Yersinióza: popis, příčina, léčba

Stručné shrnutí

 • Co je to yersinióza? Infekce bakterií Yersinia (většinou Yersinia enterocolitica, vzácněji Yersinia pseudotuberculosis), spouštějící průjmové onemocnění způsobené většinou jídlem.
 • Jak dostanete yersiniózu? Nejčastěji se yersinióza vyskytuje z kontaminovaných syrových živočišných potravin; méně často zvířata přenášejí bakterie v přímém kontaktu s lidmi.
 • Léčba: Při nekomplikovaném onemocnění terapie příznaků jako je zvracení a průjem, v případě potřeby přísun tekutin a minerálů žilní kapačkou. Lidé s oslabeným imunitním systémem a těžkým onemocněním dostávají k léčbě antibiotika (např. ciprofloxacin, ceftriaxon, kotrimoxazol).
 • Příznaky: Většinou gastrointestinální příznaky, často průjem, bolesti břicha, horečka, zduření lymfatických uzlin; u dětí některé bolesti připomínají apendicitidu; u dospělých příznaky zahrnují bolest v krku a příznaky infekce podobné chřipce. Vzácně u osob s oslabeným imunitním systémem zasahují patogeny i jiné orgány (např. játra, srdce) nebo dochází k otravě krve (sepse). Jsou možná následná onemocnění, jako je zvláštní forma zánětu kloubu (reaktivní artritida), zvláštní typ kožního zánětu (nodulární erytém nebo erythema nodosum), syndrom dráždivého tračníku.
 • Diagnostika: Průkaz bakterií Yersinia laboratorním vyšetřením stolice, krve nebo méně často vzorku tkáně ze zanícených lymfatických uzlin.
 • Prevence: Dodržovat hygienická pravidla při manipulaci s krmivy pro zvířata, vepřové maso důkladně vařit, konzumovat pasterizované mléčné výrobky.

Co je to yersinióza?

Yersinióza je infekce bakterií Yersinia, která obvykle způsobuje gastrointestinální onemocnění. Infekce Yersinia je zoonóza: označuje onemocnění přenosné ze zvířat na člověka. Spolu s bakteriemi, jako jsou Salmonella a Campylobacter, patří Yersinia mezi nejčastější alimentární průjmové patogeny.

Ve většině případů se lidé nakazí kontaminovanou syrovou stravou živočišného původu. Patogenem může být kontaminováno zejména syrové vepřové maso a vzácněji i jiné živočišné produkty, jako je syrové mléko.

Infekce Yersinie má nejčastěji za následek gastrointestinální onemocnění s průjmem. U osob se slabším imunitním systémem (např. v důsledku základního onemocnění, kojenců a malých dětí, starších osob) dochází i k závažnějším průběhům onemocnění. V těchto případech bakterie ovlivňují jiné orgány, jako jsou játra nebo srdce.

Frekvence

U dětí mladších pěti let je pravděpodobnější, že onemocní yersiniózou, než u starších dětí nebo dospělých. Infekce navíc častěji postihuje lidi, kteří mají oslabený imunitní systém. Mezi vnímavé skupiny lidí patří těhotné ženy, senioři nebo lidé, kteří mají slabší imunitní systém v důsledku jiného onemocnění nebo některých léků (např. kortizon, imunosupresiva).

Jak dostanete yersiniózu?

Nejčastěji se lidé nakazí prostřednictvím živočišných potravin kontaminovaných Yersinií. Zejména prasata často přechovávají patogen. Proto je syrové nebo nedostatečně tepelně upravené vepřové maso (např. mleté ​​vepřové maso, „mleté ​​vepřové“) významným zdrojem infekce. Špatná kuchyňská hygiena (např. kontaminované ruce, prkénka nebo nože) také podporuje infekci Yersinia.

Kromě toho jsou známy případy yersiniózy způsobené kontaminovaným, nepasterizovaným mlékem (syrové mléko). V zemích, kde se ovoce a zelenina dostávají do styku se zvířecími exkrementy (např. hnojením), existuje také riziko onemocnění Yersinie. K tomu však dochází pouze v případě, že se tyto potraviny konzumují syrové.

Kontaminovaná pitná voda je navíc zdrojem infekce průjmovým patogenem.

Jak se zbavit yersiniózy?

Léčba yersiniózy závisí především na závažnosti onemocnění. Zpravidla stačí léčit příznaky. Vzhledem k tomu, že infekce Yersinie je obvykle doprovázena průjmem, postižené osoby často ztrácejí mnoho tekutin a minerálů (elektrolytů). V důsledku toho se zejména kojenci a malé děti rychle vystavují riziku dehydratace.

Pacienti, kteří ztrácejí hodně tekutin, proto dostávají k terapii infuze. Tělo dostává tekutiny a elektrolyty zpět prostřednictvím žilní infuze. Tato opatření často k léčbě postačí a onemocnění po jednom až třech týdnech samo odezní.

Pacientům, kteří jsou velmi těžce nemocní, trpí komplikacemi (např. sepse, postižení jiných orgánů) nebo u kterých se onemocnění samo nezlepší, nasadí lékař antibiotika, například s účinnými látkami ciprofloxacin, kotrimoxazol nebo ceftriaxon.

Pokud je průběh onemocnění nekomplikovaný, jsou součástí terapie jednoduchá opatření jako klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin (voda, neslazený bylinkový čaj).

Jak poznám yersiniózu?

Příznaky

Typickými příznaky infekce Yersinia jsou silné, křečovité bolesti břicha, horečka a průjem (vodnatý, někdy krvavý) a zvracení. U starších dětí a dospívajících může dojít k zánětu střevních lymfatických uzlin. Pokud ano, je pravděpodobnější, že budou trpět nespecifickými bolestmi břicha.

