Cvičení jógy

Jóga cvičení se stávají stále populárnější alternativou konvenčního posilování a relaxace cvičení díky své všestrannosti při léčbě různých onemocnění pohybového aparátu. Jóga cvičení lze odpovídajícím způsobem upravit a zvýšit pro různé fyzické podmínky.

Cvičení jógy pro dva / partnera

Možné jóga cvičení pro 2 osoby je předklon.

 • Posaďte se na podlahu na dlouhé sedadlo a chodidla vašich nohou se dotýkají chodidel vašeho partnera. S rovnými zády se předkloňte co nejvíce a pokud je to možné, uchopte partnera za ruce, abyste se mohli ještě více táhnout dopředu.
 • Další varianta předklonu je možná tím, že se partner ohne a položí ruce na holeně nebo ho uchopí za kotníky.

  Oba partneři sedí zády k sobě a druhý partner nyní položí záda na záda partnera v předklonu.

 • Pokročilejším partnerským cvičením, které je ale snazší provést, než se na první pohled zdá, je obrácené V. V tomto cvičení jde jeden partner nejprve do základního cvičení obráceného V stisknutím kolen ze čtyřnohé polohy a nyní dotýká se země pouze rukama a nohama. Hýždě jsou nejvyšším bodem těla. Druhý partner položí ruce na podlahu asi půl metru před partnera a poté položí jednu nohu za druhou na partnerovu pánevní kosti v obráceném V. Nyní může tuto pozici použít ke zvýšení strečink postavení partnera. Držte tato cvičení asi 30 sekund až jednu minutu a poté změňte polohy.

Cvičení jógy pro začátečníky

Pro začátečníky jsou vhodná zejména základní cvičení jógy. Cviky, které jsou pro začátečníky na začátku obtížné, lze obvykle odpovídajícím způsobem upravit.

 • Důležité cvičení pro rovnání hrudní páteř je kobra.

  V poloze na břiše položte obě ruce vedle truhla a zvedněte hrudník tak vysoko, jak je možné, abyste ho udrželi svou vlastní silou. Držte se v této poloze po dobu 5 hlubokých nádechů a poté znovu položte horní část těla.

 • Dalším dobrým cvičením pro začátečníky je stojan na rameno. Ramenní a zádové svaly jsou posíleny a uvolněny.

  Chcete-li to provést, lehněte si na záda s rukama vedle těla. Potom zvedněte obě nohy natažené a natáhněte je ke stropu. Plynulým pohybem se dolní část zad oddělí také od podlahy.

  Podporujte dolní část zad oběma rukama, horní paže zůstávají na podlaze, nohy jsou natažené a tvoří linii s dolní částí zad.

 • Pokročilejším cvičením stojanu na rameni je pluh. Za tímto účelem sklopte nohy z výchozí polohy pluhu v natažené poloze, aby se vaše nohy v nejlepším případě dotýkaly země za vámi. Pokud to není možné, udržujte nohy ve vzduchu.