Žluté zuby: Příčiny a léčba

Žluté zuby: popis

Žluté zuby a další zbarvení zubů jsou pro mnoho lidí vážným kosmetickým problémem. Zbarvení se může týkat nejen živých zubů, ale může se objevit i na mrtvých a umělých zubech a také na plastových výplních. Existují dvě skupiny zbarvení zubů:

  • Změna barvy zubu uvnitř zubu (vnitřní): Takzvaná vnitřní změna barvy zubu je změna barvy uvnitř zubní kosti nebo skloviny. Vyskytují se buď během vývoje zubu (např. v důsledku metabolických onemocnění, traumatu) nebo po prořezání zubů, například v důsledku kořenových výplňových materiálů nebo přirozených procesů stárnutí.
  • Zbarvení zubů způsobené hromaděním zubů (extrinsic): Vnější zbarvení zubů je způsobeno barevnými částicemi (chromogeny), které se ukládají buď přímo na povrchu zubu nebo v zubním epitelu (pelikula = tenký ochranný povlak zubů, skládající se převážně ze složek slin ). Pocházejí například z potravin a stimulantů (červené víno, káva, tabák, kari, lesní plody atd.), léků nebo ústních vod (např. s chlorhexidinem).

Žluté zuby: příčiny a možná onemocnění

Mezi nejčastější příčiny žlutých zubů patří:

  • Predispozice: Někteří lidé mají přirozeně o něco žlutější zuby než jiní.
  • Kouření: Cigarety & Co. poškozují tělo mnoha způsoby. Tabák mimo jiné způsobuje změnu barvy zubů a zápach z úst a zvyšuje riziko vzniku kazů a nádorů v ústech (např. rakovina slinných žláz).
  • Káva, čaj, červené víno a spol.: Častá konzumace kávy, čaje, červeného vína a dalších stimulantů a potravin zanechává na povrchu zubů barevné částice. V průběhu času některé z těchto částic proniknou do zubní skloviny – výsledkem jsou hnědožluté zuby.
  • Špatná nebo nesprávná ústní hygiena: Pokud se zuby čistí nepravidelně nebo nedbale, časem se vytvoří plak a zubní kámen – další možné důvody pro žluté zuby a jiné zabarvení zubů.
  • Léky: Některé léky mohou také způsobit žluté zuby a jiné zabarvení zubů. Například tetracykliny podávané během vývoje zubů mohou způsobit nevratné hnědožluté zuby. Tato antibiotika by proto neměla být podávána těhotným ženám nebo dětem do osmi let. Opatrnost se doporučuje i u ústních vod obsahujících antibakteriální látku chlorhexidin – způsobuje nevzhledné zabarvení zubů a náhrad (např. plastových výplní).

Žluté zuby: Kdy byste měli navštívit lékaře?

Žluté zuby: Co dělá lékař?

Pokud jsou žluté zuby způsobeny vnitřním zabarvením zubů, bělení zubů poskytuje nápravu. Zubní lékař může provést bělení v ordinaci (ordinační bělení) nebo dát pacientovi na míru přizpůsobenou plastovou vaničku na zuby, bělící prostředek a přesné pokyny k aplikaci, které si vezme domů (domácí bělení).

Odbarvené zubní protézy (např. plastové výplně) nelze vybělit bělením. Možná bude nutné je vyměnit.

Pokud je za žluté zuby zodpovědné vnější zabarvení zubů, může pomoci pouze profesionální čištění zubů (PZR).

Dalším způsobem, jak „eliminovat“ žluté zuby a jiné zabarvení zubů, je jejich pokrytí fazetami nebo korunkou.

Žluté zuby: Co můžete udělat sami

Bělící zubní pasty mohou odstranit vnější zabarvení zubů, jako je zabarvení způsobené příliš velkým množstvím kávy, čaje, červeného vína a tabáku. Bělící zubní pasty obvykle obsahují oxid titaničitý. Bílý pigment zůstává na povrchu zubu – zuby vypadají na krátkou dobu světlejší.

Každý, kdo chce používat takovou bělící zubní pastu, by měl vyhledat radu u zubaře. Některé přípravky totiž silně obrousí sklovinu (vysoký abrazivní účinek) a neměly by se proto používat denně.

U výrobků s dlahovými systémy je také to, že dodávané univerzální dlahy na zuby špatně sedí. Možné následky jsou podráždění měkkých tkání a zánět. Výsledek bělení je navíc často neuspokojivý.

Abyste se hned od začátku vyvarovali žlutých zubů a jiného zabarvení zubů, měli byste dbát na svědomitou ústní hygienu a nechat si pravidelně provádět profesionální čištění zubů (PZR) v zubní ordinaci. Vyhýbání se tabáku a umírněnost v konzumaci kávy, čaje, červeného vína atd. také pomáhají předcházet vzniku žlutých zubů na prvním místě.