Některé děti si stěžují na bolesti v pravém podbřišku, které zpočátku nelze odlišit od příznaků apendicitidy. Tyto příznaky se objevují, protože specifická část tenkého střeva, která se nachází v blízkosti slepého střeva, se zanítí.

Dospělí s yersiniózou mají někdy příznaky, které připomínají infekci podobnou chřipce, například bolest v krku, horečku a bolesti svalů.

Komplikace jsou možné u lidí s oslabeným imunitním systémem, například pokud yersinie zasáhne jiné orgány. Pak hrozí například hromadění hnisu v játrech (jaterní absces), zánět vnitřní výstelky srdce (endokarditida) nebo otrava krve (sepse).

Následné nemoci

Dalším sekundárním onemocněním, které se vyskytuje samostatně nebo souběžně s reaktivní artritidou, je tzv. nodulární erytém (erythema nodosum). Jedná se o kožní onemocnění, které se projevuje jako zarudlý, nodulární zánět v oblasti bérců.

Lékaři také pozorují, že u některých lidí se po yersinióze rozvine syndrom dráždivého tračníku.

Příčiny a rizikové faktory

Yersiniózu způsobují některé tyčinkovité bakterie rodu Yersinia. Existuje mnoho různých druhů Yersinia, ale pouze dva z nich, Yersinia enterocolitica a Yersinia pseudotuberculosis, způsobují yersiniózu u lidí. Yersinia enterocolitica se vyskytuje u prasat, skotu, ovcí, koz a psů – ale prasata hrají nejdůležitější roli jako zdroj infekce.

Infikovaná zvířata sama o sobě neonemocní. Patogeny se nacházejí v hltanových mandlích a také v lymfatických uzlinách a střevech infikovaných prasat a mohou se odtud přenést do masa zvířete během procesu porážky.

Naproti tomu druh Yersinia pseudotuberculosis se častěji vyskytuje u volně žijících zvířat, jako jsou ptáci a drobní hlodavci. K infekci při kontaktu s volně žijícími zvířaty však dochází jen zřídka.

Rizikové faktory

Pokud se bakterie během porážky dostanou na maso, zůstanou zde aktivní. Yersinia se může množit i při relativně nízkých chladicích teplotách čtyř stupňů Celsia. Pokud se kontaminované maso konzumuje syrové nebo nedostatečně tepelně upravené, je riziko onemocnění yersiniózou vysoké. Bakterie se také mohou „rozšířit“ na další potraviny nesprávnou kuchyňskou hygienou.

Typické chyby při přípravě masa mohou zahrnovat:

 • Příprava syrového masa a potravin určených ke konzumaci v syrovém stavu (např. zelenina, salát) se stejným kuchyňským náčiním (jako jsou prkénka nebo nože)
 • Kontaminace kuchyňských prostor stříkající vodou (např. mytí masa).

Riziko nákazy yersiniózou závisí také na tom, kolik patogenů člověk požil a jak silnou obranu má.

Kojenci a malé děti mají vyšší riziko onemocnění yersiniózou kvůli jejich nezralému imunitnímu systému.

Určité skupiny lidí, jejichž obranyschopnost je narušena, jsou také vystaveny většímu riziku závažnějšího průběhu yersiniózy. Tyto zahrnují:

 • Těhotná žena
 • Staří lidé
 • Dospělí s již existujícími onemocněními (např. diabetes mellitus, cirhóza jater)
 • Lidé užívající léky oslabující imunitní systém (tzv. imunosupresiva, např. kortizon).

Diagnostika

Získané vzorky se v laboratoři zkoumají na patogen různými metodami.

Pokud lékař zjistí yersiniózu, musí onemocnění nahlásit na odbor ochrany veřejného zdraví (povinné hlášení). Osoby pracující ve výrobě potravin nebo ve stravování nesmí pracovat, dokud příznaky nezmizí. Během prvních čtyř týdnů po odeznění příznaků je také nutné dodržovat zvláštní hygienická opatření.

Prevence

Obecně se můžete před infekcí Yersinia dobře chránit dodržováním následujících hygienických opatření v kuchyni a domácnosti:

 • Před přípravou jídla si umyjte ruce.
 • Veškeré kuchyňské náčiní (např. nože, prkénka), které bylo v kontaktu se syrovými živočišnými produkty, před dalším použitím důkladně vyčistěte.
 • Maso nemyjte ve dřezu – jinak hrozí rozstřikující se vodou šíření bakterií do okolí.
 • Zmrazené maso rozmrazte v samostatné nádobě. Nezapomeňte hygienicky odstranit rozmrazenou vodu.
 • Ovoce a zeleninu před jídlem důkladně omyjte.
 • Udržujte domácí zvířata mimo oblast kuchyně.
 • Chladničku pravidelně čistěte vhodnými přípravky (např. octovým čističem).
 • Houby na nádobí a utěrky pravidelně měňte, nebo je perte minimálně na 60 °C.
 • Potraviny podléhající zkáze, jako je maso, dejte do lednice co nejdříve po nákupu.
 • Maso (včetně ryb) skladujte v chladničce odděleně od ostatních produktů, zejména zeleniny a salátů.
 • Mleté maso připravte v den nákupu.
 • Abyste se chránili před yersiniózou, vepřové maso vždy zcela vařte. Jiné maso, ryby, drůbež a vejce mohou také obsahovat patogeny a měly by být plně tepelně upravené.
 • Sáhněte raději po pasterizovaném mléce a mléčných výrobcích než po syrovém mléku. Pokud používáte syrové mléko, před konzumací ho ohřejte. Zejména pro těhotné ženy, kojence a malé děti představuje syrové mléko riziko závažných infekcí.