Záškrt

Úvod

Záškrt (záškrt) je infekce hrdlo bakterií Corynebacterium diphteriae. Záškrt se vyskytuje nejlépe v mírných klimatických pásmech s vysokou hustotou obyvatelstva. Dnes se to v našich zeměpisných šířkách stalo poměrně vzácným z důvodu včasné ochrany očkováním. Jelikož se jedná o nebezpečné infekční onemocnění, měly by být děti imunizovány proti záškrtu od 3 měsíců věku.

Přenos

Infekce se vyskytuje kapičkovou a rozmazanou infekcí. Rád se usazuje zárodek Corynebacterium diphteriae hrdlo lidí a rychle se šíří. Běžným způsobem infekce je kapičková infekce, Kde bakterie dosah hrdlo oblast přes slina infikované osoby v prostředí.

K tomu může dojít kýcháním nebo kašláním v bezprostřední blízkosti nebo při líbání. Vzácnější přenosovou cestou v tzv. Kožní záškrtu je nátěrová infekce nebo infekce kontaminovanou, tj. Kolonizovanou bakterie, objekty. Jiné vstupní body však prostřednictvím nos, rány očí a kůže jsou také známy.

Mnoho lidí prochází „tichou oslavou“, tj. Měli kontakt s patogenem, ale neochoreli. To, co dělá záškrtu nepředvídatelnou, je skutečnost, že lidé, kteří přišli do kontaktu s bakterií, mohou stále infikovat ostatní. Člověk tedy nikdy nemá jasno v tom, zda je nyní infikován nebo ne. Přímý v tropických a subtropických oblastech vždy představuje nejistotu, pokud není poskytnuta dostatečná ochrana proti očkování!

inkubační doba, tedy doba mezi infekcí záškrtem bakterie a propuknutí nemoci ve formě příznaků se rovná nemoci záškrtu 2-5 dní. Bakterie se obvykle dostanou do krku prostřednictvím tzv kapičková infekce. Tam se usadí, množí a po 2–5 dnech vyvolávají první příznaky, jako je silné otoky hrdla, kašel a povlak v oblasti krku.

Od inkubační doby musí být infekčnost oddělena. To popisuje období, ve kterém je již nakažená osoba nakažlivá pro ostatní. Bez léčby záškrtu je infikovaná osoba nakažlivá pro ostatní lidi ve svém prostředí po dobu 2 až 4 týdnů.

Při léčbě je infekčnost pouze 2 až 4 dny. Patogen způsobující záškrt je Corynebacterium diphtheriae. Patří k grampozitivním bakteriím.

To znamená, že jej lze pod mikroskopem zařadit do skupiny grampozitivních bakterií, proti nimž je například jisté antibiotika jsou zvláště účinné. Bakterie má takzvaný fakultativní anaerobní růst. Na rozdíl od mnoha jiných patogenů není přežití závislé na vzduchu, a proto může růst v obtížných podmínkách.

To zahrnuje například skutečnost, že je odolný vůči chladu, tj. Přežívá i při nižších teplotách. Bakterie může způsobit záškrt, pouze pokud vyprodukovala toxin záškrtu. Aby k tomu došlo, musí být infikován takzvaným fágem. Jedná se o malý virus, který se specializuje na infikování bakterií. Pokud je v bakterii fág, může proto produkovat toxin záškrtu a uvolnit jej v lidském těle, když dojde k infekci.