Zápěstí: funkce, anatomie a poruchy

Co je to zápěstní kloub?

Zápěstí je dvoudílný kloub: Horní část je kloubovým spojením mezi radiem kosti předloktí a třemi zápěstními kostmi scaphoid, lunate a trojúhelníku. Postižena je i mezikloubní ploténka (discus triangularis) mezi radiem a ulnou (druhá kost předloktí). Samotná loketní kost není spojena se zápěstními kostmi, stejně jako hrachová kost, která spolu s člnkovitou, lunatitou a trojúhelníkovou kostí tvoří horní řadu zápěstních kostí. To také vysvětluje, proč se při pádu na ruku většinou zlomí radius, ale ne ulna.

Četné vazy stabilizují kloub a mnoho šlach umožňuje pohyby. Některé šlachy táhnou od předloktí k zápěstí, jiné k prstům. Silným zápěstním vazem procházejí i důležité nervy, které zásobují dlaň a prsty: nervus ulnaris, nervus radialis a nervus medianus.

Jakou funkci má zápěstí?

Kde se nachází zápěstí?

Zápěstí je kloubové spojení mezi předloktím (s ulnou a radiem) a rukou.

Jaké problémy může způsobit zápěstí?

Zlomenina zápěstí (zlomenina distálního radia) je velmi častým typem zlomeniny kosti. Příčinou bývá pád, který se snažíte zlomit rukou.

Rozšířený je také zánět šlach v oblasti zápěstí. Vzniká v důsledku chronického nadužívání šlach, například při práci na počítači, sportu (tenis, golf, horolezectví atd.), hraní hudby (kytara, klavír atd.) nebo častém zahradničení.

U syndromu karpálního tunelu je nerv střední paže (medián nervu) sevřený v úzkém průchodu v zápěstí.