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení „nedezinfikuje“ zevnitř, ale ve skutečnosti narušuje hojení ran.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu a nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké jsou fáze hojení ran?

Existují zhruba tři fáze hojení ran, které se často překrývají a probíhají paralelně.

Fáze exsudace, známá také jako fáze čištění nebo zánětu, začíná bezprostředně po vytvoření rány.

Případné krvácení zastavuje vazokonstrikce a aktivace kaskády srážení krve (tvorba fibrinu = bílkovinných vláken). Poškozené stěny nádoby jsou utěsněny. Uvolnění messengerových látek jako je histamin spouští lokální zánětlivou reakci, v jejímž důsledku se mimo jiné zvyšuje propustnost stěn nejjemnějších cév (kapilár). To způsobuje zvýšený únik krevní plazmy z oblasti rány (exsudace).

Doba trvání exsudační fáze je obvykle až tři dny.

Fáze granulace nebo proliferace

V této druhé fázi hojení ran začnou drobné krevní cévy, známé jako kapiláry, a buňky pojivové tkáně prorůstat do spodiny rány z okrajů rány a tvoří pevnou síť. Tato cévní tkáň je sytě červená, vlhká, lesklá a na povrchu zrnitá. Lékaři to označují jako granulační tkáň (latinsky granulum = granule).

Buňky pojivové tkáně produkují prekurzory kolagenu. Tato stabilizační proteinová vlákna způsobují smršťování rány – stahují okraje rány k sobě a zmenšují povrch rány.

Granulační fáze trvá přibližně deset dní.

Fáze regenerace

Regenerační fáze obvykle trvá několik týdnů až měsíců. Jizva dosáhne maximální odolnosti až po třech měsících.