Xipamid: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak Xipamid působí

Xipamid patří do skupiny thiazidových diuretik, tj. je to diuretikum. Inhibuje sodno-chloridový kotransportér v nefronech (nejmenší funkční jednotky ledvin). Na rozdíl od konvenčních thiazidů působí xipamid spíše z krevní strany než ze strany močové, a je tedy účinný i u vážně narušené funkce ledvin.

Tělo má propracovaný systém regulace krevního tlaku. Pokud je potřeba více energie, krevní tlak se automaticky zvýší nebo v klidových fázích sníží. Pokud je tento systém narušen, může dojít k vysokému krevnímu tlaku.

Postižení si toho většinou ničeho nevšimnou. Dlouhodobě však vysokým krevním tlakem trpí zejména malé cévky, například v očích a ledvinách. Pokud vysoký krevní tlak zůstane delší dobu nezjištěný, může mít vážné následky, jako je ztráta zraku a dysfunkce ledvin.

Vypuzovací účinek Xipamidu se využívá také při léčbě patologického zadržování vody v těle. Takový edém může být důsledkem například srdeční insuficience (srdeční selhání).

Absorpce, rozklad a vylučování

Xipamid se po absorpci ústy (perorálně) rychle a úplně vstřebává ze střeva do krve a distribuuje se do celého těla. Následně se účinná látka částečně rozloží v játrech a vyloučí se močí a stolicí.

Kdy se xipamid používá?

Indikace k použití (indikace) xipamidu zahrnují:

  • vysoký krevní tlak (hypertenze)
  • @ zadržování vody v tkáních (edém)

Jak se Xipamid používá

Xipamid se obvykle užívá ve formě tablet. Počáteční dávka je deset miligramů jednou denně. V případě potřeby lze dávku v Německu podle informací specialistů zvýšit až na 80 miligramů denně. V Rakousku je maximální denní dávka omezena na 60 miligramů.

Lék by měl být vždy vysazen „postupně“. To znamená, že dávkování se snižuje postupně (náhlé vysazení může způsobit akutní příznaky).

Jaké jsou vedlejší účinky xipamidu?

Vzácně Xipamid způsobuje nežádoucí účinky, jako je snížení krevního tlaku, závratě, dehydratace (desikóza), zahušťování krve a tvorba krevních sraženin (tvorba trombů), ztráty elektrolytů, zvýšené hladiny draslíku, osteoporóza, změny krevního obrazu a erektilní dysfunkce.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání xipamidu?

Kontraindikace

Xipamid by se neměl používat v:

  • přecitlivělost na léčivou látku, sulfonamidy nebo jiné složky léčiva
  • těžká dysfunkce jater
  • určité poruchy elektrolytů
  • @ dna
  • hypovolémie (nedostatek objemu, tj. snížení množství cirkulující krve)

Interakce

Při současném užívání s některými analgetiky (jako je kyselina acetylsalicylová, ibuprofen, naproxen nebo diklofenak) může být účinek Xipamidu oslaben.

Užívání Xipamidu spolu s lithiem může zvýšit jeho účinky poškozující srdce a nervy, a proto musí být pečlivě sledován. Lithium se používá například při léčbě mánie a bipolární poruchy.

Riziko závažného nedostatku draslíku (hypokalémie) zvyšují jiné léky, které mohou tento nedostatek také způsobit (jako jsou kličková diuretika a léky na zácpu).

Xipamid může zvyšovat (jako je chinidin a myorelaxancia typu kurare) nebo snižovat (jako jsou antidiabetika, léky snižující hladinu kyseliny močové, katecholaminy) účinek některých jiných léků.

Během léčby Xipamidem se doporučuje pravidelné monitorování elektrolytů.

Sjízdnost a obsluha strojů

Pokud během užívání antihypertenziv smíte aktivně řídit a obsluhovat těžké stroje, je nejlepší se poradit se svým lékařem.

Věková omezení

Léky s xipamidem by neměly být podávány dětem a dospívajícím do 18 let kvůli velmi omezeným zkušenostem.

Těhotenství a kojení

Xipamid není považován za lék volby u hypertenze během těhotenství (preeklampsie) a kojení. Místo toho jsou v takových případech k dispozici lépe ověřené alternativy (alfa-methyldopa a metoprolol).

Nicméně, pokud se zvažuje použití xipamidu u těhotných a kojících žen, zkušený lékař by měl nejprve zvážit individuální přínosy léčby oproti potenciálním rizikům.

Podle odborných informací je xipamid kontraindikován v těhotenství a při kojení z důvodu nedostatku zkušeností.

Jak získat léky s xipamidem

V současné době nejsou ve Švýcarsku registrovány ani na trhu žádné léky obsahující xipamid.

Jak dlouho je xipamid znám?

První thiazidová diuretika pocházejí z 1950. let minulého století. Jako nejnovější zástupce ze skupiny thiazidových diuretik bylo zjištěno, že xipamid je účinnější než starší thiazidy, přičemž je stejně dobře snášen.