Rány omítky: účinek, použití a rizika

Zranění omítka sestává z adhezivního sterilního obvazu na rány, který lze umístit na malé až střední velikosti rány aby se zabránilo infikování rány. Současně také zabraňuje vylučování, jako je krev nebo rány voda z úniku do okolí. Zároveň rána omítka chrání čerstvou ránu před nárazy nebo vlhkostí.

Co je to sádra na rány?

Zranění omítka sestává z adhezivního sterilního obvazu na rány, který lze umístit na malé až střední velikosti rány aby se zabránilo infikování rány. Sádra na rány je obvaz na rány, který má sterilní oblast uprostřed a adhezivní oblast na obou koncích nebo všude kolem. V různých kontextech se používají různé typy obvazů na rány. Vinuté obvazy lze na zakázku stříhat nebo prodávat jednotlivě balené. Zakázkové řezané obvazy jsou k dispozici z role nebo z předem připravených větších formátů obvazu. Rány omítky mohou mít různé šířky a mohou být vyrobeny z různých materiálů. Jeden může použít ránu omítky oba poskytnout počáteční péči pro malé rány v domácím prostředí a v pooperačním kontextu zakrýt čerstvou chirurgickou jizvu sádrovou ranou.

Formuláře, typy a styly

V nemocnicích mohou být obvazy na rány použity na velkých rolích a v různých šířkách, takže je lze sterilně zakrýt vnějšími stehy různých velikostí. Tam, kde se dříve používaly silné obvazy, si nyní uvědomujeme, že rány jsou hygieničtější a praktičtější. Kromě toho moderní náplasti na rány umožňují, aby se na ránu dostalo více vzduchu než obvazy. S ohledem na různé potřeby byly vyvinuty navinuté omítky s tkaninovými tkáněmi a omítky z gázovitých materiálů. Alergie postižené osoby se mohou spolehnout na speciální náplasti na rány s bezalergenními lepicími povrchy, zatímco dětem se podávají barevně potištěné náplasti na rány. Některé omítky jsou vodotěsné, jiné nikoli. Takzvané stříkací omítky jsou také navinuté omítky ve skutečném smyslu slova. Nejsou však vhodné pro péče o rány v každém typu rány. V případě rozsáhlých poranění by člověk nepoužíval ránu, ale obvaz. U malých ran můžete určitě udělat tlakový obvaz pomocí pevně zabalené rány. U větších zranění, která vyžadují tlakové obvazy, sádra na rány nestačí. Injekční náplasti jsou malé navinuté náplasti, které lze použít po injekci. Takzvané fixační náplasti nemají sterilní obvaz na rány. Nejsou to rány, ale obvaz AIDS.

Struktura, funkce a způsob působení

Pokud jde o strukturu a funkci, jsou všechny konvenční vinuté omítky podobné, s výjimkou již zmíněných sprejových omítek. V zásadě jsou všechny náplasti na rány vybaveny sterilní gázou nebo gázovým proužkem uprostřed, který leží přímo na raně nebo chirurgickém stehu. Velikost překrytí rány musí odpovídat velikosti rány, která má být pokryta. Adhezivní povrchy se nacházejí všude kolem nebo pouze na dvou vnějších stranách, kterými je rána omítka připevněna ke zdravému kůže. V případě citlivých náplastí na rány je odstranění relativně bezbolestné. U jiných typů to může být docela bolestivé. V případě plačících nebo krvácejících ran se často sterilní vrstva rány přilepí na ránu. Zde by měla být sádra na ránu vždy odstraněna se zvláštní opatrností, aby se rána mohla nedotknout.

Lékařské a zdravotní výhody

Praktičností navinuté omítky je její hygienické jednorázové použití a snadná aplikace. V minulosti se použité obvazy musely umýt a sterilizovat. Z hygienického hlediska je omítka na rány mnohem vhodnější pro použití v nemocnicích nebo soukromých domech. Jednotlivé sádrové proužky lze hygienicky zabalit, abyste si je vzali s sebou a vždy máte po ruce sterilní obvaz na rány. Kromě toho je při použití vinutých omítek podstatně méně odpadu. Obvazy na rány infikované touto velikostí lze snadno zlikvidovat. Z lékařského hlediska hojení ran je mnohem rychlejší pod vlivem vzduchu. Současně to zajišťuje praktická omítka na rány choroboplodné zárodky jsou vyloučeny. Díky raněným omítkám je výměna obvazu snazší. Pacient je hned od začátku mobilnější. Přestože rána není vhodná v každém pooperačním kontextu, je vhodná v překvapivě velkém počtu z nich. Je to skvělé pevnost je v soukromých domácnostech, kde jej lze kdykoli použít a - řezat z role nebo většího listu - lze jednotlivě řezat na velikost. Díky tomu bylo počáteční ošetření řezů, odřenin a tržných ran mnohem jednodušší a přístupné všem.