Zinek: Interakce

Interakce zinku s jinými mikroživinami (životně důležitými látkami):

Kyselina listová

Vztah mezi kyselina listová a zinek je kontroverzní: folát biologická dostupnost může být zvýšena o a zinek-závislý enzym. V některých studiích bylo jasné, že nízké zinek příjem snížil hladinu folátu vstřebávání; jiné studie ukazují, že doplňkové kyselina listová zhoršené využití zinku u jedinců s nízkým stavem zinku.

Novější studie naopak ukázala, že ani další správa 800 ug kyselina listová/ den po dobu 25 dnů neovlivnil stav zinku ani doplňkový příjem zinku neovlivnil využití folátů.

Vápník

Spotřeba 468 mg vápník ve formě mléko nebo jako vápník fosfát- kromě a strava obsahující 890 mg vápník a 17.6 mg zinku se sníženým obsahem zinku vstřebávání a ovlivněný zinek vyvážit u postmenopauzálních žen. Opět existují i ​​studie, které neprokázaly žádný účinek na zinek vstřebávání u postmenopauzálních žen. U mladých žen, mladých i starších mužů a také kojících žen se také ukázalo, že se zvýšil vápník příjem (mezi 230 mg až 2,000 XNUMX mg denně) snižuje absorpci zinku. To však nemělo žádný vliv na vylučování zinku a zinek vyvážit. Interakce mezi vápníkem a zinkem proto může být dlouhodobě kompenzována.

Železo

Na rozdíl od normální stravy železo příjem, další správa železa doplňkem stravy na internetu dávka 38-65 mg elementární železo/ den může snížit absorpci zinku. Tato interakce je obzvláště znepokojivá během těhotenství a laktaci, takže někteří odborníci doporučují ženám, které užívají více než 60 mg doplňkových živin železo během této doby také použít zinek doplněk. Pokud jde o téma příjmu, viz kategorie „Příjem“ této encyklopedie.

Měď

Konzumace velkého množství zinku (více než 50 mg / den) po dobu několika týdnů může snížit biologická dostupnost of měď. Zvýšená spotřeba zinku vede ke zvýšené intestinální syntéze a měďvázající protein zvaný metalothionein. Metallothioneinové pasti měď uvnitř střevních buněk a brání tak jeho absorpci. Naproti tomu normální příjem zinku neovlivňuje absorpci mědi; zvýšená spotřeba mědi také nemá vliv na absorpci zinku.

Další

Potraviny s vysokým obsahem kyseliny fytové (fytáty) - např. Obilné výrobky, luštěniny, ořechy - snížit absorpci minerály a stopové prvky jako je vápník, magnézium, železo a zinek. Příčinou je tvorba nerozpustných fytátových komplexů. Pro třísloviny, například přítomné v zelené a Černý čaj, srovnatelné účinky byly prokázány v některých vědeckých studiích. Naopak se nezdá, že by to platilo pro oxaláty - rebarboranapříklad má vysoký obsah kyselina šťavelová. Vyváženě strava (smíšená strava), příjem fytátů a třísloviny nemá významný vliv na absorpci zinku a přísun zinku.