Jóga pro začátečníky

Jóga je původně životní filozofií spíše než sportem, ale v západním světě je jóga často chápána jako specifická forma tréninkového programu sestávajícího z jemných cvičení zahrnujících dýchání. Pro začátečníky, jóga je malá výzva síly, stability a vyvážit na začátku. Existují však cviky (ásany), které jsou vhodné pro začátečníky a které pomalu zvyšují sílu a flexibilitu, takže obtížnost cvičení se může časem i zkušenostmi zvyšovat.

Co musí zvážit začátečník?

Jako začátečník byste neměli začít s příliš náročnými cviky. Samozřejmě také záleží na tom, zda to zájemce používá jóga jako úvod do pravidelného fyzického tréninku, nebo je již zkušeným sportovcem, který chce jen změnit formu tréninku. Jóga vyžaduje vysoký stupeň stability, vyvážit a koordinace ale také síla z těla.

Na začátku budou pohyby strnulé a rytmické. Nějaký čas uběhne, než začátečník jógy dosáhne meditativního a harmonického rytmu ve svých ásanách. Stejně jako u všech sportů si ale tělo zvykne na pohyb a požadavky pravidelným tréninkem, pohybové sekvence se budou ukládat stále více a trénink bude plynulejší a klouby pružnější.

Je důležité, zejména jako začátečník, zvolit cvičení, která jsou snadno proveditelná a jsou optimálně přizpůsobena aktuální úrovni síly a flexibility. Přetížení může vést k poškození svalů a klouby. Mobilita by měla být zlepšována pomalu, aby se zabránilo zranění. Také pro dlouhodobý úspěch tréninku je lepší začít s jednoduchými cviky, které lze zvládnout. To motivuje a předchází předčasnému ukončení tréninku.

Které styly jógy jsou vhodné pro začátečníky?

Existuje celá řada různých styly jógy které sledují různá zaměření a požadavky. Hatha jóga je zvláště vhodná pro začátečníky. Je to jedna z nejpopulárnějších forem jógy, která zahrnuje jak posílení flexibility dechová cvičení a rozjímání.

Vinyasa jóga je trochu dynamičtější, jednotlivé polohy se mění dynamicky a dech synchronně. Vinyasa jóga je fyzicky náročnější, ale stále vhodná pro začátečníky, i když na začátku nemusí správně zvládnout všechny přechody a polohy. Díky častému opakování se začátečníci mohou rychle zlepšit.

Postupně se pohyby staly harmoničtějšími koordinace s dýchání bude také fungovat lépe. Existuje celá řada dalších styly jógy které jsou obzvláště klidné a zaměřují se více na meditativní aspekty než fyzické. Tyto styly jógy sloužit více pro relaxace a vyvážit než pro fyzické posilování, ale jsou vhodné i pro začátečníky.

Je však třeba poznamenat, že rozjímání také je třeba se naučit a pro začátečníky obvykle nelze dosáhnout stavu na začátku správně. Velmi náročné (Ashtanga jóga), dynamické formy jógy (Bikram jóga) nebo jóga za zvláštních podmínek, jako je Hot jóga nebo Iyenga jóga (přesná individuální cvičení), jsou pro začátečníky spíše přetížené. Nejprve by se měly zvolit formy jógy, kde je možné naučit se pohybové sekvence, než přidáte další potíže.