Řebříček pro hojení ran

Jaké jsou účinky řebříčku?

Stonky, listy a květy řebříčku obecného (Achilles millefolium) obsahují cenné složky jako silice (s 1,8-cineolem), hořčiny, třísloviny a minerální látky.

Celkově má ​​řebříček různé léčivé účinky:

  • podporuje tok žluči
  • chutný
  • antibakteriální (proti bakteriím)
  • antispasmodický
  • adstringentní na sliznice (adstringentní)

Při zevním použití se uplatňuje hojení ran, hemostatický, protizánětlivý a choroboplodný zárodek inhibující účinek řebříčku. Díky tomuto spektru účinku je řebříček lékařsky uznáván v následujících oblastech použití:

  • Vnitřní použití: Ztráta chuti k jídlu, zažívací potíže (potíže v horní části břicha jako mírné křeče, plynatost atd.)
  • vnější použití: bolestivé křeče z nervových důvodů v pánvi u žen, mírné záněty kůže a sliznic

Zdá se, že řebříček také dokáže pomoci ženám v období menopauzy. Léčivá rostlina obsahuje fytoestrogen, který dokáže zmírnit typické příznaky, jako je nervozita nebo bolesti hlavy v období menopauzy.

Výsledky výzkumů ze studií na zvířatech naznačují, že řebříček může zmírňovat příznaky některých mozkových onemocnění, jako je epilepsie, roztroušená skleróza, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Nicméně studie na lidech to zatím také nepotvrdily.

Lidové léčitelství používá řebříček vnitřně také při poruchách jater a žlučníku, močovém měchýři a ledvinách, poruchách menstruace, průjmu, horečce a bolestech, zevně při hemoroidech, krvácení, pohmožděninách a popáleninách. Neexistují však žádné vědecké důkazy o účinnosti.

Účinek řebříčku je podobný účinku heřmánku, protože esenciální oleje obou rostlin mají některé stejné složky.

Jak se řebříček používá?

K přípravě čaje zalijte dvě čajové lžičky řebříčku asi 150 mililitry vroucí vody. Po deseti minutách louhování bylinku přeceďte. Pokud není předepsáno jinak, můžete pít čerstvě připravený šálek řebříčkového čaje teplý mezi jídly třikrát až čtyřikrát denně.

Bolestivé křeče v oblasti ženské pánve, například při menstruaci, lze léčit sedacími koupelemi. Nejprve si udělejte nálev: 100 gramů řebříčku přidejte do jednoho až dvou litrů vroucí vody a dobře promíchejte.

Necháme 20 minut louhovat a poté části rostliny přecedíme přes plátýnko. Nálev nalijte do sedací lázně s asi 20 litry teplé vody.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají svá omezení. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké vedlejší účinky může řebříček způsobit?

Ohroženi jsou zejména lidé, kteří mají celkovou alergii na rostliny sedmikrásky. Patří mezi ně arnika, pelyněk a heřmánek.

Na co si dát pozor při používání řebříčku!

Pokud máte známou alergii na rostliny sedmikrásky, neměli byste přípravky z řebříčku užívat vnitřně ani zevně.

Před použitím řebříčku během těhotenství, kojení a u dětí byste se měli poradit se svým lékařem nebo lékárníkem.

Jak získat produkty z řebříčku

Ve své lékárně nebo drogerii seženete sušenou bylinu řebříčku i různé lékové formy léčivé rostliny jako je řebříčkový čaj, kapsle, kapky nebo šťáva z čerstvého rostlinného lisu.

Pro správné použití si přečtěte příslušnou příbalovou informaci a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Co je řebříček?

Řebříček je snadno sežrán ovcemi, odtud jeho německý název. Řebříček obecný (řebříček luční, Achillea millefolium) je obvykle 30 až 60 centimetrů vysoká, vytrvalá bylina z čeledi kompozitovitých (Asteraceae).

Rostlina tvoří podzemní běhouny, z nichž v horní části odnožují vzpřímené lodyhy. Ty nesou mnohočetné zpeřeně laločnaté listy s četnými úzkými jehlicemi – odtud latinský druhový název „millefolium“ (= tisícilistý).

Na konci rozvětvených lodyh jsou četné drobné košíčkové květy uspořádané do latovitého pseudoumbelu. Struktura květů je typická pro tuto rostlinnou rodinu: vnitřní koš trubkovitých květů je obklopen paprskovitými kvítky. První z nich jsou bílé až šedé barvy v řebříčku, zatímco ty druhé jsou bílé až růžové.

Za svůj vědecký rodový název Achillea vděčí rostlina řecké mytologii: Achilles ji údajně používal k hojení ran, a proto dostala jméno „Achilleova bylina“ (Achillea).